61 درصد مردم نسبت به کلیت طرح اصلاح یارانه ها نظر منفی دارند

به گزارش گردشیا، مرکز پژوهش های مجلس اظهار داشت که 58.5 درصد از مردم ترجیح می دهند دولت هفت قلم کالای اساسی را به قیمت سال قبل و از طریق کالابرگ عرضه کند.

61 درصد مردم نسبت به کلیت طرح اصلاح یارانه ها نظر منفی دارند

به گزارش ایلنا، مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرد که تصمیم دولت برای حذف ارز تخصیصی به کالا های اساسی یکی از مهمترین تصمیمات اقتصادی دولت طی دهه های اخیر به شمار می آید. برای جبران پیامد های اقتصادی این تصمیم، مجلس در قانون بودجه 1401، دولت را مکلف به ارائه کالابرگ الکترونیکی نموده است.

پس از واریز چند مرحله یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار دهک های اول تا نهم، این پرسش در مجلس مطرح شد که مردم بین دریافت یارانه نقدی و کالابرگ الکترونیکی، کدام یک را ترجیح می دهند؟

باتوجه به اهمیت این موضوع، مراجعه به افکارعمومی می تواند برخی ابهام ها در این خصوص را برطرف نماید. در این راستا موسسه افکارسنجی ملت وابسته به مرکز پژوهش های مجلس، به اجرای یک پروژه با عنوان افکارسنجی درباره نگرش مردم به طرح اصلاح یارانه ها و توزیع کالابرگ در کل کشور اقدام نموده است.

نتایج این افکارسنجی نشان می دهد 60.6 درصد مردم نسبت به کلیت طرح اصلاح یارانه ها نظر منفی دارند که مهمترین دلیل آن، افزایش قیمت کالا های دیگری است که قرار نبود براساس اجرای این طرح، گران شوند. با توجه به همین موضوع می توان فهمید که چرا 88.6 درصد مردم اندازه یارانه واریزی را کافی نمی دانند. بالطبع خانواده های پرجمعیت بیشتر تحت تأثیر فشار اقتصادی ناشی از افزایش قیمت ها قرار می گیرند که نتایج این افکارسنجی نیز مؤید آن است.

یافته های دیگر این نظرسنجی حاکی از آن است که قدرت خرید کالا های اساسی از سوی خانوار ها نسبت به قبل از اجرای طرح (ابتدای سال)، کاهش یافته است؛ بنابراین نظرسنجی و مطابق نظر مردم، 58.5 درصد از مردم ترجیح می دهند دولت هفت قلم کالای اساسی را به قیمت سال قبل و از طریق کالابرگ عرضه کند و در مقابل 28.6 درصد ترجیح می دهند به ازای هر فرد ماهانه مبلغ 300 یا 400 هزارتومان یارانه نقدی اختصاص یابد.

گفتنی است براساس نظرسنجی موسسه افکارسنجی ملت، در بین افرادی که کالابرگ را به یارانه نقدی ترجیح داده اند، 56.2 درصد اظهار نموده اند که حتی اگر کالابرگ فقط در فروشگاه های مشخصی قابل استفاده باشد، باز آن را به یارانه نقدی ترجیح می دهند.

منبع: فرارو
انتشار: 3 شهریور 1401 بروزرسانی: 3 شهریور 1401 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 2251

به "61 درصد مردم نسبت به کلیت طرح اصلاح یارانه ها نظر منفی دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "61 درصد مردم نسبت به کلیت طرح اصلاح یارانه ها نظر منفی دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید