آمریکا بار دیگر خواستار مذاکره با ایران شد

به گزارش گردشیا، ایرنا نوشت: مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا امروز(دوشنبه 25 آذر) در گفت وگو با شبکه خبری الجزیره در حالی به تکرار سخنان مقام های این کشور مبنی بر آمادگی واشنگتن برای مذاکره با ایران پرداخت، که تصریح کرده تحریم ها همچنان تا زمان بازگشت جدی به پای میز مذاکره ادامه خواهد یافت.

آمریکا بار دیگر خواستار مذاکره با ایران شد

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

اورتاگوس همچین در پاسخ به پرسشی درباره اوضاع خلیج فارس گفت: شرایط پیچیده است اما [واشنگتن] روابط بسیار عالی با کشورهای عربی این منطقه دارد. این فرایند را می توان از سطح بالای حضور دیپلماتیک واشنگتن در اجلاس دوحه 2019 مشاهده کرد.

نخستین بار است که در این اجلاس شرکت می کنم. همچنین استیون منوچین وزیر خزانه داری، ایوانکا ترامپ مشاور رئیس جمهوری و برایان هوک نماینده رئیس جمهوری در امور ایران و شخصیت های دیگری در هیات آمریکا در این اجلاس شرکت کردند. این نشانه اهمیت ویژه آمریکا برای روابطش با قطر است. مسائل زیادی وجود دارد که ما به عنوان دوست و همپیمان برای حل آن تلاش می کنیم.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش کهایران اقدامات آمریکا را مانور می داند،گفت: آنچه ما انجام می دهیم تلاش برای ایجاد تمایل در نظام ایران با هدف نشستن پای میز مذاکره است؛ همانگونه که ترامپ گفت، به دنبال توافقی بهتر با ایران است. به دنبال حل دیپلماتیک اختلافاتمان با ایران هستیم،نه دنبال جنگ...هفته گذشته زمانی که ژئو وانگ (از ایران) با موفقیت به آمریکا بازگشت من نیز مانند برایان هوک امیدوار بودم.همانگونه هوک و مایک پمپئو وزیرامور خارجه تصریح کردند ما آماده ادامه گفت وگوهای کنسولی با نظام ایران هستیم.

تکرار شروط 12گانه پمپئو

خبرنگار الجزیره در ادامه پرسید، به عقیده شما، اوضاع در حال بدتر شدن است یا اینکه نزدیکی به انتخابات آمریکا، مانع وخامت اضاع می شود؟ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پاسخ داد: اینگونه فکر نمی کنم؛ ما در مواضع خود شفافیم. پمپئو یک سال و نیم گذشته در سخنانی 12 شرط برای [ایران] مشخص کرده و گفته باید تهران به این شروط عمل کند.

وی یکی از موارد شروط را عدم حضور ایران در منطقه خاورمیانه دانست و با اتهام زنی تکراری واشنگتن مبنی بر فعالیت های مخرب تهران در منطقه، مدعی شد که اقدامات ایران سبب ایجاد ناامنی می شود.

این مقام آمریکایی در حالی به شروط پمپئو اشاره کرده که دولتمردان این کشور از جمله ترامپ بارها تصریح کردند بدون هیچ شرطی از دو طرف، آماده مذاکره با ایران هستند؛ با این حال تهران تصریح کرده تا زمانی که تحریم ها برقرار است، مطرح کردن بحث مذاکره و شروط، بی معناست.

اورتاگوس اظهار داشت که کاخ سفید به فشار حداکثری خود علیه ایران با هدف بازگشت به پای میز مذاکره ادامه خواهد داد. این اقدام(فشار) را سیاستی قوی می دانیم. وزارت خارجه پس از بررسی عمیق در این زمینه تصمیم گرفت از برجام خارج شود. ما در این باره با متحدان اروپایی خود و سایر طرف های امضاکننده این برنامه، صحبت کردیم.

وی افزود: اکنون در مجمع عمومی سازمان ملل کشورهایی همچون فرانسه و بریتانیا درباره نیاز به مذاکره و دست یابی به به توافقی بهتر سخن می گویند. آنها گفتند این توافق، تولید موشک های بالستیک ایران و رفتار خطرناکش یا حمایت از تروریسم در منطقه را شامل نمی شود. این فقط موضع آمریکا نیست. به تدریج می بینیم کشورهای اروپایی نیز این موضع را در پیش می گیرند و از ایران می خواهند درخصوص عملکرد و رفتارش در منطقه تجدید نظر کند.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 754

به "آمریکا بار دیگر خواستار مذاکره با ایران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا بار دیگر خواستار مذاکره با ایران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید