سخنان مهم مرد نامرئی مذاکرات هسته ای، به لفاظی های بولتون تردید زیادی دارم

به گزارش گردشیا، فارس نوشت: قائم مقام سابق وزارت خارجه آمریکا که از او به عنوان مرد پشت پرده مذاکرات هسته ای با ایران یاد می گردد گفته خروج از برجام از اثربخشی تحریم های آمریکا خواهد کاست.

سخنان مهم مرد نامرئی مذاکرات هسته ای، به لفاظی های بولتون تردید زیادی دارم

ویلیام جوزف برنز (بیل برنز) قائم مقام اسبق وزارت خارجه آمریکا که بابت نقشش در راه اندازی کانال مخفیانه مذاکره با ایران مرد پشت پرده یا مرد نامرئی مذاکرات هسته ای لقب گرفته، درباره تبعات منفی اقدام آمریکا در خروج از توافق هسته ای بر روی نظام تحریم های آمریکا هشدار داده است.

برنز در مصاحبه مفصلی که شنبه گذشته با پایگاه آتلانتیک انجام داده اقدام دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در خروج از توافق هسته ای برجام را اشتباهی جدی توصیف نموده است. او گفت: اولاً گمان می کنم خروج از این توافق (برجام) اشتباهی جدی بود. فکر می کنم این اقدام باعث شد توانایی ما برای مقابله با رفتارهای ایران در منطقه کاهش پیدا کند.

دیپلمات آمریکایی همچنین ادعا کرد خروج از برجام با ایجاد اختلاف میان ایالات متحده و نزدیکترین متحدانش در اروپا همان کاری را که انجام داده که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به دنبال آن بوده است.

برنز درباره خروج آمریکا از برجام گفت: من فکر می کنم این اقدام باعث وارد آمدن لطماتی فراتر از موضوع ایران شد و با افزایش اختلاف افکنی میان ایالات متحده و متحدان اروپایی ما همان کاری را که پوتین می خواست برای او انجام داد.

وی در ادامه به آثار طولانی مدت اقدام دولت ترامپ پرداخت و توضیح داد: علاوه بر این، فکر می کنم این کار [خروج از برجام] آثاری به همراه خواهد داشت که چندان که باید مورد توجه قرار نگرفته است.قائم مقام سابق وزارت خارجه آمریکا توضیح داد: [خروج از برجام] در بلند مدت، اثربخشی تحریم های یکجانبه ما را کاهش خواهد داد. 5 یا 10 سال بعد ممکن است متوجه شویم خیلی ها در جستجوی راه هایی برای کاستن از آسیب پذیری خودشان در برابر نظام اقتصادی آمریکا برآمده اند-این چیزی است که وزیر خارجه آلمان آن را علناً بر سر زبان آورده است.

ویلیام برنز در ادامه درباره اهداف دولت ترامپ در قبال ایران ابراز نگرانی کرد و گفت این دولت، بیش از آنکه به دنبال رسیدن به توافق بهتر با ایران باشد به دنبال وادار کردن تهران به تسلیم است.او تأکید کرد: من درباره رویکرد این دولت نگران هستم. رویکرد دولت بیشتر به تسلیم کشاندن یا مکوششی کردن حکومت ایران است تا رسیدن به توافقی بهتر با آن.

برنز در ادامه به وجود دیدگاه های مختلف در دولت فعلی آمریکا در بحث راهبردها در قبال ایران اشاره نمود و گفت: جان بولتون (مشاور امنیت ملی کاخ سفید) هیچ گاه علاقه اش به تغییر نظام ایران را پنهان ننموده است. فکر می کنم خود رئیس جمهور هوادار مداخله جویی در خاورمیانه نیست، بنابراین درباره اینکه او با به کارگیری لفاظی های خصمانه و هیاهو درباره ایران به دنبال درگیری نظامی است تردیدهای زیادی دارم.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا 18 اردیبهشت ماه به طور یکجانبه با نقض تعهدات آمریکا ذیل توافق هسته ای برجام کشورش را از این توافق خارج کرد. خزانه داری آمریکا اظهار داشت تحریم های هسته ای که ذیل این توافق برطرف شده بودند در دوره های 90 و 180 روزه احیا خواهند شد.

دولت آمریکا بعد از خروج از برجام کارزاری همه جانبه برای اعمال فشار علیه ایران به راه انداخته و در کوشش است کشورهای دیگر را به حمایت از تحریم های یکجانبه علیه ملت ایران فرا بخواند.

2323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 227

به "سخنان مهم مرد نامرئی مذاکرات هسته ای، به لفاظی های بولتون تردید زیادی دارم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنان مهم مرد نامرئی مذاکرات هسته ای، به لفاظی های بولتون تردید زیادی دارم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید