پیش بینی اقتصاد ایران تا سال 2025 از نگاه اکونومیست

به گزارش گردشیا، گزارش مرکز پژوهش های اتاق ایران از تحلیل اکونومیست در مورد پیش بینی اقتصاد ایران از سال 2021 تا 2025 نشان می دهد اقتصاد ایران در این دوره وابستگی شدیدی به شرایط تحریم ها دارد.

پیش بینی اقتصاد ایران تا سال 2025 از نگاه اکونومیست

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، واحد اطلاعات اکونومیست در یکی از تحلیل های جدید خود (مورخ 4 آوریل 2021) به پیش بینی شرایط اقتصاد ایران در 5 سال آینده پرداخته است. بر اساس این گزارش، باوجود سه سال رکود عمیق کشور و تحریم های مستمر ایالات متحده، ایران همچنان دومین اقتصاد بزرگ منطقه با دومین نرخ جمعیت است که در صورت تنش زدایی روابط با آمریکا (هرچند بعید به نظر می رسد)، چشم انداز اغواکننده ای برای سرمایه گذاران خواهد داشت؛ به عبارت دیگر، چشم انداز اقتصاد ایران به کاهش یا عدم کاهش تحریم های ایالات متحده وابستگی بسیاری دارد.

بر اساس پیش بینی این گزارش، با توجه به انگیزه های هر دو طرف، احتمالاً تا سال 2022 توافق موقت برای کاهش غنی سازی اورانیوم در مقابل کاهش تحریم-های نفتی ایران حاصل خواهد شد؛ اما این توافق دیری نخواهد پایید و در بلندمدت، اختلافات اساسی بین دو کشور، به تیرگی روابط آنها تا سال 2024 خواهد انجامید.

این گزارش تأکید می کند: باوجوداینکه جو بایدن، رئیس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا، مواضع نرم تری نسبت به سیاست های فشار حداکثری رئیس جمهور سلف خود در پیش گرفته است؛ اما تجربه نشان می دهد هرگونه خطای محاسباتی ایران، از جانب رئیس جمهور جدید ایالات متحده بدون پاسخ نخواهد ماند.

اقتصاد ایران که تحت فشارهای سه جانبه تحریم های ایالات متحده، قیمت های پایین نفت و اثرات همه گیری ویروس کرونا واقع شده است با محدودیت دسترسی به منابع مالی خارجی و محدودیت نقدینگی در داخل روبرو است. از طرف دیگر، افزایش مخارج دولت تا حدی از طریق پولی کردن کسری بودجه تأمین می شود که در اثر این سیاست، فشارهای تورمی بالا به قوت خود در اقتصاد باقی خواهد ماند.

البته، با گذشت زمان طی دوره پیش بینی، دولت تلاش خواهد کرد هزینه های مرتبط با ویروس کرونا را مهار کند و درعین حال، افزایش قیمت و افزایش صادرات نفت باعث رشد درآمدهای کشور خواهد شد؛ بنابراین، انتظار می رود کسری بودجه در بازه زمانی 24-2023 الی 26-2025 به طور متوسط به میزان 1.5 درصد از تولید ناخالص داخلی تثبیت شود.

از طرفی، دولت برای تأمین کسری بودجه خود، به انتشار اوراق قرضه داخلی (که نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی است) و استقراض از چین و روسیه روی خواهد آورد. باوجوداین شرایط، چنانچه دولت در میان مدت مخارج خود را به طور معقولانه تری مدیریت نکند، کشور وارد یک مارپیچ ابرتورمی و پولی شدن کسری بودجه خواهد شد.

در بخش دیگری از این گزارش، به سند همکاری 25 ساله ایران و چین پرداخته شده است. این توافق قصد دارد نشان دهد که ایران هم از پشتوانه مالی بین المللی برای مقاومت در برابر تحریم ها برخوردار است و هم حمایت سیاسی لازم را در ارتباط با تقاضای خود مبنی بر لغو تحریم ها پیش از بازگشت به اجرای کامل توافق هسته ای دارد.

سند همکاری ایران و چین این دیدگاه را تقویت می کند که ایران مادامی که در انتظار رفع تحریم های ایالات متحده است بر تقویت روابط مالی خود با چین متمرکز خواهد شد، به ویژه در زمینه ترغیب چین به خرید نفت بیشتر در ازای دسترسی ترجیحی به قراردادهای زیرساختی در ایران برای شرکت های چینی.

منبع: اتاق ایران

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 تیر 1400 بروزرسانی: 3 تیر 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1792

به "پیش بینی اقتصاد ایران تا سال 2025 از نگاه اکونومیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی اقتصاد ایران تا سال 2025 از نگاه اکونومیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید