هواوی مشکل امنیتی دارد؟

به گزارش گردشیا، ودافون که دومین شرکت اپراتوری موبایل دنیا است، گفته که در دو محصول شرکت هواوی مشکل امنیتی یافته است. این مسائل امنیتی اولین بار به وسیله بلومبرگ گزارش شد و به سرعت به وسیله هواوی برطرف شد.

هواوی مشکل امنیتی دارد؟

هواوی در حال حاضر بزرگ ترین تولیدنماینده تجهیزات مخابراتی جهان است اما پس از اینکه آمریکا به متحدانش توصیه کرد که تکنولوژی های تولیدی هواوی را استفاده ننمایند، مورد آنالیز موشکافانه نهاده شد چون گفته می شد ممکن است تولیدات مخابراتی هواوی، ابزاری برای جاسوسی برایچین باشد؛ هرچند شرکت هواوی همیشه این ادعا را رد نموده است.

ودافون در ژانویه سال جاری استفاده از تولیدات هواوی در بخش های مهم و اساسی مخابراتی را متوقف کرد. در عین حال دولت انگلستان منتظر است تا امنیت تولیدات این شرکت چینی از طرف دولت های غربی تأیید گردد.

هفته گذشته بریتانیا یک تصمیم تلخ گرفت و بنابر گزارش دو منبع امنیتی، این کشور تصمیم گرفته تا فعلاً استفاده از محصولات هواوی را در تمام بخش های اساسی شبکه 5G متوقف کند. بعلاوه استفاده از محصولات این شرکت در بخش های غیر اساسی محدودتر خواهد شد. دولت بریتانیا هنوز در خصوص اینکه در آینده از تولیدات مخابراتی هواوی در شبکه 5G استفاده می نماید یا خیر، چیزی اعلام ننموده اما قرار است در ماه آینده تصمیم نهایی خود را اعلام کند.

در یکی از گزارش های دولت بریتانیا، شرکت هواوی به علت ناتوانی در برطرف مسائل امنیتی که در تجهیزات مخابراتی اش یافته شده، بازخواست شده است. به گفته آن ها، در سال 2018 و در بریتانیا چند صد مشکل امنیتی در تجهیزات مخابراتی هواوی پیدا شده است.

از طرف دیگر، اپراتورهای موبایل مانند ودافون در خصوص توقف استفاده از تولیدات هواوی هشدار داده اند. به گفته آن ها، توقف کامل استفاده از تولیدات مخابراتی هواوی باعث تأخیر در راه اندازی شبکه 5G خواهد شد؛ شبکه ای که باعث افزایش سرعت دیتا در شبکه موبایل خواهد شد و شالوده ای برای صنایع دیگری همانند اتومبیل های خودران خواهد بود.

دو شرکت هواوی و ودافون گفته اند که در سال های 2011 و 2012 مسائل نرم افزاری در تجهیزات تولیدی هواوی یافته اند که به سرعت به وسیله هواوی برطرف شده است. شرکت هواوی هم تأیید نموده که در سال 2011 و 2012 این مسائل به آن ها ارجاع و مرتفع شده است. بعلاوه یکی از گزارش های بلومبرگ مبنی بر این است که در طی هفت سال گذشته مسائل امنیتی و کارکردی معمول که در این تجهیزات یافته شده بودند، مرتفع شده اند.

یکی از مسئولان هواوی گفته است: این ادعا که تولیدات هواوی قابل باز کردن نیستند، ادعای درستی نیست.

ودافون گفته است که این مسائل امنیتی ازطریق استفاده از Telnet ایجاد شده بودند. Telnet یک پروتکل متداول در بین تولیدنمایندگان است و ازطریق آن مسائل را شناسایی می نمایند و این امکان را فراهم می نماید که تولیدنماینده بتواند پس از فروش محصولاتش همچنان با آن در ارتباط باشد.

منبع: انتخاب
انتشار: 3 دی 1401 بروزرسانی: 3 دی 1401 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 2306

به "هواوی مشکل امنیتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هواوی مشکل امنیتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید