نتیجه یک شبیه سازی از احتمال شکل گیری ماه در چند ساعت حکایت دارد

به گزارش گردشیا، در حالی که نظریه های قبلی حاکی از تشکیل کره ماه در مدتی طولانی بود اما یک نظریه نو مبتنی بر شبیه سازی می گوید که کره ماه ممکن است ظرف مدت چند ساعت پس از اصابت یک جرم آسمانی به سیاره زمین تشکیل شده باشد.

نتیجه یک شبیه سازی از احتمال شکل گیری ماه در چند ساعت حکایت دارد

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی ، بسیاری از نظریه ها ادعا دارند که کره ماه با بقایا و تکه های ناشی از برخورد بین زمین و یک جرم آسمانی به میزان سیاره مریخ با نام تیا (Theia) در مدت زمان ماه ها یا سال ها تشکیل شده است. اما یک شبیه سازی نو نظریه متفاوتی را مطرح نموده و ادعا می کند که کره ماه ممکن است بطور فوری و در مدت چند ساعت با ورود تکه هایی از زمین و تیا به مدار تشکیل شده باشد.

میلیاردها سال پیش نسخه ای از زمین که بسیار متفاوت از زمین امروز بود مورد اصابت شئ آسمانی نهاده شد که تقریبا هم میزان سیاره مریخ بود.

نام آن جرم آسمانی تیا بود و بر اثر این برخورد کره ماه تشکیل شد. اینکه ماه دقیقا چگونه شکل گرفت یکی از معماهای علمی است که محققان به مدت چند دهه روی آن کار نموده اند اما به نتیجه و پاسخ قطعی نرسیده اند.

بیشتر تئوری ها ادعا دارند که ماه با تکه های ناشی از این برخورد تشکیل شده است؛ تکه هایی که در طول ماهها یا سالها در مدار زمین به هم پیوستند. اما یک شبیه سازی نو نظریه نوی مطرح نموده و مدعی است که ماه ممکن است فورا و ظرف مدت چند ساعت بعد از اصابت با مواد پراکنده شده در مدار تشکیل شده باشد.

جاکوب کیگریس محقق مرکز تحقیقاتی ناسا در سیلیکون ولی کالیفرنیا گفت: این (نظریه) گستره وسیعی از احتمالات نو را در خصوص تکامل ماه مطرح می کند.

وی اضافه نمود: ما در حالی وارد این پروژه شدیم که دقیقا نمی دانستیم نتایج این شبیه سازی با وضوح بالا چه خواهد بود.

شبیه سازی مورد استفاده در این تحقیق از جمله دقیق ترین در نوع خود است که برای مطالعه منشاء ماه استفاده شده و به محققان اجازه داد که جنبه های مهمی از این نوع برخوردها را مشاهده کنند که در مطالعات قبلی قابل آنالیز نبود.

شناخت منشاء ماه مستلزم استفاده از دانشی است که تا الان درباره ماه از جمله درباره جرم ، مدار و تحلیل دقیق نمونه های سنگ های ماه ، در اختیار داریم و در مرحله بعد نیازمند تصور سناریوهایی است که می توانسته به تشکیل ماه در شکل فعلی آن منجر شده باشد.

نظریه هایی که در گذشته سیطره داشته اند می توانند بعضی جنبه های خصوصیات ماه مانند جرم و مدار آن را تا حدی شرح بدهند . یکی از اسرار مهم این بوده که چرا ترکیب (جنس مواد) ماه تا این حد به زمین شبیه است. دانشمندان می توانند ترکیب مواد را بر اساس حالت ایزوتوپی آنها مطالعه کنند و این شاخص در خصوص نمونه های ماه که در آزمایشگاه آنالیز شده تا حد زیادی شبیه سنگ های زمین بوده است. به همین دلیل احتمال دارد که بخش زیادی از مواد کره ماه در اصل از منشاء زمین باشند.

تئوری نو مبنی بر تشکیل سریع و یک مرحله ای کره ماه شرحات واضح تری در این خصوص ارائه می دهد و آن را به یکی از مجذوب کننده ترین تئوری ها تا کنون تبدیل می کند. نزدیکتر شدن به معین اینکه کدام یک از این نظریه ها صحیح است مستلزم تحلیل نمونه برداری های آینده از کره ماه است که در ماموریت های آینده آرتمیس سازمان ناسا به زمین منتقل خواهد شد.

منبع: انتخاب
انتشار: 8 دی 1401 بروزرسانی: 8 دی 1401 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 2309

به "نتیجه یک شبیه سازی از احتمال شکل گیری ماه در چند ساعت حکایت دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتیجه یک شبیه سازی از احتمال شکل گیری ماه در چند ساعت حکایت دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید