صادرات 60 هزار تن تخم مرغ در نیمه اول سال

به گزارش گردشیا، خبرنگاران : از ابتدای سال جاری تا انتها شهریورماه جاری 60 هزارتن تخم مرغ به کشورهای هدف صادر شده است.

صادرات 60 هزار تن تخم مرغ در نیمه اول سال

به گزارش خبرنگاران؛ مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار کشور در مورد شرایط صادرات اضافه نمود: فرایند صادرات برای حمایت از فراوریکنندگان داخلی برای جلوگیری از ضرر و همچنین مدیریت بازار داخلی انجام می گردد.

رضا ترکاشوند با بیان اینکه حجم بالای صادرات تخم مرغ به کشورهای عراق و افغانستان بوده است، به ایرنا گفت: نامتعادل شدن بازار تخم مرغ در ماه های اخیر به دلیل افزایش مجوز صادراتی توسط یکی از دستگاه های دولتی بوده که موجب کمبود عرضه این محصول در بازار داخلی شد.

وی توضیح داد: تا تیرماه سالجاری مدیریت صادرات با اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار بود، اما در ماه های اخیر مجوز صادرات به یکی از دستگاه های دولتی محول شد که حجم بالای صادرات، نامتعادلی بازار تخم مرغ داخلی را در پی داشت.

ترکاشوند گفت: طی ماه های اخیر با فرایند افزایش نرخ تخم مرغ در بازار داخلی، نسبت به مدیریت و محدودیت صادرات این محصول اقدام شد تا جایی که دولت صادرات را منوط به پرداخت عوارض کرد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار میزان فراوری تخم مرغ کشور در سال گذشته را بیش از یک میلیون تن بیان کرد و گفت: با فراوری این میزان تخم مرغ، امکان صادرات حدود 100 هزارتن از این محصول در سال وجود دارد اما باید با مدیریت در فصول مختلف انجام گردد.

وی ادامه داد: کوشش ما مدیریت بازار تخم مرغ داخلی است تا این محصول پروتئینی از سبد خانوار ایرانی حذف نگردد و حتی با ادامه صادرات نیز تنشی در بازار داخلی این محصول رخ ندهد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار کشور اضافه نمود: طبق مصوبه اخیر دولت قیمت هر کیلوگرم درب مرغداری 12 هزار تومان و برای مصرف کنندگان 14 هزار و 500 تومان مشخص شده است.

به گفته وی، طبق این مصوبه قیمت هر شانه تخم مرغ 30 تایی فله ای 26 هزارتومان، تخم مرغ شانه 30 تایی بسته بندی شناسنامه دار دارای زنجیره سرد حداکثر 31 هزار تومان، 20 تایی 22 هزار تومان، 15 تایی 18 هزار تومان، 9 تایی 11 هزار تومان و 6 تایی هفت هزار تومان است.

ترکاشوند اضافه نمود: طی روزهای اخیر با قیمت گذاری جدید تخم مرغ توسط دولت و محدودیت در صادرات، قیمت هر شانه تخم مرغ 30 تایی در بازار داخلی بین 26 هزار تا 30 هزار تومان به فروش می رسد.

وی ادامه داد: همچنین طی تفاهمی که در گذشته با میادین میوه و تره بار و فروشگاه های زنجیره ای داشته ایم قرار است تخم مرغ مورد احتیاج این مراکز با نرخ های مصوب به دست مصرف کنندگان برسد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار با تاکید بر اینکه صادرات تخم مرغ ممنوع نیست، ادامه داد: طبق آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار از ابتدای مهرماه صادرات تخم مرغ از گمرکات کشور به ازای هر کیلوگرم دو هزار و 500 تومان عوارض و تا سقف پنج هزار تن در ماه قابل انجام است.

وی با اشاره به اینکه به تازگی دولت سیاست جدیدی برای صادرات تخم مرغ مشخص و ابلاغ ننموده است، گفت: البته وزارت جهاد کشاورزی اعلام نموده که بدون مجوز این وزارتخانه صادرات تخم مرغ صورت نگیرد.

ترکاشوند قیمت منطقی هر کیلوگرم تخم مرغ را با توجه به هزینه های تمام شده فراوری و افزایش نرخ روز اضافه نمودن نهاده ها را 15 هزارتومان بیان کرد و از دولت خواست تا در صورت متعادل شدن و روال عادی بازار تخم مرغ داخلی، صادرات این محصول با مدیریت از سرگرفته گردد تا فراوریکنندگان داخلی متضرر نشوند.

طی ماه های اخیر با کاهش عرضه تخم مرغ در میادین میوه و تره بار و فروشگاه های زنجیره ای قیمت هر شانه تخم مرغ 30 تایی در بازار بین 38 هزار تا 43 هزارتومان به فروش می رسید.

طبق آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور، هزینه خرده فروشی تخم مرغ برای واحدهای فروشگاه های زنجیره ای حداکثر 30 تایی دو هزارتومان، برای تخم مرغ 20 تایی یک هزارو 500 تومان، برای 15 تایی یک هزار تومان، برای 9 تایی 600 تومان و برای 6 تایی 400 تومان است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1394

به "صادرات 60 هزار تن تخم مرغ در نیمه اول سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات 60 هزار تن تخم مرغ در نیمه اول سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید