ریزش قیمت ها در بازار مسکن تا چه زمانی ادامه دارد؟

به گزارش گردشیا، بازار مسکن ایران تغییر فاز داده است و شرایط تازه ای را تجربه می نماید، این نکته ای است که فعالان بازار بدان اذعان دارند.

ریزش قیمت ها در بازار مسکن تا چه زمانی ادامه دارد؟

خبرآنلاین: آخرین آنالیز ها نشان می دهد اهنگ رشد قیمت ها در بازار مسکن نه تنها با کندی روبروست بلکه در بعضی مناطق قیمت ها کاهشی قابل توجه را نیز تجربه نموده است، با این حال هنوز حجم معاملات گواه رکودی سنگین در این بازار است.

حسام عقبایی، نائب رییس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به سئوالی در خصوص شرایط بازار مسکن در آستانه کم تحرک ترین فصل بازار یعنی زمستان گفت: در نیمه اول سال بازار مسکن با رکود تورمی روبرو بود، به این معنا که هر چند حجم معاملات بسیار اندک بود اما قیمت ها همچنان با افزایش روبرو می شد اما در پاییز امسال ورق برگشت و قیمت ها ریزشی آشکار را تجربه می نمایند به این معنا که در بعضی مناطق تا 30 درصد و در بعضی مناطق تا 40 درصد قیمت ها پایین آمده اما همچنان حجم معاملات اندک است.

سرمایه گذاری بازار مسکن؛ شاید وقتی دیگر

وی گفت: این ریزش قیمت با کاهش تفاوتی جدی دارد، قیمت مسکن در سال گذشته افزایشی 4 برابر نرخ تورم را تجربه کرد، در نتیجه بسیاری از خریداران واقعی و متقاضیان مسکن از این بازار خارج شدند و سرمایه گذاران بودند که افزایش قیمت را رقم زدند.

وی در شرح این مطلب اضافه نمود: آنالیز ها نشان می دهد 80 درصد از کسانی که در بازار مسکن حضور داشتند و دارند سرمایه گذاران و 20 درصد مصرف نمایندگان واقعی بودند از این رو با رشد شدید قیمت این 20 درصد قدرت خرید ار از دست دادند و به تدریج از بازار خارج شدند و شرایط به گونه ای پیش رفت که بازار با عدم حضور سرمایه گذاران اشباع شدن در این حوزه تعدیل را از سر گرفت و کاهش قیمت ها رقم خورد.

وی گفت: به این ترتیب ریزش قیمت ها تحت تاثیر افزایش عرضه و توازن میان عرضه و تقاضا رخ نداده است و رکود ناشی از کاهش شدید قدرت خرید مردم است. وی با تاکید بر اینکه رکود حاکم بر بازار مسکن در امسال طی 25 سال اخیر بی سابقه بوده است، ادامه داد: بازار مسکن در حال حاضر وارد فاز رکود غیرتورمی شده و پیش بینی این است که این شرایط تا نیمه اول سال 1399 دوام بیاورد.

ریزش قیمت ها ادامه دارد

وی در پاسخ به سئوالی در خصوص اینکه ریزش قیمت ها در بازار آیا ادامه دار خواهد بود یا خیر گفت: آنالیز ها نشان می دهد ریزش قیمت ها تا نیمه اول سال آینده ادامه یابد و بازار مسکن هنوز برای کاهش 15 درصدی قیمت ها جا دارد. همان طور که گفتم قیمت ها در بعضی مناطق تا 40 درصد هم کاهش یافته و این احتمال هست که بین 10 تا 15 درصد دیگر نیز کاهش یابند.

این فعال صنفی در پاسخ به این سئوال که شرایط کنونی آیا برای خرید مسکن مناسب هست یا خیر گفت: ما با دو نوع تقاضا در بازار مسکن روبرو هستیم، یکی تقاضا به منظور سرمایه گذاری و حفظ ارزش پول و کسب سود و یکی تقاضای مصرفی. در خصوص اول باید بگویم فعلا پرونده کسب سود در بازار مسکن بسته است و سرمایه گذاران دیگر نمی توانند سودهای کلانی برداشت نمایند اما در خصوص تقاضای مسکن مصرفی، شرایط به گونه ای دیگر است و کسانی که قصد خرید مسکن به منظور استفاده شخصی را دارند، در این بازار می توانند با قیمت هایی مناسب تر خرید نمایند خصوصا که به دلیل رکود فروشندگان واقعی تخفیف هایی را نیز در نظر می گیرند.

سهم زمین در قیمت مسکن

وی با تاکید بر اینکه متوسط قیمت مسکن بسیار بالاست، گفت: سهم زمین در قیمت مسکن بسیار بالاست و آنالیز ها نشان می دهد بین 70 تا 90 درصد قیمت مسکن در تهران به زمین برمی گردد و تنها 10 تا 30 درصد قیمت مسکن به مصالح ساختمانی و … بازمی گردد از این رو با مدیریت دقیق برای عرضه زمین و ساخت مسکن می توان این شرایط را تغییر داد. به گفته وی در صورت یکه تعادل عرضه و تقاضا در بازار مسکن برقرار گردد، بی تردید قیمت مسکن با کاهش عجیب و غریب روبرو می گردد چرا که قیمت واقعی مسکن در صورت توازن عرضه و تقاضا می تواند به یک دهم قیمت فعلی برسد از این رو ضروری است برنامه دقیقی برای ساخت مسکن در کشور پیگیری گردد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 25 بهمن 1398 بروزرسانی: 25 بهمن 1398 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 789

به "ریزش قیمت ها در بازار مسکن تا چه زمانی ادامه دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریزش قیمت ها در بازار مسکن تا چه زمانی ادامه دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید