جلوگیری سامانه جامع انبارها از احتکار وقاچاق کالا

به گزارش گردشیا، رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: پس از ابلاغ شیوه نامه بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا، تا به امروز بیش از 100 هزار و 698 بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا در سراسر کشور اجرا شده است.

جلوگیری سامانه جامع انبارها از احتکار وقاچاق کالا

به گزارش خبرنگاران از وزارت صمت، عباس تابش اضافه نمود: به همین دلیل 2 هزار و 123 پرونده تخلف به سازمان تعزیرات ارسال شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت توضیح داد: پیش از ابلاغ شیوه نامه بزرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا، جمعا تعداد 9هزار و 526 مورد در شهریور ماه سال جاری، بازرسی حضوری از انبارها و سردخانه ها توسط بازرسان سازمانهای صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور اجرا شده است .

وی اضافه نمود: حاصل این تعداد بازرسی تشکیل 8 هزار و 195 پرونده تخلف به ارزش تقریبی 560 میلیارد ریال بوده است.

تابش گفت: در راستای ابلاغ شیوه نامه بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا به منظور کنترل، پایش و نظارت بر عملکرد انبارها و سردخانه ها، توسط بازرسان سازمانهای صمت سراسر کشور برای 2123 متخلف با عناوین تخلف عدم رعایت ضوابط ابلاغی تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ناشی از عدم ثبت انبار در سامانه جامع انبارها و عدم ثبت رسید/ حواله کالای مورد نگهداری به تعزیرات حکومتی تشکیل پرونده شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مقرر شده بازرسی از عمده فروشان و انبارها جدی تر گردد، گفت: به همین دلیل این سازمان شیوه نامه بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا را به سازمانهای صمت استانها ابلاغ نموده است.

تابش اضافه نمود: در این سامانه امکانی فراهم شده تا بازرسان با استعلامی که می کنند، تمامی انبارهای ثبت شده را پیدا کنند و به این ترتیب نظارت بر این انبارها و پیدا کردن انبارهایی که ثبت نشده اند ساده تر می گردد.

وی توضیح داد: با این شیوه می توان انبارهایی که بیشترین ورود و خروج بار را دارند، بر اساس اطلاعات این سامانه شناسایی و بر حسن انجام کار آن ها نظارت کرد.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اظهار داشت: بازرسی ها از مراکز نگهداری کالا شامل انبارها، سردخانه ها و مراکز نگهداری کالا برای آنالیز شرایط و حصول اطمینان از رعایت الزامات و ضوابط ابلاغی مشتمل بر ثبت انبار/ سردخانه در سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا به نشانی اینترنتی WWW.NWMS.IR و اهتمام لازم انبارداران به ثبت رسید و حواله کالا به/ از انبار در قالب سامانه مزبور و برخورد با تخلفات احرازی با جدیت همچنان ادامه دارد.

تابش بر ضرورت اجرای مستمر گشتها و بازرسی ها در سطح انبارها تاکید نمود و متذکر شد: اگر بنگاه ها علیرغم اطلاع رسانی های مکرر اجرا شده نسبت به ثبت محل نگهداری کالای مشمول در سامانه جامع انبارها و یا اعلام ورود و خروج بار به وسیله ثبت رسید و حواله و یا رد و تأیید بارنامه برابر ضوابط و الزامات قانونی اقدام نکنند لاجرم شناسایی هر نوع کالای خارج از شبکه در انبار به عنوان احتکار و اختفای کالا به شمار رفته و بر اساس قوانین مبارزه با قاچاق کالا برخورد قانونی می گردد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت توضیح داد: سامانه جامع انباها به آدرس اینترنتی WWW.NWMS.IR در راستای تحقق مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با موضوع ایجاد و راه اندازی سامانه های الکترونیکی و هوشمند جدید مورد احتیاج جهت نظارت بر فرآیند واردات، صادرات، حمل، نگهداری و مبادله کالا و ارز از سال 94 طراحی شده است.

تابش گفت: بهره برداری از سامانه جامع انبارها توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و با نظارت ستاد مرکزی مبارزه قاچاق کالا و ارز در خرداد 1395 به منظور شناسنامه دار کردن کلیه مبادی و مقاصد حمل و محل های نگهداری کالا و همچنین ثبت اطلاعات ورود (قبوض انبار) و خروج (حواله انبار) آنها شروع شده است.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اظهار داشت: در حال حاضر حدود 740 هزار واحد توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت شناسایی و در سامانه جامع انبارها ثبت شده است.

وی افزود: همچنین حدود 15 هزار مرکز نگهداری کالا اقدام به ثبت رسید و حواله در این سامانه می کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: از جمله کارنمودهای مهم سامانه جامع انبارها شفاف سازی و رصد کالا در زنجیره تجاری کشور و جلوگیری از قاچاق و احتکار کالا می باشد و در صورت عدم ثبت انبار در سامانه جامع انبارها و عدم ثبت رسید/حواله در سامانه مزبور وفق تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد قانونی لازم صورت خواهد گرفت.

تابش گفت: همه انبارها باید در سامانه ثبت شده و کلیه انبارهای مجاز و غیرمجاز شناسایی شوند و هیچ انباری نباید محل دپوی کالا قرار گیرد.

معاون وزیر صمت تاکید نمود: سازمان حمایت به عنوان دستگاه نظارتی متقابلاً باید اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از تخلفات موجود را انجام دهد و به عنوان مرجع برخورد با متخلفان و اخلالگران، به منظور جلوگیری از هرگونه احتکار و اختلال در عرضه کالاها، با بهره گیری از توان بازرسی خود و جدیت تمام بر میزان موجودی کالاهای انبارها و سردخانه های سراسر کشور نظارت مستمر و روزانه اعمال می کند.

شایان ذکر است؛ به استناد ضوابط اختصاصی کالای اساسی (موضوع ماده (2) دستورالعمل تبصره (4) ماده (18) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز) گوشت قرمز، برنج، حبوبات، چای، تخم مرغ خوراکی، کره، روغن، شکر، لاستیک، کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه، خمیر کاغذ، دانه های روغنی، جو، ذرت، کنجاله سویا، خوراک آماده دام، ماکیان و آبزیان، دارو و واکسن دامی، مکمل و اضافه نمودنی های خوراک دام، سموم دفع آفات نباتی (آفتکش ها) و کود شیمیایی مشمول ثبت اطلاعات مکان نگهداری و ورود و خروج در سامانه جامع انبارها بوده و بسته به اینکه واحد مورد بازرسی دارای اقلام مشمول تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده یا خیر و اینکه کالاهای مشمول در سامانه جامع انبارها ثبت شده است یا خیر، بر اساس ضوابط این شیوه نامه توسط بازرسان سازمانهای صمت استانها برخورد لازم انجام می گردد.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1389

به "جلوگیری سامانه جامع انبارها از احتکار وقاچاق کالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلوگیری سامانه جامع انبارها از احتکار وقاچاق کالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید