44درصد دانش آموزان سیستان و بلوچستانی تا سرانجام هدایت درس می خوانند!

به گزارش گردشیا، مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در حال حاضر نرخ پوشش تحصیلی مقطع متوسطه دوم در استان سیستان و بلوچستان حدود 56 درصد است؛ بدین معنی که 44 درصد دانش آموزان این استان تنها تا سرانجام متوسطه اول درس می خوانند گفت: از عوامل اصلی این موضوع می توان به عدم دسترسی به مدارس و نبود معلم اشاره نمود.

44درصد دانش آموزان سیستان و بلوچستانی تا سرانجام هدایت درس می خوانند!

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران، محمدرضا واعظ مهدوی با بیان اینکه در حال حاضر میانگین پوشش تحصیلی ابتدایی در کل کشور 98.6 درصد است اظهار کرد: این میزان در استان های مختلف متفاوت است و در سیستان بلوچستان 4 درصد پایین تر از میانگین کشوری است.

وی اضافه نمود: در شهرهایی مثل سرباز، راسک، دشتیاری و مهرستانِ استان سیستان و بلوچستان نرخ عدم پوشش تحصیلی بسیار بالاست. نرخ پوشش ابتدایی در سرباز 86 درصد است یعنی 14 درصد بچه ها به مدرسه وارد نمی شوند؛ می توان گفت از این 14 درصد عدم پوشش دختر ها دو برابر پسرهاست.

واعظ مهدوی در پاسخ به اینکه با توجه به تحقیقات 20 درصد از دختران کشور به دوره متوسطه دوم وارد نمی شوند و در استان سیستان بلوچستان این عدد 53 درصد است. آیا این آمار صحت دارد؟ گفت: بله، گزارش های ما هم مشابه این موضوع را نشان می دهد؛ البته همانطور که در مورد نرخ عدم پوشش تحصیلی در کل کشور با میانگین نمی توانیم صحبت کنیم و این میزان در شهرهای مختلف گاهی بسیار متفاوت است، داخل یک استان هم نمی توانیم از شاخص میانگین استفاده کنیم و میزان ها در مناطق مختلف متفاوت است.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در حال حاضر نرخ پوشش تحصیلی مقطع متوسطه دوم در استان حدود 56 درصد است؛ بدین معنی که 44 درصد دانش آموزان این استان تنها تا خاتمه متوسطه اول درس می خوانند. از عوامل اصلی این موضوع می توان به عدم دسترسی به مدارس و نبود معلم اشاره نمود. در شهرهایی مثل سرباز، راسک، دشتیاری و مهرستان این شاخص نیز بسیار بالاتر است؛ بنابراین حضور فعال موسسات خیریه در این استان ها بسیار مهم و کارآمد و استراتژیک است.

وی اضافه نمود: یکی از مناطقی که در استان سیستان بلوچستان مسائل آموزشی زیادی دارد، منطقه دشتیاری است. طبق گزارش های موجود، دشتیاری قبل از انقلاب 47 دانش آموز داشته است و امروز 37 هزار دانش آموز دارد، یعنی طی 40 سال 47 دانش آموز را به 37 هزار دانش آموز رساندیم؛ اما هنوز 25 درصد این دانش آموزان فاقد پوشش تحصیلی هستند. نرخ رشد دانش آموزان در سیستان و بلوچستان بیشتر از میانگین کشوری است ولی با اینکه شاهد ظرفیت سازی و ساخت مدارس در استان هستیم، باز هم عدم پوشش تحصیلی در این مناطق بسیار زیاد است و احتیاج به فضای آموزشی، معلمین و فعالیت بیشتری است.

واعظ مهدوی درباره نقش فرهنگی خانواده ها در جلوگیری از تحصیل گفت: بر اساس مشاهدات؛ امروزه کمتر خانواده ای است که از تحصیل دختر خود جلوگیری کند؛ در بسیاری از مناطق حتی روحانیون منطقه از ما مدرسه دخترانه مطالبه می نمایند. پس از لحاظ فرهنگی با درس خواندن مسئله ای ندارند اما دسترسی به مدرسه ندارند یا مسافت طولانی تا مدرسه وجود دارد. مشکل جدی دیگری که در این استان وجود دارد حاشیه نشین هایی هستند که بعضاً فاقد شناسنامه اند و این افراد درگزارش های ما نیز وجود ندارند. پنج شهر حاشیه نشین در استان سیستان و بلوچستان داریم زاهدان، زابل، چابهار، ایرانشهر و کنارک که مسئله حاشیه نشینی در آنها جدی است و بسیاری از ساکنان آنها به علت فاقد شناسنامه بودن از پوشش آموزشی برخوردار نیستند. توجه به مسائل آموزشی حاشیه نشینان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

به گزارش مؤسسه خیریه مهرگیتی، مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در شورای عالی تشکل های اجتماعی فعال در سیستان و بلوچستان (هاسب؛ همدلان آینده نگر سیستان و بلوچستان) که سازمان های مردم نهاد و خیریه های فعال در این عرصه مانند موسسه مهرگیتی در آن عضو هستند، مطالعات جامعی انجام داده ایم و فضاهای فیزیکی مورد احتیاج استان را جهت ساخت مدارس مورد تحلیل و ارزیابی قرار داده ایم اظهار کرد: در واقع، یک سند توسعه آموزش پرورش تنظیم شده است که در این سند به تفکیک، مناطق مختلف آنالیز شده و کمبود فضاها نقطه یابی شده است. در این نقاط تعداد مورد احتیاج مدارس دخترانه و پسرانه به تفکیک معین شده و به خصوص دبیرستان های دخترانه یکی از احتیاجهای اصلی ما در این استان است که با یاری خیرین کوشش می کنیم تا این احتیاجها پوشش داده گردد.

وی ادامه داد: در این باره اولویت بندی صورت گرفته و خیرین با ساخت 200 اولویت اول موافقت نموده اند. همچنین اعتبارات دولتی سال جاری افزایش یافته و سازمان نوسازی مدارس که در سال 94 کل اعتباراتش حدود 15 میلیارد تومان بوده است، سال جاری 270 میلیارد تومان اعتبار برای این کار دارد. ساخت تعداد 200 مدرسه را نیز سازمان نوسازی در برنامه آینده خود دارد و امیدواریم استاندار هم 200 مدرسه را بپذیرد و ما بتوانیم به رکورد ساخت 600 مدرسه در سال 98-99 دست پیدا کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 729

به "44درصد دانش آموزان سیستان و بلوچستانی تا سرانجام هدایت درس می خوانند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "44درصد دانش آموزان سیستان و بلوچستانی تا سرانجام هدایت درس می خوانند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید