12 مکمل برای جوان ماندن!

به گزارش گردشیا، عصر ایران/ پیری که می تواند به عنوان زوال مرتبط با گذشت زمان عملکردهای فیزیولوژیکی ضروری برای بقا و باروری تعریف گردد، روندی است که بیشتر مردم خواستار کند کردن سرعت آن هستند.

12 مکمل برای جوان ماندن!

بعضی از دلایل اصلی پیری شامل آسیب سلولی انباشته شده ناشی از فعالیت مولکول های واکنشی به نام رادیکال های آزاد و کوتاه شدن تلومر، ساختارهایی در انتهای کروموزوم ها که نقش مهمی در تقسیم سلولی ایفا می نمایند، هستند.

در شرایطی که پیری امری اجتناب ناپذیر است، افزایش طول عمر انسان و کند کردن فرایند پیری برای دهه ها در کانون توجه پژوهش های علمی بوده است.

طی این پژوهش ها، دانشمندان تعداد زیادی از مواد دارای خاصیت ضد پیری را شناسایی نموده اند که بسیاری از آنها به شکل مکمل قابل مصرف هستند و افرادی که در پی روش های طبیعی برای کند کردن فرایند پیری و پیشگیری از بیماری های مرتبط با افزایش سن هستند، می توانند از آنها استفاده نمایند.

در ادامه با 12 مکمل دارای خواص ضد پیری بیشتر آشنا می شویم.

کورکومین

کورکومین، ترکیب فعال موجود در زردچوبه، نشان داده است که از خواص ضد پیری قدرتمند سود می برد که به پتانسیل آنتی اکسیدانی قوی آن نسبت داده می گردد.

پیری سلولی زمانی رخ می دهد که تقسیم سلولی متوقف می گردد. با افزایش سن، سلول های پیر انباشته می شوند که باور بر این است پیری و پیشرفت بیماری را تسریع می نمایند.

پژوهش ها نشان داده اند که کورکومین پروتئین هایی خاص، از جمله سیرتوین ها (Sirtuin) و پروتئین کیناز فعال شده با AMP (AMPK) را فعال می نماید که به تاخیر در پیری سلول و افزایش طول عمر یاری می نمایند.

افزون بر این، کورکومین نشان داده است که با آسیب سلولی مقابله نموده و در آزمایش هایی با سوژه های حیوانی به طور قابل توجهی طول عمر مگس های میوه، کرم های گرد و موش ها را افزایش داده است. این ترکیب نشان داده است که بیماری های مرتبط با افزایش سن را به تاخیر انداخته و علائم مرتبط با افزایش سن را نیز کاهش می دهد.

این ممکن است چرایی ارتباط مصرف زردچوبه با کاهش خطر زوال روانی مرتبط با افزایش سن در انسان را شرح دهد.

شما می توانید مصرف کورکومین خود را با استفاده از زردچوبه در دستورالعمل های غذایی مختلف یا مصرف مکمل های کورکومین افزایش دهید.

اپی گالوکاتچین گالات

اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) یک ترکیب پلی فنولی شناخته شده است که به میزان زیاد در چای سبز وجود دارد. این ترکیب فواید سلامت جالب توجهی را ارائه می نماید و پژوهش ها نشان داده اند استفاده از آن خطر بعضی انواع سرطان و همچنین مسائل سلامت دیگر مانند بیماری قلبی را کاهش می دهد.

اپی گالوکاتچین گالات ممکن است پیری را با بازیابی عملکرد میتوکندری در سلول ها و عمل روی راستاهای درگیر در پیری از جمله راستا سیگنالینگ پروتئین کیناز فعال شده با AMP کند سازد.

همچنین، این ترکیب اتوفاژی، فرآیندی که در آن بدن مواد سلولی آسیب دیده را از بین می برد، را تحریک می نماید.

نوشیدن چای سبز با کاهش خطر دلایل مختلف مرگ و میر، مرگ ناشی از دیابت، سکته مغزی و بیماری قلبی مرتبط بوده است. افزون بر این، مطالعات با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند که این نوشیدنی می تواند در برابر پیری پوست و بروز چین و چروک ناشی از قرار دریافت در معرض نور فرابنفش پیشگیری کند.

اپی گالوکاتچین گالات را می توانید با مصرف چای سبز یا مکمل های این ترکیب دریافت کنید.

کلاژن

کلاژن به واسطه پتانسیل خود در حفظ شادابی و سلامت پوست با افزایش سن به عنوان یک ماده مغذی کلیدی برای حفظ جوانی شناخته می گردد.

کلاژن یکی از اجزاء جداناپذیر پوست است که به حفظ ساختار آن یاری می نماید. با افزایش سن، فراوری کلاژن کاهش می یابد و به از دست رفتن کلاژن منجر می گردد که بروز نشانه های پیری مانند چین و چروک ها را تسریع می نماید.

به عنوان مثال، مطالعه ای در سال 2019 با حضور 72 شرکت نماینده زن نشان داد که مصرف روزانه مکمل حاوی 2.5 گرم کلاژن - همراه با چند ماده مغذی دیگر از جمله بیوتین - برای 12 هفته به طور قابل توجهی هیدراتاسیون، زبری و انعطاف پذیری پوست را بهبود بخشیده است.

مطالعه ای دیگر با حضور 114 شرکت نماینده زن نیز نشان داد که درمان با 2.5 گرم پپتیدهای کلاژن برای 8 هفته به طور قابل توجهی موجب کاهش چین و چروک های اطراف چشم و افزایش سطوح کلاژن در پوست شده است.

مکمل های کلاژن در اشکال مختلف از جمله پودر و کپسول در دسترس هستند.

کوآنزیم کیو10

کوآنزیم کیو10 (CoQ10) یک آنتی اکسیدان است که در بدن فراوری می گردد. این آنتی اکسیدان نقشی اساسی در فراوری انرژی و محافظت در برابر آسیب سلولی ایفا می نماید.

پژوهش ها نشان داده اند که سطوح کوآنزیم کیو10 در بدن با افزایش سن کاهش می یابد و استفاده از مکمل ها بهبود بعضی جنبه های سلامت در افراد مسن را نشان داده است.

به عنوان مثال، مطالعه ای با حضور 443 فرد مسن نشان داد که مصرف مکمل کوآنزیم کیو10 و سلنیم طی بیش از 4 سال کیفیت زندگی کلی افراد را بهبود بخشیده، تعداد مراجعه آنها به بیمارستان را کاهش داده و زوال عملکرد جسمی و روانی را کند نموده است.

مکمل های کوآنزیم کیو10 به کاهش استرس اکسیداتیو، شرایطی که به واسطه انباشت رادیکال های آزاد و دیگر مولکول های واکنشی در بدن که فرایند پیری و بروز بیماری های مرتبط با افزایش سن را تسریع می نمایند، تعریف می گردد.

اگرچه کوآنزیم کیو10 نتایج امیدوارنماینده ای به عنوان یک مکمل ضد پیری نشان داده است، پیش از این که بتوان آن را به عنوان روشی طبیعی برای به تاخیر انداختن پیری توصیه کرد، به مطالعات و شواهد بیشتر در این زمینه احتیاج است.

پیش از شروع مصرف این مکمل یا هر مکمل دیگری با پزشک خود مشورت کنید.

نیکوتین آمید ریبوزید و نیکوتین آمید مونونوکلئوتید

نیکوتین آمید ریبوزید و نیکوتین آمید مونونوکلئوتید پیش سازهایی برای نیکوتین آمید آدنین دی نوکلئوتید هستند.

نیکوتین آمید آدنین دی نوکلئوتید ترکیبی است که در هر سلول بدن انسان وجود دارد و در فرآیندهای مهمی از جمله متابولیسم انرژی، ترمیم دی ان ای، و بیان ژن نقش دارد.

سطوح نیکوتین آمید آدنین دی نوکلئوتید با افزایش سن کاهش می یابد و تصور می گردد این کاهش با تسریع زوال جسمی و ظهور بیماری های مرتبط با افزایش سن مانند آلزایمر مرتبط است.

مطالعات با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند که مصرف مکمل های حاوی پیش سازهای نیکوتین آمید ریبوزید و نیکوتین آمید مونونوکلئوتید به بازیابی سطوح نیکوتین آمید آدنین دی نوکلئوتید و پیشگیری از زوال جسمی یاری می نماید.

بعضی مطالعات با حضور سوژه های حیوانی و انسانی نتایج مثبت مرتبط با استفاده از مکمل های نیکوتین آمید ریبوزید و نیکوتین آمید مونونوکلئوتید را نشان داده اند، با این وجود، پیش از نتیجه گیری قطعی درباره آثار ضد پیری این دو ترکیب به پژوهش های بیشتر با حضور سوژه های انسانی احتیاج است.

کروسین

کروسین یک رنگدانه کاروتنوئیدی زرد در زعفران است.

مطالعات با حضور سوژه های حیوانی و انسانی نشان داده اند که کروسین فواید سلامت مختلفی از جمله آثار ضد سرطان، ضد التهاب، ضد اضطراب، و ضد دیابت را ارائه می نماید.

جدا از خواص بالا، کروسین به واسطه پتانسیل عمل به عنوان یک ترکیب ضد پیری و محافظت در برابر زوال روانی مرتبط با افزایش سن مورد مطالعه قرار گرفته است.

مطالعات آزمایشگاهی و با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند که کروسین به پیشگیری از آسیب عصبی مرتبط با افزایش سن با مهار فراوری محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته (AGEs) و گونه های فعال اکسیژن (ROS) که در فرایند پیری نقش دارند، یاری می نماید.

همچنین، کروسین نشان داده است با کاهش التهاب و محافظت در برابر آسیب سلولی ناشی از مواجهه با نور فرابنفش به پیشگیری از پیری در سلول های پوست انسان یاری می نماید.

از آنجایی که زعفران یکی از گران ترین ادویه های دنیا است، مصرف یک مکمل زعفران تغلیظ شده روشی مقرون به صرفه تر برای افزایش دریافت کروسین است.

مکمل های ضد پیری دیگر

جدا از مواردی که در بالا به آنها اشاره شد، مکمل های زیر نیز پتانسیل ضد پیری چشمگیری دارند:

تیانین: ال-تیانین یک اسید آمینه است که به میزان زیاد در بعضی انواع چای از جمله چای سبز وجود دارد. این ترکیب ممکن است به محافظت در برابر زوال روانی یاری کند و طی یک مطالعه افزایش طول عمر کرم های گرد تا حدود 5 درصد را نشان داد.

رودولیا: این گیاه دارویی دارای خواص ضد التهاب و ضد پیری قوی است. یک مطالعه روی مگس های میوه نشان داد که درمان با پودر رودولیا طول عمر سوژه ها را به طور میانگین 17 درصد افزایش داده است.

سیر: سیر از خواص ضد التهاب و آنتی اکسیدانی قوی برخوردار است. مطالعات آزمایشگاهی و با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند که مصرف مکمل سیر ممکن است از پیری پوست ناشی از مواجهه با نور فرابنفش و بروز چین و چروک پیشگیری کند.

آستراگالوس: آستراگالوس ممبراناسوس یک گیاه دارویی کاهنده استرس است که در پزشکی سنتی چینی مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه ممکن است با کاهش استرس اکسیداتیو، افزایش عملکرد ایمنی، و پیشگیری از آسیب سلولی به مبارزه با پیری یاری کند.

فیستین: فیستین یک ترکیب فلاونوئیدی است که می تواند به نابودی سلول های پیر و آسیب دیده یاری کند. مطالعات با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند که این ترکیب ممکن است تعداد سلول های پیر در بافت ها را کاهش داده و طول عمر را افزایش دهد.

رزوراترول: رزوراترول یک پلی فنول است که در مواد غذایی مانند انگور، توت ها و بادام زمینی وجود دارد که ممکن است با فعال کردن بعضی ژن های خاص به نام سیرتوین ها به افزایش طول عمر یاری کند. این ترکیب توانایی خود در افزایش طول عمر مگس های میوه، مخمرها و نماتدها را نشان داده است.

اگرچه این نتایج امیدوارنماینده هستند اما به پژوهش های بیشتر با حضور سوژه های انسانی برای درک کامل چگونگی استفاده از این مکمل ها برای افزایش طول عمر و مقابله با پیری احتیاج است.

منبع: همگردی
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1231

به "12 مکمل برای جوان ماندن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 مکمل برای جوان ماندن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید