11 توصیه دندان پزشکی در دوران کرونا

به گزارش گردشیا، انجمن دندانپزشکان انگلیس تخمین می زند که از زمان بروز بیماری کرونا مراجعه به دندان پزشکی 19 میلیون بار کمتر از مدت مشابه سال قبل از آن شده است. به همین دلیل احتمال می رود که اندازه بیماری های دهان و دندان بیشتر شده باشد. به همین دلیل مراقبت از دهان و دندان در این دوران بسیار ضروری به نظر می رسد.

11 توصیه دندان پزشکی در دوران کرونا

اگر می خواهید به دندانپزشک خود مراجعه کنید، توصیه می گردد به وسیله تلفن یا ایمیل با آن ها تماس بگیرید تا ببینید آیا مراجعه لازم است یا خیر. قبل از مراجعه مشاوره آنلاین یا تلفنی بگیرید.

اگرچه تصور می گردد که دندان پزشکان در معرض خطر ابتلا به بیماری کووید-19 هستند، اما مطالعه ای که اخیراً روی 2200 دندانپزشک آمریکایی انجام شد، نشان داد که کمتر از 1٪ آن ها در یک ماه دچار بیماری کرونا شدند. توجه روزمره دندانپزشکان به کنترل عفونت و مراقبت باعث بالا رفتن سلامت دندان ها می گردد. خطر بالقوه بیشتر انتقال ویروس کرونا در استفاده از ابزارهایی مانند مته های دندانپزشکی یا مقیاس دهنده های اولتراسونیک است.

1- حالا که کمتر می توانید به دندان پزشکی مراجعه کنید، چه کاری می توانید برای مراقبت از دندان هایتان انجام دهید؟

بیشتر مسائل دندانی قابل پیشگیری است. مسواک زدن صبح و شب، هر بار به مدت دو دقیقه، به طور کلی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه کافی است. با این حال مطالعات نشان داده است که افراد به طور میانه 43 ثانیه مسواک می زنند.

2- از چه نوع خمیردندان استفاده کنیم؟

هر خمیر دندان حاوی فلوراید کار شست وشو را انجام می دهد. نه تنها به جلوگیری از پوسیدگی دندان یاری می نماید، بلکه سرعت پیشرفت هرگونه پوسیدگی موجود را کند می نمایند.

3- آیا مسواک برقی ایده خوبی است؟

آنچه که با آن مسواک می زنید اهمیت کمتری نسبت به مسواک زدن دارد. استفاده از مسواک دستی هر نوبت دو دقیقه و هر روز دو بار مفید است. برای مسواک برقی هم اینچنین است. بعضی مسواک های برقی دارای تایمر یا حتی یک اپلیکیشن هستند که به شما یاری می نماید تا دقیق تر باشید.

4- چند وقت یکبار باید مسواک خود را تعویض کنیم؟

دندانپزشکان توصیه می نمایند هر سه ماه مسواک یا سر مسواک خود را تعویض کنید. تعداد بسیار کمی از مردم این کار را می نمایند. تحقیقات نشان می دهد که هر هفت تا هشت ماه یکبار مسواک ها را تعویض می کنیم.

در این زمنیه بخوانید:

شش وضعیتی که توجیه نماینده خونریزی لثه ها هستند

مراقب باشید؛ دندان عضوی است که ترمیم نمی گردد

5- مسواک زدن خطر ویروس کرونا را کاهش می دهد؟

مسواک زدن بیشتر باید همراه با شستن دست برای محافظت در برابر ویروس کرونا انجام گردد، زیرا عوامل ضد میکروبی موجود در خمیر دندان و دهانشویه باعث کاهش باکتری های دهان می گردد.

ارتباط ابتلا به ویروس با مسواک زدن هنوز اثبات نشده است، اما یک مطالعه از دانشگاه کاردیف علائم امیدوارنماینده ای یافت که دهان شویه می تواند به از بین بردن ویروس کرونا یاری کند. تحقیقات بیشتر در خصوص چگونگی تأثیر بهداشت دهان و دندان در کاهش خطر ویروس کرونا در حال اجرا است.

6- غیر از مسواک زدن کامل چه کار دیگری می توانم انجام دهم؟

اگر قبلاً به طور مرتب نخ دندان می کشید، آن را ادامه دهید. تمیز کردن بین دندان ها به ویژه در مواردی که سابقه بیماری لثه داشته باشید بسیار مهم است. این کار را قبل از مسواک زدن انجام دهید.

7- پس از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن لثه های من خونریزی می نماید. آیا باید نگران باشم؟

به خصوص هنگام آغاز یک رژیم تازه مراقبت از دهان و دندان می توان افراد را تحت تأثیر قرار داد، اما خیلی نگران نباشید. خونریزی لثه ها ممکن است به خاطر محکم مسواک زدن باشد. هرچند گاهی نشانه بیماری لثه هم هست. تحقیقات نشان می دهند که بیماری لثه در زمان بیماری کرونا بیشتر شده است.

8- فکر می کنم دارم دندان هایم را خرد می کنم. چه می توانم بکنم؟

گزارش شده است که دندان قروچه به علت افزایش سطح استرس طی همه گیری شیوع بیشتری پیدا نموده است. مقابله با دندان قروچه در هنگام خواب سخت است. حتی ممکن است ندانید که این کار را انجام می دهید مگر اینکه تختخواب مشترک داشته باشید. این کار می تواند باعث بی خوابی، درد صورت و سردرد گردد. دندانپزشک می تواند تشخیص دهد که آیا دندان قروچه شما در حال آسیب زدن به دندان های شما هست یا نه.

9- چگونه تشخیص دهم که احتیاج اورژانسی به دندانپزشکی دارم؟

احتیاج فوری به دندانپزشکی می تواند شامل تورم صورت تا چشم یا گردن باشد، خونریزی پس از کشیدن دندان که متوقف نمی گردد، دندان دردی که مانع از خوردن یا خوابیدن می گردد، یا ضربه ای که منجر به خونریزی یا شکستگی می گردد.

10- اگر دندانم افتاد چه کنم؟

اگر دندانپزشکی بتواند به سرعت به آن برسد، معمولاً می توان یک دندان بالغ افتاده را دوباره کاشت. دندان را با تاج نگه دارید نه ریشه، سعی کنید آن را دوباره در سوراخ لثه قرار دهید. به آرامی روی پارچه تمیز گاز بگیرید تا در جای خود قرار گیرد. اگر دندان به راحتی داخل نمی گردد، آن را در ظرف شیر یا بزاق قرار دهید (بزرگسالان هم می توانند آن را داخل گونه خود نگه دارند). اگر می خواهید تمام سلول های کوچک و بدن را در اطراف آن نگه دارید، آن را زیر شیر شست وشو ندهید.

11- چند وقت یکبار باید به دندان پزشکی مراجعه کنم؟

اگر بهداشت دهان و دندان خوبی داشته باشید، ممکن است لازم باشد فقط هر دو یا سه سال یک بار مراجعه کنید. دندانپزشکی تعمیرگاهی نیست که همه کارها را برای شما انجام دهد. شما باید خود مسئول بهداشت دهان و دندان خود باشید.

منبع: The Guardian

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1901

به "11 توصیه دندان پزشکی در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 توصیه دندان پزشکی در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید