هشدار معاون وزیر بهداشت نسبت به افزایش ابتلا به کرونا در مازندران

به گزارش گردشیا، خبرنگاران/مازندران معاون کل وزیر بهداشت گفت: در مازندران به طور شفاف هشدار می دهم با وجود کاهش مبتلایان نسبت به اسفند ماه اما آمار ابتلا طی روزهای اخیر نسبت به هفته پیش افزایش جزئی دارد.

هشدار معاون وزیر بهداشت نسبت به افزایش ابتلا به کرونا در مازندران

دکتر ایرج حریرچی عصر امروز در حاشیه نشست با رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه این افزایش ابتلا در مازندران نگران کننده است، اظهار کرد: مردم مسافرت های پیش از ماه رمضان و داخل این ماه را به حداقل برسانند.

وی شرح داد: از امروز ممنوعیت تردد بین استان ها برداشته شد و این بازگشایی ترددها با هدف مالی و برای کسب وکارها بود و مردم عزیز همچنان باید به شعار در خانه بمانیم کاملا وفادار بمانیم.

تا اطلاع ثانوی تا کشف دارو و واکسن در مقیاس ماه و سال باید به زندگی با کرونا عادت کنیم

معاون وزیر بهداشت گفت: تا اطلاع ثانوی در کل جهان، حتی کشورهایی که به نظر می رسد پاک هستند، پیک دوم، سوم و چندم کاملا محتمل است.

دکتر حریرچی ادامه داد: اینطور نیست که اگر در قم و گیلان شیوع شدید داشتیم و الان افت کرده، پرونده این بیماری بسته شد.

وی گفت: استان مازندران که در یک برهه زمانی، پیک بیماری داشت، الان بیماری کنترل شده است اما این به معنای این نیست که خیالمان راحت شده است.

معاون کل وزارت بهداشت بیان کرد: ما به طور خلاصه به زندگی با کرونا، احتیاطات مربوط به کرونا، رعایت بهداشت فردی، رعایت فاصله گذاری اجتماعی تا حد مقدور، کماکان تا اطلاع ثانوی در مقیاس ماه و سال تا کشف دارو و واکسن که تعیین نیست قابل دسترسی همه کشورها باشد، باید عادت کنیم.

عامل اصلی انتشار بیماری در سطح جامعه، اشخاص کم علامت و بی علامت هستند

دکتر حریرچی اضافه نمود: در حال حاضر وزارت بهداشت مرحله دوم غربالگری را انجام می دهد؛ در مرحله اول غربالگری با تمامی افراد تماس گرفتیم و در بیشتر استان ها با بالای 99 درصد افراد تماس گرفته شد.

وی با بیان اینکه در مرحله دوم غربالگری، با بیش از 80 درصد افراد تماس گرفته شد، اظهار کرد: یکی از اقدامات بزرگی که در حال انجام است، غربالگری با تست مولکولی نمونه از حلق و بینی برای اشخاص کم علامت و بی علامت است و یا کسانی که تماس نزدیک با مبتلایان داشتند.

معاون کل وزارت بهداشت عامل اصلی انتشار بیماری در سطح جامعه، اشخاص کم علامت و بی علامت دانست و گفت: کسانی که علامت دارند، ایزوله و بستری می شوند؛ این موضوع در 21 استان در حال انجام است و به مرور به سایر استان ها تعمیم داده می شود.

دکتر حریرچی ادامه داد: اقدام بزرگ دیگری که با دانشگاه صنعتی شریف اجرا شده، این است که با نرم افزار تلفن همراه افرادی که مبتلا ویا به جاهایی رفتند که افراد مبتلا وجود داشتند، را شناسایی ومحدودیت هایی را ایجاد می کنیم و همچنین مردم می توانند از طریق نرم افزاری مناطق حضور افراد مبتلا را شناسایی کنند.

وی یادآور شد: همانطور که این ویروس هوشمندانه عمل می کند، ما نیز باید هوشمندانه عمل کنیم و تاکتیک ها را بروز کنیم و آرایش دفاعی را به میزان لازم عوض کنیم تا بتوانیم بر این بیماری پیروز شویم.

معاون وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ما به غیر از بعضی از ورزشکاران، از سلبریتی ها و افراد مشهور خودمان کار عمده و قابل توجهی ندیدیم، شرح داد: این ویروس در سطح جهان بیشتر فقرا را درگیر می کند و فقرایی که درگیر می شوند، عوارض بیشتری دارند.

دکتر حریرچی اضافه نمود: در کشور انگلیس، سیاه پوستان و آسیایی ها 14 درصد جمعیت را تشکیل می دهند اما کسانی که فرم شدید بیماری را دارند و در آی سی یو بستری هستند، 28 درصد می باشند.

وی با بیان اینکه در آمریکا میزان مرگ سیاه پوستان و فقرا دو برابر سفید پوستان و ثروتمندان است، گفت: عوارض مالی بیماری بیشتر متمرکز بر فقرا، افراد روزمزد و شاغلین بخش خصوصی است.

معاون وزارت بهداشت با اشاره به اینکه الان وقت این است که به هم کمک کنیم، ادامه داد: الان در کشورها افراد سلبریتی و افراد مشهور و محبوب نقش بسیار بزرگی در آموزش مسایل کرونا، کمک مالی مستقیم و جمع آوری کمک های مردمی را دارند.

فاصله گذاری اجتماعی باید به خوبی توسط مردم رعایت شود

دکتر سید فرزاد جلالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل در ادامه این نشست گفت: ما از اواخر بهمن ماه درگیر کرونا شدیم و در یک هفته الی 10 روز اخیر خوشبختانه آمار خیلی کم و یا خیلی زیاد نشده است.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه بازگشایی اصناف را داشتیم، منتظر آمارها در هفته پیش رو هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: اگر در یک هفته تا 10 روز آینده آمارهای ما کاهشی باشد، می توانیم خیالمان راحت باشد از پیک اول اما رعایت ها و معیارهای فاصله گذاری هوشمند به خوبی باید توسط مردم عزیز رعایت شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1101

به "هشدار معاون وزیر بهداشت نسبت به افزایش ابتلا به کرونا در مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار معاون وزیر بهداشت نسبت به افزایش ابتلا به کرونا در مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید