10 بلای جبران ناپذیر نوشابه های گازدار

به گزارش گردشیا، آمار ها نشان می دهد که 49 درصد از بزرگسالان آمریکایی به صورت روزانه از نوشابه استفاده می نمایند. این موضوع موجب شده تا عوارضی مثل اضافه وزن و بیماری های مختلف برای سلامت بدن در این افراد افزایش پیدا کند.

10 بلای جبران ناپذیر نوشابه های گازدار

تقریبا می توان گفت که اغلب افراد نوشابه مصرف می نمایند؛ اما اگر مضرات و عوارض جبران ناپذیر نوشابه را بدانند شاید از نوشیدن نوشابه پشیمان شوند.

تنها خوردن 340 میلی لیتر نوشابه حدود 39 گرم قند وارد بدن شما می نماید. این میزان درست سه برابر حجم قند یک دونات شیرین و شکلاتی است که گاهی اوقات به خاطر قند زیاد از خوردن آن اجتناب می کنید. افراد زیادی هستند که روزانه میزان زیادی نوشابه مصرف می نمایند.

آمار ها نشان می دهد که 49 درصد از بزرگسالان آمریکایی به صورت روزانه از نوشابه استفاده می نمایند. این موضوع موجب شده تا عوارضی مثل اضافه وزن و بیماری های مختلف برای سلامت بدن در این افراد افزایش پیدا کند.

1- چاقی از عوارض نوشابه برای سلامت بدن

یکی از اولین و مهمترین عوارض و مضرات نوشابه برای بدن چاقی است. تنها یک قوطی نوشابه گازدار حدود 140 کالری دارد که هیچ تأثیر روی برطرف گرسنگی شما نخواهد داشت. اگر به مدت 30 روز در هر وعده غذایی از یک قوطی نوشابه بهره ببرید، در انتهای ماه حدود 1/5 کیلوگرم به وزن شما اضافه خواهد شد.

امروزه در قفسه فروشگاه ها می توانید نوشابه های رژیمی را نیز مشاهده کنید که مدعی هستند خطرات نوشابه های معمولی را ندارند، اما مطالعات نشان می دهد که این نوشابه ها نیز به شدت روی افزایش وزن و چاق شدن ناحیه دور کمر نقش دارند.

2- دیابت در فهرست عوارض و مضرات نوشابه

مطالعات نشان می دهد که خوردن نوشابه به طور مرتب می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهد. از طرف دیگر قندی که به وسیله نوشابه به بدن جذب می شود در کبد به چربی تبدیل می شود. این چربی در طی شش ماه می تواند چربی کبد شما را تا 150 درصد افزایش دهد و شما را در معرض خطر ابتلا به دیابت به کبد چرب قرار دهد.

مطالعات نشان می دهد که استفاده از شیرین نماینده های مصنوعی موجود در نوشابه های رژیمی نیز می تواند میل افراد را به استفاده از قند های طبیعی افزایش دهد و این موضوع خطر بیشتر برای سلامت شما خواهد داشت.

3- پوسیدگی دندان از مضرات خوردن نوشابه

یک قوطی نوشابه گازدار حاوی مقادیر زیادی قند است که می تواند سلامت دندان ها و لثه های شما را به خطر بیندازد. مطالعات نشان می دهد که عوارض و مضرات نوشابه برای دندان بسیار زیاد است و خوردن نوشابه به شدت برای دندان ها مضر است. خوردن نوشابه می تواند موجب فرسایش مینای دندان شود که درمان آن به هیچ عنوان امکان پذیر نیست.

4- از بین رفتن لثه ها از مضرات نوشابه برای بدن

خوردن نوشابه به طور مرتب می تواند موجب از بین رفتن لثه های شما شود. قند، مواد نگهدارنده و رنگ های موجود در نوشابه زیر لثه ها گیر می نمایند و به مرور موجب رشد باکتری ها می شوند. خوردن نوشابه می تواند موجب عفونت و تخریب بافت لثه شود که بازسازی آن تقریباً غیر ممکن است.

5- افزایش چربی شکمی از مضرات نوشابه برای بدن

قند موجود در نوشابه به سرعت جذب بدن می شود و قند خون را افزایش می دهد. این افزایش ناگهانی قند خون منجر به فراوری انسولین در بدن می شود و موجب می شود که قند به چربی دور کمر تبدیل شود. حذف نوشابه از رژیم غذایی می تواند از ورود هزاران کالری و صد ها هزار گرم قند در سال به بدن شما جلوگیری کند و از خطر ابتلا به چاقی شکمی جلوگیری کنید.

6- درد مفاصل یکی دیگر از عوارض نوشابه برای بدن

مطالعات نشان می دهد خانم هایی که به طور مرتب از نوشابه های شیرین استفاده می نمایند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید قرار دارند.

7- مسائل مربوط به کلیه از دیگر مضرات نوشابه

سنگ کلیه یکی از دردناک ترین بیماری هایی این است که بشر به آن مبتلا می شود. تجمع مواد معدنی در کلیه با گذشت زمان منجر به ایجاد سنگ کلیه می شود. متاسفانه کسانی که به طور مرتب از نوشابه استفاده می نمایند در معرض خطر ابتلا به سنگ کلیه قرار دارند.

مصرف بیش از میزان قند و کمبود آب بدن با افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه در ارتباط است. نوشابه با داشتن قند زیاد و کافئین فراوان که آب بدن را کاهش می دهد، می تواند نقش مهمی بر ایجاد سنگ کلیه داشته باشد.

8- مسائل رفتاری در بچه ها از عوارض نوشابه برای بدن

بطری های پلاستیکی نوشابه حاوی مواد شیمیایی BPA هستند که می توانند در بچه ها موجب بروز مسائل رفتاری شوند. مطالعات صورت گرفته نشان می دهد عوارض و مضرات نوشابه برای بچه ها بسیار جبران ناپذیر است و می تواند منجر به بروز مسائلی جدی در رفتار آن ها شود.

9- نارسایی قلبی علت مضرات نوشابه

خوردن نوشابه خطر ابتلا به بیماری های قلبی دیابت چاقی و فشار خون را افزایش می دهد و همه این ها می تواند به نارسایی قلبی منجر شود حذف کردن نوشابه و پیروی از یک زندگی سالم می تواند به سلامت قلب و بدن شما یاری زیادی کند.

10- خطر افزایش سکته با مصرف بیش از میزان نوشابه

هر جرعه نوشابه را که می نوشید خطر ابتلا به سکته مغزی در شما افزایش پیدا می نماید. نوشابه به طور مستقیم در افزایش ذخایر چربی بدن تأثیر می گذارد و می تواند موجب تصلب شرایین شود. از جمله عوارض و مضرات خوردن نوشابه برای بدن این است که موجب مسدود شدن رگ های نزدیک به مغز می شود و خطر سکته مغزی را افزایش می دهد.

منبع: ایسکانیوز

منبع: فرادید
انتشار: 31 مرداد 1401 بروزرسانی: 31 مرداد 1401 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 2249

به "10 بلای جبران ناپذیر نوشابه های گازدار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 بلای جبران ناپذیر نوشابه های گازدار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید