بازسازی منزل: یکصد نسخه چاپ سنگی از گنجینه موزه نیاوران بازسازی حفاظتی شد

به گزارش گردشیا، ایرنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، یکصد نسخه چاپ سنگی از گنجینه موزه نیاوران بازسازی حفاظتی شد.

بازسازی منزل: یکصد نسخه چاپ سنگی از گنجینه موزه نیاوران بازسازی حفاظتی شد

جهت دریافت خدمات بازسازی منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

در راستای اهداف مدیریتی این مجموعه جهت حفظ یکپارچگی و حفاظت از ماهیت مادی و محتوایی آثار تاریخی، اتخاذ راهبردهای حفاظت پیشگیرانه، محافظت بعلاوه انجام اقدامات بازسازیی، تعداد یکصد نسخه چاپ سنگی و سه جلد نسخه خطی متعلق گنجینه موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران با طرح و نظارت بخش حفاظت و بازسازی این مجموعه در قالب یک پروژه شش ماهه مورد بازسازی و درمان براساس اصول فنی و علمی نهاده شد.

در راستای پروژه حفاظتی و بازسازیی سه نسخه خطی موزه کتابخانه اختصاصی و در جهت اتخاذ شیوه بازسازیی مناسب، ابتدا مطالعات فن شناسی و آسیب شناسی بر روی کاغذ، جوهر و رنگ، اتصالات و بعلاوه جلد چرمی این آثار انجام شد و پس از انجام آزمون های میکروسکوپی و شیمیایی در مورد شناسایی نوع کاغذ، نوع مرکب، ویژگی های محتوایی و شناختی هر اثر در قالب شناسنامه های حفاظتی تهیه و تدوین شد. سپس با اتکا بر شناخت بدست آمده از این مطالعات، اقدام به بازسازی و درمان هر نسخه شد که بطور کلی میتوان به عملیاتی همانند پاکسازی خشک و تر به صورت موضعی، آفت زدایی موضعی، بازسازی و ترمیم کمبودها، موزون سازی و یکپارچه سازی، استحکام بخشی ساختاری کاغذ، چرم، مرکب، رنگ و اتصالات در نواحی مورد احتیاج، ترمیم و پیرایش جلد و در نهایت صحافی اصولی با اتکا بر شیوه های صحافی سنتی اشاره کرد.

بعلاوه، در ادامه این پروژه، تعداد یکصد جلد کتاب چاپ سنگی نیز به شیوه محفظه آفت زدایی یکپارچه با استفاده از گازهای تدخینی مخصوص، آفت زدایی بیولوژیکی و درمان شد. فرایند حفاظت و نگهداری آثار تاریخی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با نظارت و اجرای بخش حفاظت و بازسازی به صورت مستمر در حال اجرا است و کوشش می گردد که سطح کیفی این نگهداری روز به روز ارتقا یابد. بر این اساس با توجه به مقاومت پایین آثار تاریخی از جنس کاغذ در برابر عوامل آسیب رسان، نگهداری مستمر و بازسازی اصولی و علمی آنها با رویکرد افزایش طول عمر این آثار با تمرکز بر دستورالعمل های حفاظتی، حفاظت و حفاظت پیشگیرانه انجام می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 21 آذر 1400 بروزرسانی: 21 آذر 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 2013

به "بازسازی منزل: یکصد نسخه چاپ سنگی از گنجینه موزه نیاوران بازسازی حفاظتی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی منزل: یکصد نسخه چاپ سنگی از گنجینه موزه نیاوران بازسازی حفاظتی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید