کهن ترین ساختمان کفش ملی هر روز پیرتر می گردد

به گزارش گردشیا، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، کهن ترین ساختمان کفش ملی هر روز پیرتر می گردد.

کهن ترین ساختمان کفش ملی هر روز پیرتر می گردد

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

داستان چیست؟

ضلع شمال غربی میدان قیام، از حدود یک سده قبل تا امروز با یکی از نخستین فروشگاه های کفش ملی زندگی نموده و حالا که دیوارهای بنا در حال ریزش است و سقفش فقط با چند تکه چوب پابرجاست، هر چند چندین بار از شهرداری منطقه گرفته تا بعضی از دیگر مسئولان متولی مربوط به این بنای تاریخی، قول بازسازی و ساماندهی آن را داده اند، اما امروز تنها چیزی که از آن به چشم می آید ساختمانی متروکه است با ترسی که به جان عابران و ماشین سواران این ضلع از میدان قیام انداخته است.

بنایی که از همسایه کناریش گرفته تا دیگر بناهای تاریخی موجود در محدوده اطرافش، در بافتی است با انبوه ساختمانهای تاریخی صفوی و قاجاری که شرایط رسیدگی به اغلب آنها نشان داده که به مرور باید شاهد تخریبشان باشیم.

هر چند بعضی افراد عبور خط هفت مترو از خیابان مولوی - میدان قیام را عامل تخریب بناهای قدیمی می دانستند که بدلیل تحرکات دستگاه حفاری TBM این ساختمانها دچار آسیب شده اند.

اما داستان بنای قدیمی این ساختمان را به سال 1312 مربوط می دانند، وقتی که این بنا ساخته شد و از دهه 30 وقتی رحیم ایروانی کفش ملی را در کشور پایه ریزی کرد در این بنا مستقر شدند تا امروز که از آن بعنوان یکی از ساختمانهای خطرساز در محدوده بازار تهران یاد می نمایند.

بازسازی قدیمی ترین ساختمان کفش ملی را به دی سال 1397 مربوط می دانند، وقتی که علی محمد سعادتی، شهردار منطقه 12 تهران از بازسازی این بنای تاریخی اطلاع داد و تاکید نموده بود: اگر ساختمانهای این چنینی مقاوم سازی نشوند باید شاهد تخریب تک تک آنها باشیم. این ساختمان جز اولین فروشگاه های کفش ملی تهران است و باید حفظ گردد. صاحبان کفش ملی اگر به فکر شهر نیستید، به فکر برند خود باشند که بسیاری از هم نسلهای ما و پیش از ما با آن خاطراتی دارند.

هر چند شهردار در آن موقع اعلام نموده بود که اختلاف بین مالکان و مستاجر و سرقفلی داران و مسائل حقوقی باعث تاخیر در ایمن سازی این ملک شده، اما به نظر می رسد هنوز آنطور که باید این مسائل و مسائل حقوقی رفع نشده اند تا این بنای تاریخی را بتوان از تخریب کامل نجات داد، آن هم وقتی سعادتی در همان زمان اعلام نموده بود بخشهایی که فرسودگی کمتر و بافت معماری ارزشمندی دارند، حفظ می شوند. قاعدتاً نوع آجرکاری ها، تزئینات و نمای آنها باید حفظ گردد، چرا که ارزش تاریخی دارند.

چهار ماه بعد یعنی اردیبهشت سال گذشته، سعادتی میزان تخریب این بنای ارزشمند را حدود 30 تا 35 درصد خاطرنشان کرد و مدت زمانی را که برای بازسازی آن احتیاج بود یک سال دانست.

باز هم در 31 شهریور سال گذشته بار دیگر رسانه ها از شرایط نامناسب این بنای تاریخی اطلاع دادند و نوشتند شهرداری بخشی از ساختمان را بازسازی کرد اما مالکان این بنای قدیمی هنوز برای بازسازی به توافق نرسیده اند.

بعضی اسناد می گویند قرار بوده این بنا در آبان سال 96 تخریب گردد. گفته می شد این ساختمان به عنوان بنای تاریخی ثبت نشده است، اما پس از آنالیز ها تصمیم به حفظ این ساختمان گرفته شد. با این همه در حال حاضر مالکان به توافق نرسیده اند و این ساختمان تاریخی در معرض تخریب قرار گرفته است.

منبع: همگردی
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1298

به "کهن ترین ساختمان کفش ملی هر روز پیرتر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کهن ترین ساختمان کفش ملی هر روز پیرتر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید