10 واقعیت جالب درباره جزیره کیش که نمی دانید

به گزارش گردشیا، از واقعیت های جالب جزیره کیش می توان به مرجانی بودن جزیره، نبود خودروی ایرانی در خیابان های آن، کاریز 2500 ساله کیش، حیات وحش زیبا و هتل های فوق العاده لوکس آن اشاره نمود.

10 واقعیت جالب درباره جزیره کیش که نمی دانید

سواحل زیبا، طبیعت معرکه و ورزش های آبی بخشی از جاذبه های جزیره کیش هستند ، البته اگر بتوان فصل های بسیار گرم و هوای شرجی آن را نادیده گرفت.

این جزیره بسیار زیبا در استان هرمزگان واقع شده و سواحل چشم نواز و آب های آبی خلیج فارس، آن را به یکی از مقاصد مهم توریستی ایران و تور کیش را به یکی از محبوب ترین تورها تبدیل نموده است. امروزه توریستان بسیاری برای بازدید از جاهای تماشای کیش و خرید از مراکز خرید جزیره کیش، خود را به این جزیره می رسانند تا استرس روزهای کاری پرمشغله را از تن به در نمایند و لحظات بسیار خوبی را در کنار عزیزان خود بگذرانند.

همواره به آن جزیره زیبای کیش می گویند

از زمانی که هواپیمایتان قصد فرود در فرودگاه کیش را دارد، خلبان حضور شما به جزیره زیبای کیش را خیرمقدم می گوید، تا هنگام گشت و گذار در مکان های مختلف جزیره که با این عبارت برخورد می کنید. جزیره کیش با مساحت 91 کیلومترمربع، ساحل 43 کیلومتری و شکل کلی تقریباً بیضی در خلیج فارس واقع شده است و سالانه به طور میانه، بیش از 1.7 میلیون توریست از این جزیره تماشا می نمایند. جالب است بدانید کیش یکی از چهار منطقه جهان است که درصد اکسیژن خالص آن از دیگر منطقه ها بیشتر است.

35 هزار نفر در کیش زندگی می نمایند

تعداد افراد ساکن در کیش 35 هزار نفر است که از این میان، پنج هزار نفر بومی جزیره و عرب هستند. تجمع ساکنان بومی کیش اکثراً در سواحل شمال غربی جزیره است و همچنان به همان روش سنتی خود زندگی می نمایند. خانه مردم شناسی بومیان کیش با 200 سال قدمت در قدیمی ترین محله کیش، سفین قدیم، واقع شده است و به خوبی معماری سنتی این منطقه را نشان می دهد.

این خانه در زمینی به مساحت 1200 مترمربع بنا شده و دارای 15 اتاق و دو حیاط مجلسی و حیاط خانوادگی است که به منظور معرفی تاریخ، فرهنگ، آداب ورسوم، معیشت و صنایع دستی منحصربه فرد بومیان کیش و با هدف اشتغالزایی و تحقق توسعه توریستی پایدار، به خانه مردم شناسی بومیان کیش تبدیل شد. توریستان پس از بازدید از این خانه می توانند خود را به خوردن قهوه عربی و خرما مهمان نمایند.

مردم جزیره را کیش وند می نامند

در فارسی به مردم شهرها، شهروند گفته می گردد و درهمین راستا، افراد ساکن در جزیره را کیش وند خطاب می نمایند؛ هرچند این موضوع برای سایر شهرها صدق نمی نماید و تهران وند یا شیرازوند نداریم. اما ماجرا به اینجا ختم نمی گردد و همه اهالی کیش کارت کیش وندی هم دارند. این کارت به وسیله سازمان منطقه آزاد ارائه می گردد و شامل چندین مزایا و تخفیف های مخصوص گمرکی و بعلاوه تسهیلات ویژه ای برای دارندگان کارت می گردد. بومیان بندرعباس، اهواز و سیستان و بلوچستان و... که اکنون در کیش کار می نمایند نیز خود را کیش وند می دانند.

مردم بومی مشتاق صحبت با توریستان هستند

مردم جنوب ایران را به خون گرمی و صمیمیت شان می شناسند. آن ها عاشق گفت و گو، تعریف کردن جوک و پاسخ به سؤال توریستان هستند. در همین گپ و گفت ها به شما می گویند که اهل کجا هستند، تاریخچه جزیره چیست و پیشنهاداتی برای سرگرمی در کیش به شما می دهند. از همه مهم تر این است که همواره لبخند می زنند!

هیچ خودروی ایرانی در جزیره دیده نمی گردد

یکی از چیزهایی که در کیش بسیار به چشم می خورد، فقدان خودروی ایرانی است و برخلاف سایر نقاط ایران، خبری از پراید، پژو و سمند نیست و فقط خودروی خارجی در جزیره تردد می نماید؛ به این علت که جزیره کیش، منطقه آزاد تجاری به شمار می رود.

خودروهای خارجی شیک، سواحل شنی سفید، درختان نخل، آسمان آفتابی آبی و خیابان های بزرگ همگی این جزیره را شبیه به جایی مثل فلوریدا نموده اند.

جزیره از مرجان تشکیل شده است

خلیج فارس به لطف وجود مرجان ها همواره زلال و شفاف است؛ اما مرجان ها به غیر از آب، در تمام نقاط خشکی نیز وجود دارند. به غیر از نقاطی که از آسفالت و سنگ یا سنگ ریزه تشکیل شده، بقیه جزیره مرجان های فسیل شده است. دیوارها و بلوک های در امتداد آب مملو از مرجان ها و صدف های فسیل شده بسیار قدیمی هستند. واقعاً شگفت انگیز است که این جزیره روزی کاملاً زیر آب بوده است.

این جزیره، حیوانات و گیاهان زیبایی دارد

حدود 2000 بزکوهی به راحتی در سطح جزیره حرکت نموده و از بوته های محلی تغذیه می نمایند. علاوه بر این، در فصل بهار و تابستان در سواحل جنوبی و غربی کیش می توان لاک پشت های نقاب دار را دید که برای تخم گذاری خود را به این منطقه حفاظت شده رسانده اند. گل های کاغذی با گوشواره های رنگارنگ زیبایشان در سراسر جزیره خودنمایی می نمایند و با پس زمینه آب های آبی خلیج فارس حیرت هر بیننده ای را به همراه دارند. درختان بانیان نیز در کیش به چشم می خورد که قدمت قدیمی ترین آن ها را 600 سال می دانند.

کشتی یونانی، نماد کیش است

کشتی یونانی در سال 1322 به وسیله شرکت ویلیام همیلتون در گلاسکو ساخته شد و چندین مالک متفاوت را تجربه کرد تا اینکه به مالک یونانی رسید. این کشتی در 4 مرداد 1345 در نزدیکی روستای باغو به گِل نشست و کوشش ها برای نجات آن بی نتیجه ماند و اکنون به نمادی برای این جزیره تبدیل شده است، به طوری که تماشا تصویر آن هر شخصی را به یاد جزیره کیش می اندازد. از آنجا که این غول آهنی در ساحل غربی کیش واقع شده است، محلی ایدئال برای تماشای غروب خورشید و عکاسی به شمار میرود. گفته می گردد که مالکان آن کشتی را به بهانه دریافت غرامت بیمه، به آتش کشیدند و حتی شاه سابق ایران را به خاطر نساختن فانوس دریایی شماتت کردند. از آنجا که امکان جداسازی و فروش اجزای این کشتی نبود و خود آن را نیز نمی توانستند حمل نمایند، پس به محلی برای توریستی تبدیل و زیرساخت هایی همچون مکان های شترسواری، رستوران ها، کافه ها و آلاچیق های بسیاری در اطراف آن ایجاد شد.

یک ایرانی-آلمانی کاریز کیش را بازسازی کرد

کشور ایران را به خاطر قنات های آن می شناسند، این چاه های زیرزمینی آب آشامیدنی مردم را فراهم می کردند. کیش نیز از این قاعده مستثنی نبوده است و کاریز کیش با بیش از 2500 سال قدمت، یکی از منطقه ها توریستی و تاریخی جزیره کیش محسوب می گردد. وسعت این قنات 10 هزار مترمربع بوده و بیشتر شبیه به یک شهر زیرمینی است. این قنات در عمق 16 متری زیرزمین واقع شده است و با نگاهی به دیوارهای هفت متری می توان تجمع مرجان ها، صدف ها و فسیل هایی را دید که قدمت شان به چند هزار سال می رسد. این قنات به همت سرمایه گذاری ایرانی-آلمانی بنام منصور حاج حسینی به شکل فعلی درآمده است؛ چراکه دوست داشت این سنت باستانی را احیا کند.

کیش، هتل های فوق العاده ای دارد

هتل های متعددی در کیش فعالیت دارند که امکان اقامتی به یادماندنی را برای توریستان فراهم می نمایند. از هتل داریوش با معماری شبیه به پرسپولیس گرفته تا هتل شایان که با 193 اتاق به عنوان یکی از بزرگ ترین و برترین هتل های 5 ستاره کیش شناخته می گردد. علاوه بر این، بزرگ ترین اسکله سرگرمیی جزیره نیز روبه روی هتل شایان واقع شده است.

هتل ترنج کیش نیز در نوع خود تماشای و هیجان انگیز است؛ این هتل از سال 1394 امکان تجربه ای مشابه هتل های روی آب مالدیو و کارائیب را در جزیره کیش برای توریستان به وجود آورده است. هتل ترنج در دو فاز ساخته شده، فاز اول سوئیت های روی آب است که مهمانان می توانند اقامت روی دریا و تماشای دریا از کف شیشه ای اتاق ها را تجربه نمایند. فاز دوم این هتل، ساختمانی 4 طبقه و ساحلی است که هنوز ساخت آن به اتمام نرسیده است.

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با امکانات، اطلاعات بیشتر و مشاهده تصاویر هتل های کیش، لیست کاملی از آن ها را در خبرنگاران ببینید و برای رزرو هتل دلخواه تان برنامه ریزی کنید.

منبع: کجارو / fa.wikipedia.org / mypersiancorner.com
انتشار: 29 اسفند 1400 بروزرسانی: 29 اسفند 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 2120

به "10 واقعیت جالب درباره جزیره کیش که نمی دانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 واقعیت جالب درباره جزیره کیش که نمی دانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید