کلیسای جامع اسحاق مقدس در سن پترزبورگ، عکس

به گزارش گردشیا، کلیسای جامع اسحاق مقدس به دستور تزار الکساندر اول برای جایگزینی با یک بنای قدیمی ساخته شد. برای این سفارش ویژه، طراحی های متعددی صورت گرفت که در این میان طراحی معمار فرانسوی اوگوست دو مونفران (Auguste de Montferrand) که تحصیل نموده آتلیه طراح مخصوص ناپلئون بود نیز به چشم می خورد.

کلیسای جامع اسحاق مقدس در سن پترزبورگ، عکس

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

طرح پیشنهادی مونفران به خاطر خشکی و کسالت بار بودن ریتم چهار ردیف ستونش مورد انتقاد واقع شد. همچنین گفته می شد برخلاف ابعاد عظیم ساختمان، طراحی آن شبیه به یک بنای چمباتمه زده است که خیلی تحسین برانگیز نیست. در نهایت امپراطور که خود علاقه مند سبک معماری سنگین و وزین امپراطوری بود، وارد ماجرا شده و به نفع مونفران قضیه را حل کرد.

ساخت این کلیسای جامع حدود 40 سال به طول انجامید و مونفران بین سال های 1818 تا 1858 نظارت آن را به عهده داشت. کلیسا بعد از اتمام به اسحاق مقدس، حامی پتر کبیر هدیه شد. تحت حکومت شوروی این بنا متروک ماند و بعد از آن به موزه بی خدایی تبدیل شد. مجسمه کبوتر بعدها با یک آونگ فوکو (Foucault pendulum) جایگزین شد. طی جنگ جهانی دوم، گنبد کلیسا با رنگ طوسی رنگ آمیزی شد تا توجه نیروهای هوایی دشمن را به خود جلب نکند. امروزه هنوز هم اعمال و مراسم پرستشی در کلیسای جامع صورت می گیرد؛ اما این امر در روزهای عادی در نمازخانه سمت چپی و تنها در روزهای جشن در قسمت اصلی برگزار می گردد.

دیدنی های کلیسای جامع اسحاق

نمای خارجی نئوکلاسیک اسحاق مقدس، سبک بیزانسی-روسی با نقشه صلیبی شکل یونان را به نمایش می گذارد. یک گنبد مرکزی عظیم و چهار گنبد فرعی دیگر در بلندای بنا به چشم می خورند. نمای خارجی با سنگ های خاکستری و صورتی ساخته شده و 112 ستون از جنس گرانیت سرخ دارد. به دور بخش گنبد مسیری وجود دارد که برای گردشگران قابل دسترس است. 24 مجسمه از داخل بنا و بالای سقف به پایین خیره شده اند و به همین تعداد از آن ها را به دور گنبد نیز می توان دید. درهای ورودی کلیسا نیز با نقش برجسته هایی ملهم از درهای تعمیدگاه جیووانی مقدس فلورانس تزئین شده اند.

در داخل بنا و زیر مرکز گنبد یک مجسمه کبوتر به نشانی از روح القدس آویزان شده است. بخش های دیگر فضای داخلی، مانند ستون ها، کف پوش و تندیس مونفران، از گرانیت و مرمرهایی متعلق به بخش های مختلف روسیه تراشیده شده اند. دیوارهای داخل کلیسا با نقاشی هایی از استادان به نام آن موقع روسیه تزئین شده بودند اما به خاطر شرایط آب و هوایی بد و سرمای داخل ساختمان، کم کم رو به خرابی رفتند. مونفران دستور داد تا این نقاشی ها با تکنیک موزاییک بازتولید شوند اما این کار هرگز به سرانجام نرسید.

تماشای این جاذبه شهر سن پترزبورگ تجربه ای به یاد ماندنی و بی نظیر را برای شما رقم خواهد زد. شاید کلیسای سنت اسحاق جزو کلیساهای منحصر به فرد این شهر نباشد اما قطعاً یکی از موارد دیدنی آن خواهد بود که نباید طی سفرتان از دست بدهید.

منبع: گردشبان
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1137

به "کلیسای جامع اسحاق مقدس در سن پترزبورگ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیسای جامع اسحاق مقدس در سن پترزبورگ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید