چطور از بروز دردهای مزمن پیشگیری کنیم؟

به گزارش گردشیا، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: زندگی شهرنشینی به عنوان یکی از عوامل بروز بعضی از بیماری ها است اما با کمی توجه می توان از بروز این بیماری ها به ویژه دردهای مزمن پیشگیری کرد.

چطور از بروز دردهای مزمن پیشگیری کنیم؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، فرهنگ عمومی به معنای فرهنگ غالب و گسترده ای است که در میان عموم جامعه رواج دارد و حوزه ای از عقاید، ارزش ها، جلوه های احساسی و هنجارهاست که اجبار اجتماعی غیر رسمی از آن حمایت می نماید و فراتر از گروه ها و اقشار خاص در کلیت جامعه مورد قبول است. به لیل اهمیت این موضوع، 14 آبان ماه در تقویم ملی ایران به نام روز فرهنگ عمومی نامگذاری شده است.

دکتر سیروس مومن زاده، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در رشته دردشناسی، درباره ترویج عادت های پسندیده در پیشگیری از بروز دردهای مزمن در گفت وگو با ایسنا، ضمن اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت و برنامه های وزارت بهداشت در ارتقاء سلامت جامعه گفت: حمایت از بیماران در هنگام درد و بیماری و بهبود سلامت جامعه بر عهده وزارت بهداشت بعنوان متولی اصلی و بعضی از وزارتخانه ها و سازمان های مرتبط است. اما به دلیل بعضی مسائل بویژه منابع اقتصادی محدود همواره در اجرا و تحقق اهداف کلان کشور در حوزه سلامت با موانعی جدی روبرو هستیم.

این استاد دردشناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با تاکید بر اصل پیشگیری مقدم بر درمان، اظهار داشت: علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد؛ از این رو بهداشت بر درمان مقدم است. تک تک افراد جامعه اگر به این باور برسند که با رعایت نکاتی ساده می توان از بروز درد و بیماری پیشگیری کرد، بخش اعظم جهت سلامت برای مجریان و مردم به عنوان گیرندگان خدمت هموار می گردد.

وی با اشاره به زندگی شهرنشینی به عنوان یکی از عوامل بروز بعضی از بیماری ها در انسان، اظهار کرد: البته با کمی توجه می توان از بروز این بیماری ها به ویژه دردهای مزمن که با عدم رعایت سبک زندگی سالم و اصول بهداشت فردی و اجتماعی در افراد یک جامعه بروز و شیوع پیدا می نماید، پیشگیری کرد.

مومن زاده فرهنگ سلامت در میان مردم یک کشور را نشان از توسعه یافتگی آن کشور دانست و یادآور شد: با توجه به مراجعه مردم به کلینیک های دردشناسی و متخصصین دردشناس، چند عادت پسندیده که با نهادینه شدن آن در میان مردم می توان شاهد درمان و پیشگیری از بروز دردهای مزمن باشیم را اینگونه برشمرد:

  • عادت به تحرک به جای کم تحرکی

کم تحرکی یکی از ویژگی های زندگی مدرن و شهرنشینی است و عامل مهمی در بروز دردهای اسکلتی و عضلانی است. پر تحرکی به معنای ورزشکار بودن نیست. بلکه می توان با یادگرفتن نکاتی کوچک خود را از مضرات کم تحرکی دور کنیم؛ مثلا اگر مجبور هستیم مدت زمان طولانی را در مکانی بنشینیم و یا بایستیم و یا حتی راه برویم، بعد از گذشت 2 ساعت حتما به خودتان استراحت دهید. قبل و بعد از خواب کمی نرمش های کششی انجام دهید. حداقل زمانی را در طول شبانه روز به ورزش کردن اختصاص دهید حتی به میزان چند دقیقه پیاده روی با خیال آسوده داشته باشید.

  • عادت به مثبت اندیشی به جای منفی بافی

مثبت اندیشی می تواند از دردهای مزمن در کل بدن جلوگیری کند. کلمات بر افکار و اعمال افراد بسیار تاثیرگذار است. کلمات نتیجه رضایت ذهنی فرد از خود است، به همین دلیل مغز انسان برنامه ریزی زندگی فرد را براساس رضایت ذهنی انجام می دهد. هیچ منتقدی از خود فرد نسبت به رفتار و اعمال وی سخت گیرتر نیست.

  • عادت به مناسب خوری به جای هله هوله خوری و پرخوری

شهرنشینی بویژه زندگی در کلان شهرها مشغله هایی را با خود وارد زندگی افراد می نماید که توجه فرد را به سلامتی کم نموده و تمایل به خوراکی های پرکالری و فست فودی یکی از همین بی توجهی هاست که امروز به یک فرهنگ تبدیل شده است. پرخوری می تواند زمینه بروز بیماری ها و دردهای گوارشی در افراد را فراهم کند.

مناسب خوردن یعنی بدانیم غذا از کجا و چگونه طبخ شده است؟ یعنی وعده های غذایی را حذف، کم و یا زیاد نکنیم؟ با آرامش غذا را بخوریم. با هله هوله معده مان را پرنکنیم. میزان کالری وعده های غذایی را با فعالیت روزانه هماهنگ کنیم و بطور کل آداب غذاخوردن را جدی بگیریم.

  • عادت به تمرکز بر روی نحوه نفس کشیدن

هر چقدر که ما سریع تر و سطحی تر تنفس کنیم میزان اکسیژن کمتری در ریه ما وارد می گردد. اکسیژن یکی از اجزای اصلی و مورد احتیاج بدن است که توسط خون به اندام های بدن منتقل می گردد. به ظاهر نفس کشیدن یک امر غیرکنترلی است که ما بطور طبیعی انجام می دهیم. به همین دلیل اکثریت افراد از اهمیت آن غافلند، در حالیکه تنفس صحیح می تواند از کاهش و پیشگیری دردهای مزمن در کل بدن جلوگیری کند.

  • عادت به جویدن یک خوردنی سالم به جای مصرف دخانیات

ضررهای مصرف دخانیات از جمله سیگار و قلیان که امروز در میان افراد جامعه بویژه جوانان در حال رشد است، بر هیچ کس پوشیده نیست. مصرف دخانیات می تواند عامل بسیاری از دردهای عصبی و استرسی باشد. ساده ترین راه برای ترک و یا کاهش مصرف دخانیات، استفاده از آدامس های مناسب و بهداشتی و یا خوردن آجیل های سالم است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان یادآور شد: ایران کشوری با فرهنگ غنی و چند هزار ساله و مردمانی است که با فرهنگ پسندیده در دنیا شناخته می شوند. جدای از هر دولتی و نقش آن در فرهنگ جامعه، برای آنکه نام ایران و ایرانی در همه فرهنگ ها الگو باشد باید همه افراد کوشش نمایند.

  • کشف پروتئین عامل دردهای مزمن
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 665

به "چطور از بروز دردهای مزمن پیشگیری کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور از بروز دردهای مزمن پیشگیری کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید