چرایی سفر پامپئو به جمهوری های سابق شوروی

به گزارش گردشیا، وزیر خارجه آمریکا در سفر دوره ای خود به اوکراین، بلاروس، قزاقستان و ازبکستان، با وجود خودداری از حمله مستقیم به مسکو، ولی در واقع کوشش کرد تا متحدین روسیه در حوزه نفوذ شوروی سابق را تا جای ممکن از این کشور دور سازد.

چرایی سفر پامپئو به جمهوری های سابق شوروی

اگر علاقمند به سفر با بهترین قیمت تور کانادا مرداد 99 هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه کامرسانت، چاپ مسکو نوشته است: مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا امروز، دوشنبه سفر دوره ای خود به بعضی جمهوری های اتحاد جماهیر شوروی سابق که شامل سفر به اوکراین، بلاروس ، قزاقستان و ازبکستان می گردد را به انتها می رساند .

این نخستین سفر خارجی رئیس دیپلماسی آمریکا در سال جدید است که عزم پایدار واشنگتن برای تغییر جهت گیری سیاسی نزدیکترین متحدین مسکو را نشان می دهد. مذاکرات مایک پامپئو ثابت نموده که پس از اوکراین ، ایالات متحده سعی دارد سایر جمهوری های شوروی سابق که در اتحادهای منطقه ای با روسیه در عرصه مسائل راهبردی مشارکت دارند را نیز از این کشور جدا کند. ابزار اجرای این سیاست جدید باید هم باید احیای اساسی همکاری های سیاسی و تجاری با کشورهای جامعه مشترک المنافع ، هجوم سرمایه گذاری های آمریکایی ها به منطقه و ایجاد ساختارهای جایگزین امنیتی در نزدیکی مرزهای روسیه باشد.

کوشش آمریکا برای تقویت دوباره حضور خود در منطقه آسیای میانه

سفر دو روزه دوره ای پامپئو به منطقه، که امروز، 3 فوریه (14 بهمن ماه) در تاشکند به انتها می یابد، آخرین نقطه از ماراتن دیپلماتیک وی در فضای پس از اتحاد جماهیر شوروی است که هفته گذشته در کی یف شروع شد و سپس در مینسک و نور سلطان (آستانه سابق) ادامه یافت.

روابط آمریکا و ازبکستان پس از تغییرات در قدرت حاکمه در این جمهوری و سفر رسمی رئیس جمهور شوکت میرضیایف به واشنگتن در ماه مه سال 2018 افزایش یافته است.

توجه خاص ایالات متحده به ازبکستان ، به خاطر توان بالقوه مالی بزرگترین جمهوری آسیای میانه ، موقعیت راهبردی و همچنین تأکید طولانی مدت تاشکند برای فاصله دریافت از اتحادهای اصلی در حریم جمهوری های پس از شوروی با مشارکت مسکو است. باید بیاد داشت که مقامات تاشکند در سال 2012 به طور رسمی عضویت خود در سازمان پیمان امنیت جمعی را به حالت تعلیق درآورد.

آخرین ابتکار عمل جدید آمریکا برای منطقه آسیای میانه در سپتامبر سال گذشته در نیویورک در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل مورد بحث نهاده شد.

به گفته منابع خبری این روزنامه در ساختارهای دولتی روسیه، مسکو تردیدی ندارد که برنامه ایالات متحده با هدف جدا کردن کشورهای آسیای میانه از دور روسیه و چین و درگیر کردن آنها در پروژه های امنیتی و انرژی منطقه ای تحت حمایت آمریکا - و در وهله نخست در رابطه با افغانستان است.

ایالات متحده در حال مذاکره با کشورهای آسیای میانه، از جمله قزاقستان و ازبکستان درباره امکان انجام پروازهای ترانزیتی، اجرای عملیات نظامی و شناسایی به وسیله حریم هوایی این کشورهاست.

این در حالی است که روسیه به طور جدی با این مسئله مخالفت نموده است، هرچند با توجه به اظهارات مقامات مطلع، مسکو انتظار پیشرفتی در این جهت گیری را هم ندارند.

ضمن اینکه ، مدتها قبل از سفر مایک پامپئو به منطقه، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه ارزیابی منفی از فعالیت های ایالات متحده در آسیای میانه داشته و یادآور شده بود که هدف واقعی تمامی طرح های آمریکایی در جنوب آسیای میانه و در جهت گیری به سمت افغانستان ، مشارکت با کشورهای منطقه، ولی بدون حضور روسیه است.

البته با وجود فعال شدن واشنگتن در حوزه منافع راهبردی روسیه در شروع امسال، مسکو هنوز فرصت های قابل توجهی برای ضدحمله دارد.

به گفته منابع خبری کامرسانت، طرف روسی امسال میخواهد مذاکرات 5 + 1 خود با کشورهای آسیای میانه را انجام دهد - این سومین نشست در این ترکیب خواهد بود. علاوه بر این ، مسکو میخواهد به تقویت روابط امنیتی در چارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی نیز ادامه دهد.

با وجود این واقعیت که ازبکستان عضویت خود در این سازمان را به حالت تعلیق درآورده ، روسیه علاقه مند است، اگر نتواند به بازگشت کامل تاشکند دست یابد ، لااقل این جمهوری را در فعالیت های این سازمان درگیر کند و موفقیت های مشخصی نیز در این راستا بدست آمده است: ازبکستان تقریباً با تمام کشورهای عضو کاملاً همکاری فعال داشته و نیروهای نظامی این جمهوری در مانور نظامی گسترده سنتر-2019 در سال گذشته نیز مشارکت داشتند.

واشنگتن نزدیکترین متحد مسکو در منطقه آسیای مرکزی را هدف قرار داده است

در عین حال ، مذاکرات روز یکشنبه مایک پامپئو با مقامات قزاقستان در نور سلطان، ، نه تنها مقدمه ای برای بحث درباره موضوع اصلی، یعنی حضور آمریکا در آسیای مرکزی، بلکه در جبهه جنوبی کشورهای مستقل مشترک المنافع بود.

دیدارهای وزیر خارجه آمریکا در نور سلطان ، فتنه خاص خود را داشت ، با توجه به اینکه برخلاف ازبکستان ، قزاقستان به همراه بلاروس، هسته اصلی ساختارهای اصلی اتحادهای بوجود آمده منطقه ای در فضای پس از شوروی را تشکیل می دهند. و به طور کلی ، به عنوان یکی از متحدین اصلی مسکو در فضای پس از شوروی از شهرت خاص برخوردار است. البته این مسئله مانع از تقویت روابط نورسلطان و مینسک با واشنگتن نشده است.

علیرغم اینکه مایک پامپئو در طول سفر خود به منطقه ، از حمله مستقیم به مسکو و اظهارات ضدروسی خودداری و بیان کرد که ایالات متحده نمی خواهد جمهوری های شوروی سابق را در مقابل انتخاب سخت - یا مسکو یا واشنگتن - قرار دهد، ولی مذاکرات وی با مقامات این کشورها نشان داد که ایالات متحده در کوشش برای پاره کردن روابط دیرین آنها با روسیه است.

این امر کاملاً در سفر وزیر خارجه آمریکا به بلاروس آشکار شد ، که هر چند مدت آن کوتاه و کمتر از یک روز بود، ولی برای هر دو طرف از اهمیت بالایی برخوردار بود. این نخستین سفر یک مقام بلندپایه دولت آمریکا به مینسک بعد زا یک دوره وقفه طولانی بود.

پر سر و صداترین اظهارات پامپئو در مینسک در رابطه با پیشنهاد تأمین کامل نفت بلاروس توسط آمریکا بود که اجرای آن ظاهراً باعث می گردد تا خرید نفت از روسیه متوقف گردد. طبق ادعای پامپئو، ایالات متحده می خواهد به بلاروس یاری کند تا به یک کشور مستقل تبدیل گردد. البته با این وجود واشنگتن هنوز قصد ندارد تحریم ها علیه مینسک را لغو یا کاهش دهد.

مقصد نخست وزیر خارجه آمریکا نیز کی یف بود ، جایی که ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین از این میهمان بلندپایه پذیرایی کرد. با توجه به اظهارات دو طرف در کنفرانس مطبوعاتی مشترک ، موضوع ادامه یاری های واشنگتن به کی یف حمایت سیاسی از اوکراین و تحریم های آمریکا علیه روسیه مورد بحث نهاده شد. زلنسکی ایالات متحده را متحد اصلی کشورش نامیده، از حمایت واشنگتن قدردانی کرد و برای توسعه مشارکت در تمامی زمینه ها ، و در وهله نخست در حوزه تامین امنیت از جمله اصلاحات در ارتش اوکراین ، تهیه تسلیحات و تجهیزات نظامی و انجام تمرینات مشترک ابراز تمایل کامل کرد.

رئیس جمهوری اوکراین همچنین ابراز امیدواری کرد تا نقش فعال تری از ایالات متحده در فرایند حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه دونباس ببیند. زلنسکی از شرکت های آمریکایی نیز دعوت کرد تا در طرح های استخراج نفت و گاز در آب های ساحلی دریای سیاه مشارکت نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 778

به "چرایی سفر پامپئو به جمهوری های سابق شوروی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرایی سفر پامپئو به جمهوری های سابق شوروی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید