اندیشکده، کرونا موجب نفرت و حمله نژادپرستانه علیه آسیایی تبارها در آمریکا شده است

به گزارش گردشیا، یک اندیشکده آمریکایی با اشاره به شیوع سریع بیماری کووید-19 در سراسر آمریکا، نوشت که این امر موجب شد تا جامعه آمریکا، گسترش حس نفرت و ترس را تجربه کند؛ بطوری که حملات و سوء رفتار علیه آمریکایی های چینی الاصل تشدید گردد.

اندیشکده، کرونا موجب نفرت و حمله نژادپرستانه علیه آسیایی تبارها در آمریکا شده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در این گزارش به قلم دانیل سولومون معاون رئیس مرکز سیاست قومیتی و نژادی اندیشکده مرکز پیشرفت آمریکا و دشان بلندینگ از دانش آموختگان این مرکز آمده است: از زمانی که نخستین گزارش از ابتلای بیماری کووید-19 ناشی از ویروس کرونا در خاک آمریکا منتشر شد، آمریکایی های آسیایی الاصل بخصوص آمریکایی های چینی تبار شاهد سوء رفتار مالی و فیزیکی از سوی همکلاسی ها، همسایگان و دیگر شهروندان آمریکایی بودند. اوایل ماه مارس بود که یک زن در متروی نیویورک سی تی هدف حمله فیزیکی نهاده شد.

در این مقاله آمده است: برای هفته ها، گروه های نفرت پراکن و مقامات منتخب آمریکایی در سطوح عالی دولت این کشور نیز از هر لحن و زبان نژادپرستانه برای مقصر خواندن دیگران و دمیدن بر حس ترس و تعصب بهره برده اند. این اقدامات موجب افزایش اتفاقات و حوادث ناشی از نفرت و بیگانه ستیزی علیه آمریکایی های آسیایی تبار شد.

این دو نویسنده هشدار دادند: اگر به این نفرت پراکنی رسیدگی نگردد، این ویروس نیز مانند همه ویروس ها به گسترش و شیوع در جامعه ادامه خواهد داد. قانونگذاران آمریکایی اکنون باید برای مقابله با انتشار اخبار غلط، کاهش احساسات تند و حمایت از جوامع آسیب پذیر کاری بنمایند.

بنا بر این گزارش، در طول تاریخ آمریکا، بیماری های همه گیر و اپیدمی ها موجب بروز انتشار اطلاعات غلط، تقویت احساسات تند (هیستری) و مقصرخواندن دیگران شده و در نهایت به افزایش تبعیض نژادی و قومیتی ختم شده است. به عنوان مثال، در سال 1892، بحران انتشار وبا منجر به این شد که مقامات امور عمومی اقدام به قرنطینه تبعیض آمیز مهاجران روس در اروپا و نیویورک سی تی نمایند. در سال 2003 نیز بعد از این که رسانه ها ویروس سارس را به آسیایی تبارها نسبت دادند، کسبه، مشتریان آسیایی خود را رد می کردند و از سوی دیگر مشتریان آمریکایی نیز سراغ کاسبان آسیایی تبار نمی رفتند. در سال 2009 و بعد از پاندمی آنفولانزای ان 1 اچ 1، همه تقصیرها به گردن آمریکایی های لاتین تبار انداخته شد چرا که برنامه های تلویزیونی و شبکه های اجتماعی پر شده بود از سخنان ضدمهاجرتی علیه این دسته از مردم. به همین دلیل بود که در سال 2015، سازمان بهداشت جهانی بیان کرد نباید از نام مناطق جغرافیایی، اسامی انسان ها یا فرهنگی و جمعیتی برای نامگذاری بیماری های عفونی جدید استفاده کرد.

در این مقاله با انتقاد از رویکرد دولت ترامپ و خود رئیس جمهوری آمریکا نسبت به این ویروس، آمده است: با وجود این دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی، مقامات دولت ترامپ و همچون خود وی بطور مرتب از بیماری کووید-19 با عنوان ویروس چینی، ویروس ووهان و حتی کونگ فلو Kung Flu، یاد می کردند.

این مقاله می افزاید: از هفته ها قبل، مرکز کنترل بیماری هشدار داده بود که همراه کردن این ویروس به آسیایی ها می تواند ترس و عصبانیت از این آسیایی تبارها را تقویت نموده و آنها را از اجتماع محروم و مانع از دسترسی آنها به بهداشت، آموزش، مسکن و شغل شده و حتی آنها را در معرض خشونت فیزیکی قرار دهد.

گزارش هایی از افزایش نفرت به آسیایی تبارها در سراسر آمریکا منتشر شدند. بین 28 ژانویه تا 24 فوریه، محققان در سن فرانسیسکو گزارش دادند که 1000 مورد بیگانه هراسی علیه جامعه چینی ها در آمریکا اتفاق افتاده است. در نیویورک نیز گزارش های متعددی علیه حمله فیزیکی به این جامعه منتشر شده که این حملات با حمله لفظی نژادپرستانه همراه بوده است. در کالیفرنیا نیز یک مورد از این حملات به بستری شدن یک جوان 16 ساله در بیمارستان منجر شد. در ایندیانا، یک هتل از پذیرش دو چشم بادامی بخاطر هراس از ویروس کرونا خودداری کرد.

این گزارش تصریح می نماید: در سراسر آمریکا، آسیایی تبارها هدف تعرض شدید یا ملایم نهاده شده و یا این که شاهد خشونت ناشی از ترس، نژادپرستی و محرومیت اجتماعی بودند. حتی بعضی از این آسیایی تبارها اعلام نموده اند حتی عطسه یا سرفه می تواند موجب خشونت علیه آنها گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 31 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1049

به "اندیشکده، کرونا موجب نفرت و حمله نژادپرستانه علیه آسیایی تبارها در آمریکا شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده، کرونا موجب نفرت و حمله نژادپرستانه علیه آسیایی تبارها در آمریکا شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید