پکن صندلی خود را به عنوان شریک نخست تجاری تهران حفظ نموده است

به گزارش گردشیا، چانگ هوآ سفیر چین در ایران در یادداشتی با عنوان الگوی جدید توسعه در چین و فرصت های ایجاد شده برای اقتصاد جهانی به دوستی عمیق و پایدار دو ملت اشاره و تاکید نمود: پکن همچنان صندلی خود را به عنوان شریک نخست تجاری تهران حفظ نموده است.

پکن صندلی خود را به عنوان شریک نخست تجاری تهران حفظ نموده است

در یادداشت اختصاصی سفیر چین در ایران که برای ایرنا ارسال شده، آمده است: درحال حاضر و در مواجهه با تهاجم ویروس کرونا، توسعه چین و دنیا با شرایطی جدید روبرو شده و به دورانی جدید گام نهاده است.

چند روز پیش شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین درباره توسعه مالی چین و رویکرد باز مالی به دنیا خارج سخنانی بسیار مهم ایراد کرد.

وی در سخنان خود به صراحت اشاره نمود که چین در حال ایجاد الگویی جدید برای تحقق توسعه مالی با موضوع چرخه مالی داخلی چین و کارکرد متقابل چرخه داخلی و خارجی در حوزه مالی برای تحقق الگوی جدید توسعه است؛ در این چارچوب چین ضمن ارتقای سطح گشایش مالی نسبت به دنیا خارج، ساختاری جدید از اقتصاد آزاد با سطحی بالاتر از گذشته را ایجاد خواهد نمود.

اعلام این سیاست گذاری مهم، این پیغام را به دنیایان می رساند که در مواجهه با تهاجم ویروس کرونا و در رویارویی با رکود اقتصاد دنیای، فرایند گشایش دروازه های اقتصاد چین به روی دنیایان نه تنها مسدود نشده بلکه این دروازه ها روز به روز گگردده تر نیز خواهند شد.

چین از رهگذر تعمیق فرایند اصلاحات در درون و با اتکا به مشخص تعرفه های پایین، حداقل سازی لیست های منفی، ایجاد تسهیلات بیشتر برای دسترسی به بازار، وضع قوانین شفاف تر در حوزه بازار و فراهم ساختن فضای جذاب تر برای کسب و کارها، نسبت به برقراری ارتباط تنگاتنگ بزرگترین بازار دنیا یعنی بازار داخلی خود با مجموع بازار دنیا خارج اقدام نموده و نتیجه چنین عملکردی تحقق گسترش فضای بین این دو بازار، کارآمد و پویاتر کردن آنها و پیشبرد بهینه سازی در چرخه متقابل آنها خواهد بود که طبعا به گسترش بیش از پیش فرصت ها و فضای توسعه برای خود چین و تمام کشورهای دنیا منجر می گردد.

دوستی ملت های چین و ایران عمیق و پایدار است، بسیاری از دوستان ایرانی نیز نسبت به توسعه مالی و اجتماعی در چین دغدغه دارند، از این رو مایلم نکاتی را در این خصوص مطرح کنم:

نخست، ایجاد الگوی جدید توسعه توسط چین، انتخابی اجتناب ناپذیر بر مبنای واقعیات و تاریخ بوده است. دنیا امروز در حال تجربه شرایط و تحولاتی بزرگ و بی سابقه است که وقوع فراگیری ویروس کرونا بر سرعت این تغییر و تحولات افزوده است.

به گفته جناب آقای شی جین پینگ رئیس جمهوری چین، ورود به دوران جدید توسعه، ضمن ایجاد سلسله فرصت هایی که در پی تغییرات عمیق فضای داخلی و خارجی ایجاد نموده، چالش هایی نیز در پی داشته است؛ تهدید همیشه وجود دارد اما در دل تهدیدها، فرصت هایی نیز نهفته است، و بر این اساس است که می توان تهدیدات را به فرصت ها مبدل ساخت.

در سال های اخیر، اقتصاد چین از دوران رشد سریع به دوران جدید توسعه کیفی تغییر جهت داده و در حال حاضر تسریع انتقال حالت یاد شده در عرصه توسعه، جهت گیری و تمرکز کلی حرکت ما را نشان می دهد.

همزمان با تحولاتی که محیط خارجی و شرایط توسعه در چین با مختصات مدل مالی در پی داشته، پویایی و تحرک چرخه دو حوزه بازار و منابع در فضای خارجی به گونه ای آشکار تضعیف شده و این در حالی است که ظرفیت های احتیاج بازار داخلی چین به گونه ای بی وقفه در حال رهاسازی بوده و از سوی دیگر چرخه بزرگ تحرک مالی در فضای داخلی چین نیز روز به روز در حال تقویت است، در ابعاد کلان چنین موقعیتی می توان نظاره گر شرایطی بود که در آن یک کفه بالا و کفه دیگر پایین می آید.

در امسال تا به امروز، همزمان با کسب نتایج بزرگ و استراتژیک چین در نبرد با فراگیری ویروس کرونا، شرایط اقتصاد ما نیز در راستا بازیابی گام به گام قرار گرفته و شرایط کسب و کار و فراوری نیز ماه به ماه در حال بهبود است، میزان رشد مالی در سه ماهه دوم امسال ثبات خود را بازیافته و با رشد 3.2 درصدی نسبت به زمان مشابه سال گذشته سیر صعودی را در پیش گرفته که این فرایند به گونه ای آشکار شرایطی بهتر از انتظار و بالاتر از میزان رشد مالی دنیای در مدت مشابه امسال است.

در پس این اعداد و ارقام ساده، نبض تپنده اقتصاد چین و چرخه فعال و روزارجحان هویدا می گردد که با نظم و قدرت در حال تپش و حرکت است. روزانه، بیش از دویست میلیون بسته پستی در چین در حال نقل و انتقال است؛ هر ساعت، بیش از 40 هزار گوشی تلفن همراه در بازار چین به فروش می رسد؛ و در هر دقیقه، یک پایگاه نسل پنجم (5G) بر پا می گردد ... در مواجهه با چالش ها و دشواری های راستا توسعه و بی ثباتی و عدم اطمینان جاری در فضای بین المللی نیز بهترین واکنش، خود سازی و اتکا بر اعتماد، توان و ثبات داخلی در برابر بی ثباتی های جاری در محیط خارجی است.

دوم، الگوی جدید توسعه در چین به هیچ وجه به معنای ایجاد چرخه ای بسته در داخل چین نبوده و بر خلاف آن گردونه ای باز از حاصل تعامل فضای داخلی و بین المللی را شامل می گردد. ارتباط و تعامل در فضای اقتصاد بین المللی همچنان احتیاجی کلان برای توسعه اقتصاد دنیای است و بر این مبنا یکی از پیشرانه های مهم در تداوم توسعه سریع چین، گشایش در برابر فضای خارجی است.

در واقع چرخه متقابل داخل و خارج حرکتی بر مبنای ارتباط متقابل و جزئی انفکاک ناپذیر از یک پیکره واحد است. توجه به اقتصاد داخلی چین به عنوان محور اصلی این برنامه، و درنظر داشتن گسترش تقاضای داخلی به عنوان یک مبنای راهبردی، به معنای اقدام در جهت بستن درهای کشور یا تصمیم بر قطع ارتباط با دیگران نیست، بلکه حرکتی به جلو در راستای گشایش سطح بالای درها برابر دنیا خارج و گگرددن بیش از پیش درها برای تحقق ساخت و ساز در کشور است.

گشایش، پیشرفت به همراه دارد و انسداد موجب عقب ماندگی می گردد؛ این حقیقتی است که تجربه 40 ساله اجرای سیاست اصلاحات و درهای باز در چین به اثبات رسانیده است. اکنون در فضای فراگیری ویروس کرونا در گستره دنیای و در شرایط رو به رجحان بی ثباتی و ناپایداری در محیط بین المللی، فرایند جاری در اقتصاد چین و راستا پیش روی آن توجه دنیایان را به سوی خود معطوف داشته است.

چین هم اکنون بر مبنای اتکا و ارتقای توان داخلی با اعتماد به نفس، فرایند گشایش پیشرفته و سطح بالا در برابر دنیای خارج را کلید زده و به یکی از مستحکم ترین و قدرتمندترین مدافعان تجارت آزاد بین المللی تبدیل شده است.

چین در ماه ژوئن با برگزاری نمایشگاه مجازی در چارچوب نمایشگاه های موسوم به کانتون فیر، ضمن نمایش حدود یک میلیون و هشتصد قطعه محصول صادراتی، توجهات صدها هزار خریدار دنیای را به سوی خود جلب کرد؛ در اوایل ماه سپتامبر، چین نمایشگاه خدمات تجاری را با حضور و تمرکز بیش از 140 سازمان بین المللی، نمایندگی های خارجی در چین و انجمن ها و موسسات بازرگانی فعال برگزار خواهد نمود؛ در جریان برگزاری سومین اکسپوی واردات چین که ماه نوامبر انجام خواهد شد، فضای مورد نظر برای اختصاص به شرکت های تجاری در مقایسه با دومین دوره این نمایشگاه، 20 درصد افزایش خواهد یافت ... این فعالیت ها و برگزاری این نمایشگاه ها، عزم استوار چین در برنامه گشایش به سوی دنیا خارج را به نمایش گذاشته و در عین حال گواهی است بر بهره گیری چین از موقعیت ممتاز بازار بزرگ خود برای تزریق نیرو و انرژی جدید به بازار دنیای.

سوم، الگوی جدید توسعه در چین در عین حال فرصت های گسترده تری را برای تمام کشورهای دنیا فراهم خواهد آورد. در این راستا نه تنها دروازه های چین به سوی دنیا خارج بسته نخواهد شد، بلکه روز به روز گگردده تر خواهد شد.

در همین چارچوب چین برای تعامل مثبت با کشورها، مناطق و شرکت هایی که علاقه مند به همکاری باشند، آمادگی داشته و با موضوع چرخه اقتصاد داخلی و ارتقای ظرفیت احتیاجهای داخل، ارتباط بازار داخلی با بازار بین الملل را بهینه سازی نموده و به مراتب بهتر از قبل با بهره گیری از ظرفیت های دو بازار داخلی و خارجی و منابع آن ها، توسعه پایدارتر و مداوم تری را محقق خواهد نمود و طبعا از رهگذر این فرآیند کیک اقتصاد دنیای را بزرگتر از قبل آماده بهره بری مشترک همگان خواهد نمود.

دقیقا همانگونه که جناب آقای شی جین پینگ رئیس جمهوری چین نیز اشاره نموده اند، صندلی اقتصاد چین در دنیا به سیر صعودی خویش ادامه خواهد داد، و در این راستا ارتباط با اقتصاد دنیای تنگاتنگ تر و فرصت های بازاری که در اختیار کشورهای دیگر قرار خواهد گرفت وسیع تر خواهد گشت و مجموع چنین فرآیندی به میدانی بزرگ برای جذب محصولات بین المللی و منابع ضروری مبدل خواهد شد.

چین دارای بازاری بزرگ با جمعیتی یک میلیارد و چهارصد میلیون نفری و جمعیتی چهارصد میلیونی با درآمد متوسط است که ثبت رکورد سرانه فراوری ناخالص ملی و عبور آن از مرز ده هزار دلار نیز پویایی ظرفیت مالی، فضای توسعه محور و محیط مورد نظر برای تحرکات مالی را به نمایش می گذارد.

چین ضمن تداوم و تعمیق فرایند اصلاحات و درهای باز، سیاست هایی چون مشخص تعرفه های پایین، کوتاه سازی فهرست های منفی، فراهم کردن دسترسی آسان تر به بازار، قانونگذاری شفاف در حوزه بازار، فراهم آوردن فضای جذاب کسب و کار را در دستور خویش قرار داده و در پی آن است تا با سیاست های یاد شده و در عین بهره گیری از فرصت هایی چون برگزاری اکسپوی واردات، نمایشگاه کانتون و موارد مشابه، به پیوند نزدیک و بیش از پیش بازار بزرگ چین به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای دنیای با بازار دنیا خارج اقدام نموده و از رهگذر تحقق فضایی بزرگتر برای توسعه، کارایی افزون تر و تحرک بیشتر میان این دو را عملی ساخته و چرخه ای بهینه و قدرتمند را میان این دو برقرار کند.

در این راستا چین هم برای خود و هم برای تمام کشورهای دنیا فضا و فرصتی فراوانتر و بزرگتر را خواهد گگردد. چین و ایران کشورهای دوست و شرکای خوب یکدیگرند، و به رغم رویارویی با فراگیری ویروس کرونا، چین همچنان صندلی خود را به عنوان شریک نخست تجاری ایران حفظ نموده است. چین مایل است دست در دست با ایران، ضمن تداوم تعامل در زمینه تجربیات توسعه محور، منافع حاصل از توسعه چین و درهای باز آن را به اشتراک گذاشته و از رهگذر آن امیدهای زیبا را حقیقت بخشد.

یکی از راهبان چینی عصر تانگ در شعری چنین می سراید: بر آستان بی کرانگی بی سرانجام، بادبان ها برافرازید و بر بال باد جاری شوید.

اقتصاد چین مانند دریایی بزرگ می ماند، با ثبات و رو به بهروزی، و این فرایندی است پایدار و بلندمدت که تغییری در آن راه ندارد و نخواهد داشت. چین از بهره گیری مثبت تمام کشورها از جمله ایران از فرصت های جدید به وجود آمده از دور جدید گشایش و توسعه در چین استقبال می نماید.

تمام کشورها می توانند از رهگذر گسترش بی وقفه گشایش متقابل و همکاری در زمینه تجارت، سرمایه گذاری، فراوری و دیگر حوزه ها، مشترکا در راستای ایجاد اقتصاد باز دنیای اقدام نموده و با چنین رویکردی در جهت ایجاد جامعه بشری با سرنوشت مشترک گام برداشته و در ادامه دست در دست هم به تزریق نیروی مثبت و سازنده برای بهبود اوضاع مالی و توسعه مناطق مختلف و دنیا اقدام نمایند.

310 23310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1321

به "پکن صندلی خود را به عنوان شریک نخست تجاری تهران حفظ نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پکن صندلی خود را به عنوان شریک نخست تجاری تهران حفظ نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید