پارکورکار تخت جمشید شناسایی شد

به گزارش گردشیا، حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در پی انتشار ویدئویی در فضای مجازی که جوان پارکورکاری را در حال جست و خیر روی سازه های تخت جمشید نشان می دهد توضیح داد که این ویدئو متعلق به تابستان است و تعیین نیست با چه انگیزه ای از سوی برخی اکنون در فضای مجازی قرار گرفته است.

پارکورکار تخت جمشید شناسایی شد

به گزارش مهر، وی با این حال گفت: متأسفانه این موضوع یکی دو روز است که بخشی از دغدغه پایگاه میراث جهانی میراث تخت جمشید شده است و ما پس از بررسی، اقدام به پیگیری موضوع کردیم.

فدایی، اضافه نمود: چنین رویدادی تا به امروز در تخت جمشید سابقه نداشته و علیرغم اینکه یگان حفاظت تخت جمشید به وظایف خود عمل می کند جای سوال دارد که چگونه این خلأ حفاظتی روی داده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با تصریح اینکه از اداره ورزش و جوانان پیگیری موضوع انجام گرفته است، گفت: این شخص شناسایی شده و از آنجا که ما مخالف سرسخت چنین موضوعاتی هستیم و حفاظت از تخت جمشید از اهمیت برخوردار است بنابر این موضوع را تا برخورد با چنین فردی دنبال خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه یگان حفاظت در تخت جمشید حتی در عبور از طناب کشی ها حساسیت به خرج می دهد، اضافه نمود: این مشکل فرهنگی را باید زنگ خطری برای حرایم تاریخی در نظر گرفت که نیاز به فرهنگسازی دارد و بیشتر روی چنین مسائلی باید کار شود.

وندالیسم مشابه در آثار دیگر تاریخی

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نقش رسانه ها در اهمیت بخشیدن به حفظ میراث فرهنگی را یادآوری کرد و گفت: همین جنس از وندالیسم را در آثار دیگری هم داریم که دست کمی از این چنین مواردی ندارد.

فدایی با بیان اینکه قسمت هایی از آثار تاریخی که دارای نگهبانی نیست و دورافتاده هستند در معرض وندالیسم قرار دارند، گفت: متأسفانه شاهد چنین اتفاقاتی در آن نقاط هم هستیم و تلاش می کنیم آثاری که به این سرنوشت دچار می شوند را پاکسازی کنیم.

وی با تصریح اینکه مورد خاص پارکورکاری که ویدئو آن منتشر شده است جای تأمل دارد، عنوان کرد: این رویداد ناگوار در روز هایی اتفاق افتاده که متأسفانه پاندمی کرونا وجود داشته و ار خلوتی سایت تخت جمشید سو استفاده شده است البته شاید این اتفاق در بین تعویض شیفت یگان حفاظت روی داده باشد؛ شاید هم مشکل از دوربین ناحیه فوق بوده است.

فدایی پیرامون اینکه آیا نقاطی از تخت جمشید خارج از دید دوربین های حفاظتی قرار گرفته است، گفت: تختگاه تخت جمشید تحت نظارت و مراقبت فیزیکی است و مستمر رصد می شود و بیشتر نقاط زیر پوشش دوربین های نظارتی است.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با این حال گفت: اگر چه ممکن است اتفاق فوق آسیبی جدی در پی نداشته، اما همین قبیح بودن این مسئله و جریجه دار شدن اذهان عمومی نسبت به حفاظت از تخت جمشید لطمه ایست که می تواند در حکم قضائی و پی گیری ها تأثیرگذار باشد.

طرح همیاران تخت جمشید متوقف نشده است

فدایی پیرامون اجرای طرح همیاران تخت جمشید هم گفت: این طرح متوقف نشده است و معمولاً در روز هایی مانند تعطیلات نوروز که شمار بازدیدکنندگان افزایش می یابد در کنار راهنمایان و یگان حفاظت به فعالیت می پردازند.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با تصریح اینکه در استفاده از طرح همیاران تخت جمشید جدیت وجود دارد، ادامه داد: در نوروز حتماً از ظرفیت های مردمی برای حفاظت حدبیشتر استفاده می کنیم، اما در روز هایی که بازدیدکننده نداریم این طرح موضوعیتی ندارد.

وی با این وجود گفت: در حفاظت از حرایم تخت جمشید به جز تختگاه که چند 10 هزار هکتار است به طور معمول از همیاران حفاظت استفاده می کنیم.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در پایان با تاکید بر فرهنگ سازی پیرامون حفاظت از میراث فرهنگی، گفت: تا حدودی روی این مسئله کار شده، اما باید جدیت بیشتری به خرج داد چراکه حفاظت از میراث تاریخی کشور یک مسئولیت جمعی است و آموزش و پرورش و مراکز آموزش عالی و رسانه ها می توانند به ما کمک کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1634

به "پارکورکار تخت جمشید شناسایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارکورکار تخت جمشید شناسایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید