آیا ماسک باعث کاهش اکسیژن رسانی و ضعف ایمنی می گردد؟

به گزارش گردشیا، از ماسک پزشکی با اندازه مناسب که به اندازه کافی کیپ باشد و امکان تنفس طبیعی بدهد بهره ببرید. ماسک یک بار مصرف را دوباره استفاده نکنید و به محض اینکه مرطوب شد آن را عوض کنید

آیا ماسک باعث کاهش اکسیژن رسانی و ضعف ایمنی می گردد؟

اجباری شدن ماسک و پوشاندن صورت در مکان های عمومی مثل فروشگاه ها در بسیاری از کشور ها از جمله آمریکا و بریتانیا باعث بحث و اختلاف نظر شده است و در شبکه های اجتماعی هم انعکاس یافته اند. گروه راستی آزمایی بی بی سی اطلاعات و ادعا های غلط و گمراه نماینده را که در شبکه های اجتماعی مطرح شده اند آنالیز نموده است.

نموداری حاوی اطلاعات غلط در باره ماسک

ادعا: ماسک باعث نرسیدن اکسیژن کافی به بدن می گردد

راستی آزمایی: ادعای غلط

این یکی از شایع ترین ادعا های گمرا ه نماینده در شبکه های اجتماعی در باره ماسک است. بعضی خطر ماسک را در این شبکه ها هم رسان می نمایند و مدعی می شوند ماسک مانع رسیدن اکسیژن کافی به ریه می گردد که ممکن است باعث مرگ گردد.

اما در واقع هوا از پارچه هایی که برای ماسک استفاده می شوند عبور می نماید و در صورت استفاده صحیح، جلوی نفس کشیدن را نمی گیرد. تنگی نفس نشانه این است که اکسیژن کافی به بدن نمی رسد. نرسیدن اکسیژن کافی به بدن را هایپوکسی می گویند.

پروفسور کیث نیل متخصص بیماری های عفونی می گوید: ماسک های کاغذی یا پارچه ای نازک باعث هایپوکسی نمی شوند. جراحان ساعت ها با ماسک جراحی می نمایند و مسئله ای پیدا نمی نمایند.

سازمان بهداشت جهانی می گوید: استفاده طولانی از ماسک پزشکی، در صورت استفاده صحیح، باعث مسمومیت با دی اکسید کربن یا کمبود اکسیژن نمی گردد. از ماسک پزشکی با اندازه مناسب که به اندازه کافی کیپ باشد و امکان تنفس طبیعی بدهد بهره ببرید. ماسک یک بار مصرف را دوباره استفاده نکنید و به محض اینکه مرطوب شد آن را عوض کنید.

ادعای نادرست کاهش اکسیژن رسانی در شبکه های اجتماعی زبان های مختلف دیده می گردد از جمله در فیسبوک انگلیسی، آلمانی، صربی و عبری و اغلب همراه عکس آرشیوی یک نوزاد با ماسک. مقاله ای در یک وبسایت خبری نیجریه ای که در اصل از اسپانیایی ترجمه شده بود، در آوریل این ادعا را عنوان نمود و تا به امروز صد ها هزار بار هم رسان شده است.

ادعا: ماسک می تواند باعث مسمومیت با دی اکسید کربن گردد

راستی آزمایی: هیچ مدرکی برای تایید این ادعا وجود ندارد

یک نمودار پزشکی در ویکی پدیا درباره علائم مسمویت با دی اکسید کربن هزاران بار در فیسبوک هم رسان شده و در آن تغییراتی داده و ادعا شده است که ماسک باعث تنفس مجدد دی اکسید کربن بازدم می گردد.ما پست های بسیاری دیدیم که درباره هایپرکپنیا یا بالا رفتن دی اکسید کربن در خون هشدار می دهند.

پروفسور نیل می گوید: این حالت به این راحتی اتفاق نمی افتد مگر اینکه هوا از چیزی که در آن تنفس می کنید عبور نکند و فقط بازدم خود را دوباره تنفس کنید.

مولکول دی اکسید کربن بسیار کوچک است؛ کوچک تر از قطرک های حاوی ویروس کرونا که ماسک برای جلوگیری از آن ها طراحی شده است. این مولکول در پارچه هایی که هوا از آن عبور می نماید گیر نمی افتد، به خصوص در مدت کوتاه مثل مدتی که سوار اتوبوس هستید.

در حین بازدم، مولکول های دی اکسید کربن از ماسک های متداول رد می شوند و بعید است باعث مشکل سلامت شوند. جراحان نوع مرغوب تر این ماسک ها را هر روز بدون هیچ مسئله ای استفاده می نمایند.

در آمریکا، اوبری هاف بازیکن سابق بیس بال حرفه ای در ویدئویی که 1.6 میلیون بار دیده شده، عصبانیت خود را از ماسک اجباری ابراز و ادعا نموده است که سالم نیست دائم دی اکسید کربن خود را تنفس کنید. همانطور که شرح دادیم، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد پوشاندن صورت باعث چنین مسئله ای می گردد.

سازمان بهداشت جهانی می گوید در جا هایی که رعایت حداقل یک متر فاصله اجتماعی امکان پذیر نیست، برای ایجاد مانع در برابر قطرک های آلوده باید صورت را پوشاند. پوشش صورت حتی اگر در خانه درست شده باشد به کاهش سرایت ویروس از کسانی جلوگیری می نماید که هیچ علامتی ندارند یا هنوز علامت دار نشده اند.

ادعا: ماسک به سیستم ایمنی صدمه می زند

راستی آزمایی: هیچ مدرکی برای تایید این ادعا وجود ندارد

نمودار دیگری در شبکه های اجتماعی هزاران بار هم رسان شده است با عنوان وقتی ماسک می زنید چه اتفاقی می افتد و این ادعای گمراه نماینده را مطرح می نماید که زدن ماسک می تواند سیستم ایمنی را سرکوب و آن را در برابر عفونت آسیب پذیر کند. اینستاگرام این مطلب را به دلیل اینکه حاوی اطلاعات غلط است نشان دار نموده است.

پروفسور نیل می گوید: ماسک جلوی رسیدن عوامل بیماری زا به دهان و بینی را می گیرد بنابراین سیستم ایمنی نباید فعال گردد، ولی این به معنی سرکوب شدن سیستم ایمنی نیست.

با این حال مواردی هم هست که زدن ماسک ممکن است توصیه نگردد:

بچه ها زیر دو سال که ریه هایشان کاملا رشد ننموده

مبتلایان به مسائل تنفسی که نمی توانند راحت نفس بکشند

هنگام ورزش

منبع: فرادید
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1265

به "آیا ماسک باعث کاهش اکسیژن رسانی و ضعف ایمنی می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ماسک باعث کاهش اکسیژن رسانی و ضعف ایمنی می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید