شرایط فراوری واکسن کرونا در دنیا

به گزارش گردشیا، روزنامه آرمان ملی: مسابقه برای یافتن واکسن کووید 19 بین تعدادی از کشور ها همچنان ادامه دارد و تا به امروز تحقیقات با سرعت چشمگیری صورت گرفته است و به گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO) در مجموع 26 واکسن در حال حاضر در مرحله ارزیابی بالینی قرار دارند.

شرایط فراوری واکسن کرونا در دنیا

فرایند کشف و فراوری واکسن معمولا 10 تا 15 سال طول می کشد، اما این بار دولت ها و شرکت های پیشروی داروساز طی همکاری با یکدیگر امیدوارند واکسن این بیماری و راهی برای سرانجام دادن به این بیماری عالم گیر را تا سرانجام امسال میلادی (2020) ارائه نمایند. از 26 واکسنی که در حال آزمایش روی انسان است، تنها تعداد اندکی از آن ها وارد مرحله سوم آزمایش شدند، یعنی آخرین مرحله پیش از آن که مجوز های لازم را گرفته یا درخواستش رد گردد.

این کوشش ها در حالی صورت می گیرد که چندی پیش تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت با اشاره به این که تعدادی واکسن در مرحله سوم آزمایش بالینی هستند و امید است که به زودی تعدادی واکسن مؤثر که به پیشگیری از ابتلا به ویروس یاری می نماید در اختیار قرار گیرد، تأکید کرد: در حال حاضر هیچ راه چاره جادویی وجود ندارد و ممکن است واکسن ویروس کرونا هرگز به دست نیاید و جهت عادی سازی زندگی طولانی باشد.

به همین خاطر کشور ها باید به دستورالعمل های سلامت پایبند باشند و انتقال ویروس به وسیله اجتماعات را محدود نمایند. بنابر گزارش اخیر روزنامه ایندیپندنت، گرچه هنوز خیلی زود است که بگوییم کدام یک از این واکسن ها موفقیت آمیز خواهند بود، اما در ادامه نگاهی به واکسن های پیشرو می اندازیم و خواهیم دید هر یک در چه مرحله ای قرار دارند و طی ماه های آینده کی می توانیم منتظر عرضه آن ها در بازار باشیم؟

دانشگاه آکسفورد و آسترازنکا

نام واکسن:

ChAdOx1 nCoV-19

چگونه عمل می نماید؟

واکسن دانشگاه آکسفورد یک ویروس تضعیف شده حامل این بیماری است و با مهندسی ژنتیکی ویروسی که باعث ابتلای شامپانزه ها به سرماخوردگی معمولی می گردد خلق شده است. این ویروس تضعیف شده به قطع باعث بروز هیچ بیماری در انسان نشده است و به گونه ای دستکاری شده تا شاخک های پروتئینی، مانند آنچه در ویروس سارس-کوو-2 موجود است، داشته باشد که ابزار حمله این ویروس برای هدف قرار دادن سلول های بدن انسان است. به گفته پروفسور اندرو پولارد، رئیس این تحقیقات، وقتی این ماده ژنتیکی وارد بدن انسان می گردد به سیستم ایمنی بدن یاری می نماید تا ویروس سارس-کوو-2 را تشخیص دهد.

آخرین اخبار آن چیست؟

در تحقیقی که ماه گذشته در نشریه علمی لانست منتشر شد دانشمندان گفتند این واکسن واکنش مصون دوگانه ای در 1077 داوطلب 18 تا 55 ساله که آن را دریافت نموده بودند ایجاد کرد و ظرف 14 روز پس از دریافت، واکنش فراوری لنفوسیت تی در سیستم ایمنی بدن را برانگیخته و 28 روز پس از تزریق باعث ایجاد پادتن ویروس کرونا در بدن می گردد. به آزمایش های بیشتری احتیاج است تا تعیین گردد این مصونیت چقدر در بدن فرد باقی می ماند. همچنین هنوز تعیین نیست آیا این واکسن می تواند جلوی بیمار شدن افراد را بگیرد یا فقط باعث تضعیف علائم کووید 19 می گردد.

بعد از این چه خواهد شد؟

مراحل دوم و سومِ آزمایشِ تاثیر این واکسن به خارج از بریتانیا و به کشور های آفریقای جنوبی، برزیل و ایالات متحده توسعه یافته است چرا که در این کشور ها نرخ ابتلا هنوز بالا است و به محققان اجازه می دهد تشخیص دهند آیا این واکسن می تواند جلوی شیوع این بیماری در جمعیت های عظیم را گرفته یا آن را محدود کند؟ دانشگاه آکسفورد با شرکت داروساز آسترازنکا در همکاری است تا این واکسن را در مقیاس جهانی فراوری نمایند. شرکت داروساز وعده داده است به محض تایید تاثیر این واکسن، دو میلیارد دوز آن را فراوری خواهد نمود.

سینواک (Sinovac)

نام واکسن:

CoronaVac

چگونه عمل می نماید؟

شرکت داروساز چینی واکسن غیرفعالی فراوری نموده است که به جای ویروس مسری از نسخه غیرمسری آن استفاده می نماید تا واکنش سیستم ایمنی بدن را برانگیزد.

آخرین اخبار آن چیست؟

واکسن این شرکت داروساز که در پکن مستقر است و CoronaVac نام دارد، بالای 90 درصد پادتن های این ویروس را 14 روز بعد از دریافت دو واکسن (با فاصله دو هفته از یکدیگر) در بدن افراد مورد آزمایش ایجاد کرد. هیچ عوارض جانبی برای این واکسن گزارش نشده است. نتایج اولیه از آزمایش مرحله سوم روی 600 بیمار گرفته شده که برخی از آن ها صرفا گروه کنترل پلاسبو بودند.

بعد از این چه خواهد شد؟

سینواک نیز در ماه گذشته وارد مرحله سوم آزمایش ها در برزیل شد و قرار است 9000 کارمند نظام درمانی در سراسر این کشور را در این مرحله به کار گیرد. به گفته دانشمندان تشخیص این که آیا واکسنی باعث برانگیختن سیستم ایمنی بدن می گردد احتیاج به آزمایش روی 20 تا 40 هزار نفر دارد که به دو گروه آزمایش و کنترل تقسیم شده اند و شرایط آنان باید برای ماه ها از نزدیک زیر نظر قرار بگیرد. به همین خاطر پرسش هایی وجود دارد که مبنی بر اینکه آیا آزمایش های سینواک می تواند اطلاعات کافی را گردآوری کند و انجام این آزمایش روی کارمندان نظام پزشکی می تواند نتیجه موثر داشته باشد؟

مدرنا

نام واکسن:

mRNA-1273

چگونه عمل می نماید؟

شرکت زیست فناوری آمریکایی مدرنا یکی از معدود شرکت هایی است که سعی دارد یک واکسن آران ای برای این ویروس پیدا کند. گرچه در روش های سنتی فراوری واکسن نسخه ضعیف شده یا غیرفعال ویروس سارس-کوو-2 وارد بدن انسان می گردد، در روش آران ای ماده ژنتیکی به سلول انسان وارد می گردد که باعث شده سیستم ایمنی بدن شاخک های پروتئینی سطح ویروس کرونا را تشخیص دهد بعد از تزریق واکسن سیستم ایمنی بدن با این شاخک های پروتئینی به نحوی برخورد می نماید که گویا به بیماری مبتلا شده است.

این مساله باعث برانگیختن زنجیره ای از اتفاقات شده که طی آن پادتن های این بیماری و دیگر روش های دفاعی در بدن ایجاد می گردد. تا به امروز هیچ واکسن آران ایی برای هیچ بیماری مسری تایید نشده است و شرکت مدرنا نیز هرگز چنین محصولی را وارد بازار ننموده است. اما مدافعان این واکسن می گویند فراوری عمده آن آسان تر و سریع تر خواهد بود چرا که تنها مقادیر کمی از این ویروس و ترکیب ژنتیکی آن برای آزمایش واکسن استفاده شده است.

آخرین اخبار چیست؟

واکسن آزمایشی مدرنا در مرحله اول آزمایش در تمام 45 داوطلب سالمی که آن را دریافت کردند واکنش سیستم ایمنی بدن را برانگیخت. با این حال، چهار هفته بعد از تزریق اول، احتیاج به دریافت واکسن دومی بود تا بدن بتواند واکنش ایمنی قوی تری از خود نشان دهد. هیچ یک از داوطلبان این آزمایش عوارض جانبی جدی تجربه نکردند، اما بیش از نیمی آن ها علائمی خفیف یا ملایم نظیر سرگیجه، سردرد، لرز، درد ماهیچه یا درد در محل دریافت واکسن داشتند.

بعد از این چه خواهد شد؟

مرحله سوم آزمایش مدرنا اواخر ماه گذشته میلادی کلید خورد و حدود 30 هزار داوطلب در 89 منطقه که در 30 ایالت و شهر واشینگتن دی سی پخش هستند، در آن شرکت خواهند کرد. هدف آزمایش این است که تشخیص دهد آیا دریافت دو دوز از واکسن آران ای جلوی ابتلای افراد به کووید 19 را می گیرد یا خیر، از مرگ افراد مبتلا جلوگیری می نماید یا هر دوی این تاثیرات را خواهد داشت. دکتر آنتونی فاوچی، مشاور ارشد کاخ سفید برای ویروس کرونا، ماه گذشته گفت نتایج این آزمایش احتمالا تا ماه نوامبر آماده خواهد شد.

فایزر و بایون تک

نام واکسن:

BNT162b2

چگونه عمل می نماید؟

فایزر، شرکت داروساز آمریکایی و بایون تک، شرکت زیست فناوری آلمانی نیز مشغول همکاری برای تهیه واکسن آران ایی هستند که از همان فناوری استفاده شده در واکسن مدرنا بهره می جوید.

آخرین اخبار چیست؟

در اوایل ماه گذشته میلادی، شرکت بایون تک گفت آزمایش دو دوز از این واکسن روی 24 داوطلب سالم نشان داد بعد از 24 روز آن ها نسبت به افرادی که به این بیماری مبتلا شده اند سطوح بیشتری از پادتن کووید-19 را در بدن خود فراوری نموده اند.

بعد از این چه خواهد شد؟

فایزر و بایون تک در ماه گذشته میلادی مرحله سوم آزمایش خود را با جذب 30 هزار داوطلب در 39 ایالت آمریکا و کشور های برزیل، آرژانتین و آلمان آغاز کردند. دولت ایالات متحده در ماه ژوئیه گفت طی قراردادی با فایزر قرار است اگر واکسن این شرکت موثر و ایمن باشد تا سرانجام امسال میلادی 100 میلیون دوز آن را به قیمت 1.95 میلیارد دلار خریداری کند. با آغاز سال 2021 نیز 120 میلیون دوز این واکسن به ژاپن تحویل داده خواهد شد.

دیگر واکسن های پیشرو

کان سینو بیولوژیکس (CanSino Biologics):

این شرکت داروساز چینی هنوز در مرحله دوم آزمایش های خود به سر می برد ولی در ماه ژوئن مجوزی محدود از دولت دریافت کرد تا واکسن خود را برای تنها یک سال روی نیرو های نظامی آزمایش کند.

سینوفارم (Sinopharm):

این شرکت داروساز چینی که تحت اداره دولت است ماه گذشته میلادی مرحله سوم آزمایش خود روی 15 هزار داوطلب 18 تا 60 ساله بدون هیچ مشکل جدی پزشکی در امارات متحده عربی کلید زد.

موسسه تحقیقات بچه ها مرداک:

این شرکت تحقیقات پزشکی امور بچه ها که در ملبورن مستقر است در حال اجرا مرحله سوم آزمایش خود روی واکسن بیماری سل است که حدودا 100 سال قدمت دارد. گرچه سازمان جهانی بهداشت می گوید هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این واکسن می تواند از افراد در برابر کووید 19 محافظت کند، اما گفته می گردد این واکسن می تواند باعث تقویت کلی واکنش سیستم ایمنی بدن گردد.

موسسه تحقیقات علمی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی گامالیا (Gamaleya):

وزیر بهداشت روسیه نیز به تازگی اعلام نموده است که موسسه تحقیقات علمی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی گامالیا (Gamaleya) آزمایش های بالینی یک واکسن آدنوویروس علیه کرونا را تکمیل نموده است و برای ثبت دارو کار هایی در دست اقدام است. روسیه امیدوار است واکسن کرونا تا ماه اکتبر (مهر ماه) به صورت انبوه ارائه گردد. میخائیل موراشکو، وزیر بهداشت روسیه با بیان اینکه پزشکان و معلمان اولین کسانی خواهند بود که واکسن را دریافت می نمایند اضافه نمود: 800 نفر در مرحله سوم کارآزمایی شرکت می نمایند و در همان زمان فراوری آغاز می گردد که نتیجه آن فراوری و به کارگیری واکسن به میزان انبوه خواهد بود.منبع: برترین ها
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1308

به "شرایط فراوری واکسن کرونا در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط فراوری واکسن کرونا در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید