هند: برای انتخاب نفت آمریکا به جای ایران هیچ معامله ای نکردیم

به گزارش گردشیا، یک مقام دولتی هندی اظهار کرد: هند روشن نموده که ملاحضات تجاری عامل معین کننده در واردات نفت خام از آمریکا است و خرید نفت از واشنگتن نباید جایگزینی برای نفت ایران دیده گردد.

هند: برای انتخاب نفت آمریکا به جای ایران هیچ معامله ای نکردیم

به گزارش خبرنگاران به نقل از هندو بیزنیس لاین، یک مقام بلندپایه دولتی گفت: بله افزایش واردات نفت از آمریکا در گفت و گوهای 2+2 میان آمریکا و هند به عنوان یکی از تدابیر برای کاهش کسری تجاری میان دو کشور مورد بحث نهاده شد. اما ما روشن نموده ایم که اینها تصمیمات بازرگانی هستند و به اینکه قیمت نفت چه میزان رقابتی است و احتیاجهای پالایشگاه های هندی، بستگی دارد.

بعلاوه آمریکا سرگرم کار برای بهبود زیرساخت برای صادرات نفت و گاز است و به محض اینکه چنین کاری انجام گردد، میزان واردات از آمریکا بالاتر خواهد رفت.

این مقام هندی در پاسخ به اینکه آیا افزایش واردات نفت از آمریکا به معنای جایگزینی برای نفت ایران است، به بیزنس لاین گفت: ما با دو موضوع جداگانه سروکار داریم و موضع ما به آمریکا اعلام خواهد شد.

واندانا هری، تحلیلگر بازار نفت در سنگاپور اظهار کرد: واردات نفت هند با افزایش ظرفیت پالایش و رشد سریع مصرف داخلی، احتیاج به افزایش دارد. نفت آمریکا گزینه اضافی برای پالایشگاه های هندی است. اما یک پالایشگاه باید مناسب بودن نفت را آنالیز نموده و قیمت و هزینه حمل آن را در نظر بگیرد.

پالایشگاه های هندی نظیر شرکت ایندین اویل خرید نفت آمریکا را شروع نموده اند. از آوریل سال 2017 تا فوریه سال 2018 به میزان 2.1 میلیون تن نفت خریداری شد و نفت بیشتری در راه خواهد بود.

عواملی که علیه نفت آمریکا عمل می نمایند

این تحلیلگر نفتی گفت: آمریکا از خلیج مکزیکو نفت ترش برای صادرات دارد اما عمده آن، گریدهای سبک و شیرین از مناطق شیل است. برای یک پالایشگاه هندی، گریدهای سبک شیرین آمریکا با نفت غرب آفریقا، دریای شمال و نفت آسیا رقابت خواهند کرد که همگی آنها زمان حمل کوتاه تری به هند دارند. گریدهای ترش آمریکا رقیب عرضه از غرب آسیا هستند که زمان حمل آنها کوتاه تر است.

با توجه به نظرات برخی از معامله گران نفت، یکی دیگر از معایب صادرات نفت آمریکا این است که تنها یک بندر در این کشور قادر است مستقیما نفت را در کشتی های VLCC بارگیری کند که بندر نفتی فراساحلی لوییزیانا است. حمل نفت از سایر بنادر خلیج مکزیکو مستلزم انتقال کشتی به کشتی است تا در یک کشتی VLCC بارگیری گردد که به معنای هزینه های بیشتر خواهد بود. اگر هم از نفتکش های کوچکتر افرامکس یا سوئزمکس استفاده گردد نیز هزینه حمل نفت خام افزایش پیدا می نماید.

بنابراین سخت بتوان تصور کرد که نفت خام آمریکا گزینه اصلی برای هند خواهد شد.

دولت ترامپ ماه گذشته هند را یکی از 16 کشوری شناسایی کرد که کسری تجاری با آمریکا دارند و سیاست های تجاری آنها باید آنالیز گردد تا دلیل این کسری تعیین گردد. از آن موقع هند اقداماتی را برای خرید بیشتر از آمریکا از جمله خرید نفت انجام داده است.

طبق اعلام مقامات وزارت بازرگانی، به دلیل اقدامات هند، کسری تجاری آمریکا با هند به میزان 1.5 میلیارد دلار در فاصله آوریل تا ژوییه سال 2018 کاهش یافته و به 5.67 میلیارد دلار در مقایسه با 7.09 میلیارد دلار در فاصله آوریل تا ژوییه سال 2017 رسیده است.

در مذاکرات 2+2 هند به آمریکا خاطرنشان کرد اگرچه هند به خرید نفت از آمریکا ادامه می دهد و خریدش از امارات متحده عربی را افزایش می دهد اما توقف یا کاهش چشمگیر واردات از ایران سخت خواهد بود.

هند به آمریکا خاطرنشان کرد اگرچه حاضر است درباره منابع جایگزین نفت مذاکره کند اما توجه هند معطوف به قیمت ها است زیرا نرخ های بالاتر مانع رشد اقتصادی این کشور گردیده و تورم را بالاتر می برد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 آذر 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 39

به "هند: برای انتخاب نفت آمریکا به جای ایران هیچ معامله ای نکردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هند: برای انتخاب نفت آمریکا به جای ایران هیچ معامله ای نکردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید