نگاه مردم به عملکرد دولت روحانی

به گزارش گردشیا، معاون اول رئیس جمهوری در سیزدهمین جشنواره تجلیل از کارآفرینان برتر کشور به دستاوردهای دولت در دو دوره اخیر اشاره نمود و خطاب به منتقدان و مخالفان دولت گفت: منابع و دارایی های ملت ایران را در بخش های کلیدی نظیر میادین مشترک نفتی و گازی می بردند و حالا کسانی که فریاد فساد فساد سر می دهند اگر محاسبه نمایند که منابع کشور در این دوران به چه میزان هدر رفته، تعیین می گردد که چه میزان از منابع ملت ایران غارت شده است. اشاره آقای جهانگیری به پیشی دریافت ایران از قطر در بهره برداری از میادین مشترک گازی در هشت سال اخیر است که از 280 به 600 میلیون متر مکعب افزایش یافته، در حالی که سهم قطری ها همان 560 میلیون متر مکعب ثابت باقی مانده است. او همچنین به اقدامات دیگر دولت در این سال ها در امنیت غذایی، خودکفایی فراوری بنزین و... با وجود فشارها و تهدیدهای شدید آمریکایی ها اشاره نمود و پرسید: حالا باید براساس این شاخص ها مقایسه کرد که کدام مدیران کارآمد بودند و کدام مدیران ناکارآمد. این البته اولین بار نیست که معاون اول رئیس جمهوری این چنین از عملکرد دولت دفاع و به نوعی از ناسپاسی و قدرنشناسی مخالفان دولت انتقاد می نماید (از جمله اظهارت ایشان در جمع های مختلف مردم کردستان در سفر اخیر به این استان). یعنی معتقدند اگر گروه ها و جریان های مخالف دولت در مصدر دستگاه اجرائی بودند، در مواجهه با چنین حجمی از فشارهای بین المللی، عملکردی خسارت بار برای کشور به جا می گذاشتند و تعیین نبود این سرزمین اکنون در چه شرایط مالی و البته اجتماعی و سیاسی به سر می برد...

نگاه مردم به عملکرد دولت روحانی

اما اگر این سخنان را متوجه نارضایتی مردم از شرایط حاضر بدانیم و اینکه چرا جامعه تاب آوری دولت در مقابل فشارهای طاقت فرسا و وجود همین حد از امکانات را درنمی یابد و تا حدی همان ادعاهای مخالفان را تکرار می نماید، احتیاجمند آسیب شناسی است. گمان می رود این سرفصل ها را بتوان برای چنین رفتاری برشمرد:

-شاخص های مالی منتشرشده توسط بانک مرکزی و مرکز آمار طی سال های 97 تا به امروز (بازگشت تحریم ها) از رکود تورمی و کاهش سرمایه گذاری و افزایش بی کاری و نابرابری و کوچک شدن سفره مردم و... حکایت می نماید. حقایقی که نمی توان آنها را کتمان کرد و بدون قانع کردن جامعه در دلایل و ضرورت های تحمل این سختی ها و فشارهای روزافزون انتظار تاب آوری آنان را داشت. به ویژه با نامشخص بودن دستاوردهای حاصله در صورت غلبه بر این سختی ها و سهم مردم از ثمرات آن پیروزی و تأثیر آن بر زندگی و رفاه خود و فرزندان و پیشرفت و توسعه کشورشان. اگر اصولا این راستا دستاوردی داشته باشد. چنان که به قول آقای حسین مرعشی سیاست های ما سیاست های گسترش نفوذ در منطقه و سیاست های ضد آمریکایی در منطقه خاورمیانه است. این سیاست ها با سیاست هایی که کشور احتیاج دارد تا رشد مالی داشته باشد، مغایر است. الان ایران 500 میلیارد دلار فراوری ناخالص داخلی دارد و معادل امارات متحده عربی است، اما جمعیت امارت پنج میلیون و ما 85 میلیون نفر هستیم (خبر آنلاین - 99/12/2).

بر این اساس دولت می توانست و باید در راستا این فرایند مقاومتی، نظر جامعه را می پرسید و متناسب با این نظرها، گام های بعدی را در این راه برمی داشت. به عبارتی برای مردم به هیچ وجه قابل درک نیست که اگر امروز قیمت یک کیلوگرم گوشت یا مرغ یا یک متر سرپناه یا دارو و درمان چندین و چند برابر شده است، مابازای آن چه بوده و در کدام حوزه این سختی و کمبودهای حیاتی جبران شده و تحمل این دشواری ها را توجیه پذیر نموده است.

- بخش بزرگی از موفقیت های دولت در حوزه زیرساخت های مالی مانند افزایش فراوری گاز، بنزین، آب، برق و... است که با وجود ارزش و اهمیت بسیار، به واسطه قیمت های دستوری و حجم بزرگ یارانه ها، این موفقیت ها از دید مردم پنهان مانده و انجام آنها به اموری بدیهی تبدیل شده که وظیفه دولت است.

-حوزه سیاست و آزادی های قانونی پاشنه آشیل دولت است. به عبارتی برای جامعه ایران و به ویژه طبقه متوسط برخورداری از رفاه مالی به همان میزان از اهمیت برخوردار است که احترام به شأن و صندلی او به عنوان یک انسان و شهروند. در همین روزهای اخیر اخبار منتشرشده درباره بعضی مسائل سیاسی و مطالبات کارگری و صنفی در کنار سوءاستفاده ها و تبعیض ها و پرونده های فساد یا احساس عقب ماندگی در واکسیناسیون نسبت به سایر کشورهای منطقه و دنیا و... می تواند هر گونه دستاورد مالی را از نظرها محو و بی ارزش کند.

-ضعف اطلاع رسانی و فقدان سیاست منسجم رسانه ای به ویژه در فضای بس پیچیده و هزارتوی مجازی از آسیب های جدی دولت است. متأسفانه دولت نتوانسته از امکانات قابل توجه خبری و رسانه ای در اختیار خود به نحو مؤثری برای ارتباط با جامعه و قانع کردن آن استفاده کند و این ارتباط یک طرفه یا از بالا به پایین و در قالب سخنرانی و صدور بیانیه و اطلاعیه یا دفاع بد و ناشیانه از اقدامات و عملکردش بوده است.

به نظر می رسد در صورت تحلیل و برطرف آسیب های فوق و موارد دیگری از این دست است که می توان مردم را با این سخن معاون اول رئیس جمهوری همراه کرد که امروز ترامپ و تیم او رفته اند اما ملت و نظام ایران سرفراز هستند و اقتصاد کشور نیز سرپا ایستاده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1640

به "نگاه مردم به عملکرد دولت روحانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاه مردم به عملکرد دولت روحانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید