معرفی و بررسی مشخصات فنی رنو کوئید

به گزارش گردشیا، رنو کوئید یکی از محصولات نسبتا جدید شرکت فرانسوی رنو است که بحث حضور آن در ایران نیز وجود دارد. محصولی که باید حساب آن را از باقی خودروهای شرکت رنو جدا دانست.

معرفی و بررسی مشخصات فنی رنو کوئید

خبرنگاران | سرویس خودرو - رنو کوئید یک خودروی کراس اور کوچک جثه یا یک کراس اور کامپکت محسوب می گردد که تحت لیسانس شرکت رنو در یکی از کارخانه های این شرکت واقع در کشور هند تولید می گردد. نوع طراحی شاسی خودروی Kwid به گونه ای اجرا شده است که آن را چیزی مابین یک خودروی کراس اور کوچک جثه و یک خودروی سواری هاچ بک جلوه می دهد. علاوه بر آن مشخصات فنی خودروی Kwid این خودرو را به طور کامل از سایر محصولات رنو متمایز می کند و آن را در ردیف محصولات بسیار ارزان قیمت حاضر در بازار خودرو قرار می دهد.

بازار هدف خودروی Kwid کشور هند بوده و این خودروی اقتصادی در اصل برای این کشور پرجمعیت طراحی و تولید شده است. با این حال از چندی پیش این زمزمه ها به گوش می رسد که خودروی Kwid قرار است در بازار خودروی ایران نیز حضور یابد و جایگزین محصولاتی نظیر پراید و تیبا گردد. همچنین به این نکته اشاره می گردد که خودروی کراس اور کامپکت شرکت رنو از قیمتی نزدیک به پراید و تیبا بهره خواهد برد. با این توضیحات بد نیست نگاهی به درون کاپوت این خودرو بیاندازیم و با مشخصات فنی آن بیشتر آشنا شویم.

مشخصات فنی رنو کوئید

خودروی رنو کوئید در قالب چندین مدل مختلف تولید شده است که تمام آنها از وجود دو نوع موتور با گنجایش 1 لیتر و 0.8 لیتر بهره می برند. هر دو مدل یاد شده یک موتور بنزین سوز تنفس طبیعی به شمار می رود که از وجود سه سیلندر برخوردار است. بنابر اعلام برخی از شرکت هایی که اقدام به پیش فروش خودروی رنو کوئید در ایران کرده اند، مدلی که قرار است به بازار خودروی کشور وارد گردد به یک موتور 0.8 لیتری یا 800 سی سی مجهز است.

این موتور بنزین سوز تنفس طبیعی قادر است حداکثر توانی به اندازه 54 اسب بخار با احتساب 5678 دور در دقیقه تولید کند و حداکثر گشتاوری معادل 72 نیوتن متر با احتساب 4386 دور در دقیقه ایجاد نماید. در نسخه یک لیتری این خودرو نیز حداکثر توان تولید شده توسط موتور خودرو برابر با 68 اسب بخار است و حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز معادل 90 نیوتن متر ارزیابی می گردد. با وجود تفاوتی که میان اعداد و ارقام خروجی این دو موتور و توان فنی آنها روی کاغذ وجود دارد، عملکرد دو موتور 0.8 لیتری و 1 لیتری خودروی رنو Kwid تفاوت چشم گیری با یکدیگر ندارد.

مدل وارداتی خودروی رنو Kwid به ایران از وجود یک جعبه دنده دستی 5 سرعته بهره می برد. البته خودروی رنو کوئید در قالب نسخه مبتنی بر جعبه دنده 5 سرعته AMT نیز طراحی شده است.

به هر حال آن چه کاملا مشخص به نظر می رسد آن است که خودروی کراس اور کامپکت رنو از وجود موتور بسیار ضعیفی در زیر کاپوت خود بهره می برد. به کمک قدرت و توان موتور به کار رفته در این خودرو می توان در مدت زمانی حدود 17 ثانیه از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت صد کیومتر در ساعت دست یافت. بنابراین به هیچ وجه نباید انتظار بالایی از خودروی کراس اور و کوچک جثه رنو داشته باشید. در واقع باید همیشه آن را تنها به عنوان یک خودروی بسیار معمولی شهری نظاره کنید.

خودروی رنو کوئید از بدنه چندان با کیفیت و ضخیمی بهره نمی برد. موضوعی که موجب کاهش نسبی وزن این خودرو شده است. در واقع همین کم بودن وزن خودروی کراس اور کامپکت رنو است که موجب می گردد ضعف قوای محرک آن چندان به چشم نیاید. هر چند که این ضعف قطعا هنگام پیمودن مسیرهای پر چالش خود را بیش از پیش به رخ رانندگان این خودرو خواهد کشید.

با وجود عملکرد فنی بسیار ضعیف، موتور کم گنجایش به کار رفته در خودروی رنو کوئید موجب می گردد که میزان مصرف سوخت این خودرو تا حد قابل توجهی کاهش یابد. متوسط میزان مصرف سوخت خودروی Kwid در حالت چرخه ترکیبی حدود 4.5 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت است. ضمن آن که حداکثر سرعت قابل دست یابی توسط خودروی کراس اور کامپکت رنو نیز حول و حوش رقم 135 تا 140 کیلومتر در ساعت واقع شده است.

بر اساس عملکرد خودروی رنو Kwid در کشور هند می توان گفت که سیستم تعلیق و سیستم ترمز این خودرو از کیفیت قابل قبولی برخوردار است. به طور کل باید میزان توانایی و کیفیت عملکرد این خودرو را با توجه به قیمت پایین آن سنجید. در جدول زیر می توانید سایر جزییات مهم مربوط به مشخصات فنی این خودرو را از نظر بگذرانید.

مشخصات فنی خودروی رنو کوئید
وزن خودرو669 کیلوگرم
طول خودرو3679 میلی متر
عرض خودرو1575 میلی متر
ارتفاع خودرو 1478 میلی متر
فاصله موجود میان دو محور خودرو2422 میلی متر
نوع موتور خودرو بنزین سوز تنفس طبیعی
گنجایش موتور خودرو 800 سی سی
حداکثر توان خروجی موتور خودرو 54 اسب بخار با احتساب 5678 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور تولیدی موتور خودرو72 نیوتن متر با احتساب 4386 دور در دقیقه
نوع جعبه دنده خودرودستی 5 سرعته
شتاب صفر تا صد خودرو17 ثانیه
حداکثر سرعت قابل دست یابی خودرو 135 کیلومتر در ساعت

امکانات و قابلیت های خودروی رنو کوئید

با توجه به قیمت پایین خودروی رنو کوئید انتظار نمی رود که امکانات و قابلیت های متنوع و پیشرفته ای در این خودرو وجود داشته باشد. اما خودروی کراس اور کامپکت رنو در این زمینه تا حدی بیش از حد انتظار ظاهر شده و امکانات موجود در آن حداقل از خودروهایی نظیر پراید بیشتر است. به عنوان مثال در این خودرو شاهد وجود یک نمایشگر 7 اینچی هستیم. نمایشگری که علاوه بر مجهز بودن به سیستم ناوبری ماهواره ای از وجود کامپیوتر سفر نیز بهره می برد. علاوه بر آن این خودرو به سیستم استارت بدون کلید نیز مجهز است. البته باید به این نکته اشاره کرد که دو قابلیت مذکور تنها در یکی از مدل های خودروی رنو Kwid وجود دارد.

گفتنی است که این خودرو در قالب چهار مدل مختلف تولید شده است که هر کدامشان از وجود امکانات متفاوتی بهره می برد. با توجه به این که خودروی Kwid هنوز به ایران وارد نشده است، در حال حاضر به طور دقیق مشخص نیست که در نهایت کدام یک از چهار مدل موجود از این خودرو در اختیار خریداران قرار می گیرد. به هر حال مدل فول آپشن این خودرو علاوه بر نمایشگر 7 اینچی و شارژر 12 ولت به درگاه USB و AUX نیز مجهز است. ضمن آن که وجود قابلیت بلوتوث در این خودرو امکان اتصال ابزارهای ارتباطی هوشمند نظیر تلفن همراه یا تبلت را هم فراهم کرده است.

در خودروی Kwid از وجود آینه برقی و فرمان هیدرولیک استفاده شده است. علاوه بر آن وجود چراغ مه شکن نیز از دیگر قابلیت های بخش خارجی این خودرو به شمار می رود. در کنار موارد یاد شده یک نمایشگر جداگانه که به آمپرهای پشت فرمان این خودرو مربوط می گردد نیز در فضای داشبورد آن تعبیه شده است.

به منظور حفظ امنیت راننده این خودرو یک کیسه هوای ایمنی اختصاصی برای او در نظر گرفته شده است. البته به نظر می رسد که برای سرنشین صندلی جلو نیز یک کیسه هوای ایمنی مجزا در نظر گرفته خواهد شد.

با وجود آن که بسکمک از خودروهای ارزان قیمت حاضر در بازار برای حفظ هر چه بیشتر ثبات و پایداری خود از دو سیستم شناخته شده ترمز ضد قفل ABS و سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD استفاده می کنند، اما خودروی رنو Kwid از وجود چنین قابلیت هایی بی بهره است. البته این دو قابلیت نیز قرار است همراه با کیسه هوای ایمنی دوم به لیست قابلیت ها و امکانات موجود در این خودرو اضافه گردد.

عدم وجود قابلیت های کمکی در کنار بهره بردن از بدنه بسیار ضعیف موجب شده است تا خودروی رنو Kwid نمرات بسیار پایینی را در آزمون های مختلف ایمنی کسب کند. با این حال حداقل این خودرو در تعدادی موسسه معتبر مورد آزمایش قرار گرفته است و مانند خودروهای ایرانی نیست که میزان ایمنی آنها هیچ گاه به طور جدی مورد محک قرار نگرفته است. بنابراین خودروی کراس اور کامپکت رنو به هیچ وجه از نظر ایمنی پایین تر از خودروهای ایرانی قرار نمی گیرد. در مجموع می توان گفت که توع امکانات و قابلیت های موجود در این خودرو نسبت به قیمت و توان فنی آن کاملا قابل قبول به نظر می رسد.

مشخصات ظاهری خودروی رنو کوئید

معمولا خودروهای ارزان قیمت و اقتصادی در زمینه کیفیت طراحی ظاهری حرف چندانی برای گفتن ندارند. اما به صراحت می توان ادعا کرد که خودروی رنو کوئید از این قاعده مستثا است. در واقع شکل و شمایل ظاهری این خودرو با توجه به بضاعت آن کاملا معقول و قابل قبول جلوه می کند. در نمای جلوی خودروی رنو Kwid شاهد بخش جلو پنجره خوش فرمی هستیم که دو چراغ جلوی این خودرو را به یکدیگر متصل کرده است.

نمای جلو

در این میان طراحی چراغ های جلوی این خودرو نیز از طراحی قابل توجه و چشم نوازی بهره می برد. نوع طراحی سپر جلوی خودروی کراس اور کامپکت رنو نیز کم و بیش مانند خودروهای کراس اور مدرن اجرا شده است. حتی برخلاف بسکمک از خودروهای ارزان قیمت موجود در بازار که از وجود خطوط حجم دهنده بی بهره اند، در کاپوت این خودرو از تعداد مشخصی خط حجم دهنده برای بخشیدن طرح و عمق به چهره خودرو استفاده شده است.

نمای کناری

در نمای کناری خودروی رنو کوئید نیز نقش خطوط حجم دهنده غیر قابل انکار به نظر می رسد. در بخش وسط بدنه خودروی رنو Kwid فرو رفتگی مشخصی مشاهده می گردد که در ترکیب با برجستگی گلگیرها جلوه مناسبی به نمای کناری این خودرو بخشیده است. البته بهتر بود از لاستیک های بزرگ تری در این خودرو استفاده گردد تا نمای کناری آن با ابهت تر از حالت فعلی به نظر برسد. وجود نوار بالای رکاب که از رنگی متفاوت با بدنه اصلی خودرو بهره می برد نیز در متفاوت جلوه دادن نمای کناری خودروی رنو Kwid موثر بوده است.

نمای عقب

طراحی نمای عقب رنو کوئید هم نسبت به نمونه های مشابه در خودروهای مطرح خارجی چیزی کم و کسر ندارد. وجود اسپویلر و همچنین طرح خاص دریچه صندوق عقب این خودرو از جمله ویژگی هایی به شمار می رود که موجب هرچه چشم نوازتر جلوه کردن نمای پشتی خودروی رنو Kwid شده است. نوع طراحی چراغ های عقب این خودرو نیز به شکل بسیار مناسبی انجام گرفته است. به جرات می توان گفت که شکل و شمایل ظاهری خودروی رنو کوئید در هر سه نمای جلو و عقب و پشت هیچ کم و کسری نسبت به خودروهای کراس اور مطرح جهان از برندهای معتبر و شناخته شده ندارد.

نمای داخل

نوع طراحی نمای داخلی خودروی رنو کوئید نیز با توجه به بضاعت این خودرو فراتر از حد انتظار است و حداقل یک سر و گردن از خودروهای ارزان قیمت ساخت داخل بالاتر قرار می گیرد. معمولا در خودروهای هم رده ایرانی نمی توان شاهد وجود نمایشگر 7 اینچی بود و همین موضوع در متفاوت جلوه کردن فضای داشبورد این خودرو موثر بوده است.

از نظر فضای تامین شده برای نشستن سرنشینان هم این خودرو در بخش جلو پیروز تر از بخش عقب ظاهر شده است. در واقع از این نظر خودروی رنو Kwid تا حدی به محصولات هاچ بک و خودروهایی نظیر پژو 206 شباهت می یابد. البته چه در زمینه فضای لازم برای نشستن سرنشینان و چه در بحث فضای در نظر گرفته شده برای حمل بار، این خودرو عملکرد بهتری نسبت به محصولات هاچ بک دارد. در مجموع می توان شکل و شمایل ظاهری خودروی رنو Kwid و نوع طراحی آن را بزرگ ترین نقطه قوت این خودرو توصیف کرد.

قیمت خودروی رنو کوئید

قیمت خودروی رنو کوئید در ماه های سرانجامی سال 96 و در زمانی که خبر عرضه این خودرو در بازار ایران توسط مدیران شرکت سایپا تایید شد، حول و حوش سی میلیون تومان اعلام شده بود. در واقع با وجود این که در آن زمان ادعا می شد که خودروی Kwid قرار است جانشین پراید گردد، قیمت این خودرو حدود 10 میلیون تومان بیشتر از قیمت پراید بود. البته در حال حاضر قیمت خودروی پراید به بیش از 30 میلیون تومان افزایش یافته است و فعلا خبری هم از حضور خودروی رنو Kwid در بازار نیست.

بر این اساس باید منتظر ماند و دید که در صورت عرضه این خودرو در بازار داخل چه قیمتی برای آن در نظر گرفته می گردد. همچنین با توجه به کاهش فعالیت شرکت های اروپایی نظیر رنو در ایران به دلیل اعمال تحریم های جدید، ابهامات موجود پیرامون چگونگی عرضه این خودرو در بازار داخل افزایش می یابد. در سرانجام می توانید برای آشنایی بیشتر با خودروی رنو کوئید ویدیویی از این خودرو را تماشا کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1603

به "معرفی و بررسی مشخصات فنی رنو کوئید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی و بررسی مشخصات فنی رنو کوئید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید