مدت زمان استفاده از یک مسواک چقدر است؟

به گزارش گردشیا، آنا/ عمر مسواک مسئله بسیار با اهمیتی در سلامت و بهداشت دهان و دندان است و نباید دائما از یک مسواک در مدت زمانی طولانی استفاده کرد.

مدت زمان استفاده از یک مسواک چقدر است؟

همه افراد از این موضوع مطلعی دارند که نباید دائما از یک مسواک در مدت زمانی طولانی استفاده کرد و عمر مسواک مسئله بسیار با اهمیتی در سلامت و بهداشت دهان و دندان است.

انواع مسواک

مسواک دستی قابل انتقال است و هر زمان که احتیاج داشته باشید، می توانید از آن بهره ببرید. سر و صدایی ندارد و شما در طول مسواک زدن کنترل کاملی بر روی فشار وارده بر دندان ها و لثه هایتان دارید.

مسواک برقی احتیاج به شارژ کردن دارد و هنگام سفر دردسرسازتر است. هرچند حرکت چرخشی پرزها باعث تمیزی آسانتر میان خط لثه میگردد.

بسیاری از مسواک های الکتریکی سنسورهایی دارند که فرد را از مدت زمان مناسب مسواک زدن مطلع می نماید و فشار مورداحتیاج را با هشدار اطلاع می دهد.

در واقع اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که هیچ علاقه ای به استفاده از نخ دندان ندارید، مسواک های برقی یکی از جایگزین های پیشنهادی است.

یکی از روش هایی که می توان تشخیص داد عمر مسواک تمام شده است یا خیر این است که به ظاهر مسواک توجه کنید اگر عمر مسواک تمام شده باشد موهای مسواک حالت شکسته و خمیده به خود می گیرد و موهای خمیده قابلیت تمیز کردن دندان را از دست می دهد.

انجمن دندانپزشکان اعلام کردند که میانگین عمر مفید مسواک برای کسانی که دو بار در روز مسواک می زنند 3 ماه و برای افرادی که یک بار در روز مسواک می زنند 6 ماه است.

چرا باید مسواک خود را تعویض کنیم؟

پس از استفاده در مدت زمان تعیین شده برای عمر مفید مسواک که همان 3 یا 6 ماه است مسواک دیگر قابلیت از بین بردن جرم دندان و تمیز کردن را ندارد.

یکی دیگر از دلایل تعویض مسواک این است که پس از سرماخوردگی، گلودرد، آنفولانزا و بیماری های دیگر، باکتری های بر روی مسواک تجمع نموده و استفاده از مسواک پس از بهبودی می تواند مجدد بیماری ایجاد کند.

مسواک فرسوده می تواند به لثه های آسیب برساند و همچنین مسواک نامناسب و سفت باعث عقب رفتن لثه ها می گردد.

مشکل دیگری که با استفاده مکرر از مسواک فرسوده بروز میکند تحریک دندان و لثه است که به ایجاد شکاف های V شکلی نزدیک خط لثه ها منجر میگردد.

چگونه از مسواک خود مراقبت کنیم؟

مسواک را هر 3 تا 6 ماه تعویض کنید.

در صورتی که بیمار شده اید، مسواک را تعویض کنید.

مسواک را در ظرف دربسته نگهداری نکنید زیرا این کار منجر به رشد باکتری ها بر روی آن خواهد شد.

قبل از کنار گذاشتن مسواک آن را با آب بشویید تا بزاق دهان و خمیردندان از روی آن پاک شوند.

مسواک را به صورت عمودی قرار دهید تا بین موهای آن خشک گردد.

مطمئن شوید مسواک با اشیای دیگر در تماس نیست.

جعبه دربسته باعث رشد باکتری ها خواهد شد بنابراین جعبه مسواک را باز نگه دارید.

قبل از استفاده مجدد از مسواک، به آن اجازه دهید تا خشک گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1788

به "مدت زمان استفاده از یک مسواک چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدت زمان استفاده از یک مسواک چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید