عاشقی به سبک ون گوگ، نقد روشنفکری پیش از انقلاب است

به گزارش گردشیا، به گزارش خبرنگاران رمان عاشقی به سبک ون گوک داستان عاشق شدن پسری جوان با سرگذشتی رازآلود را در روزهای اوج انقلاب روایت می کند. رمانی هیجان انگیز و حیرت آور که با پرداختی هنرمندانه، ذهن یک نقاش معلول را واکاوی می کند. شخصیت اصلی این رمان پسری به نام البرز است که سرگذشتی پررمز و راز دارد و با کنار هم قرار دادن رویدادها، شخصیت ها و اتفاق ها، در تلاش است که تکه گمشده ای از پازل زندگی خود کامل کند. محمدرضا شرفی خبوشان، مدرس ادبیات فارسی، نویسنده و شاعر ایرانی است. او برای رمان بی کتابی، برنده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در بخش ادبیات و نثر معاصر در دوره سی و پنجم شد. این بار رمان عاشقی به سبک ون گوک او که در جوایز کتاب سال، شهید غنی پور و جایزه جلال و قلم زرین، نامزد شده بود، در جایزه کتاب تاریخ انقلاب اسلامی پیروز به کسب مقام دوم شد. به این بهانه با او گفت وگویی را انجام داده ایم که در ادامه می خوانید.

عاشقی به سبک ون گوگ، نقد روشنفکری پیش از انقلاب است

هرچند خود تاریخ قصه ای جذاب است؛ اما چطور می توان قسمتی از تاریخ مستند و تاثیرگذار یک کشور و ملت را به صورت داستان درآورد؟

در این که تاریخ خودش شکلی روایی دارد و بخواهیم به شکلی تاریخ را زیرمجموعه داستان به حساب بیاوریم این محلی برای گفت وگوست. به نظرم تا حدودی می توان با تسامح بگوییم که تاریخ هم نوعی نقل هست. در روزگار گذشته با وجود اشخاصی که رخدادهایی را رقم زدند، وقتی این قبیل مسائل نقل می شود ، خواه ناخواه نوعی داستان پردازی می کنیم؛ نه به آن معنای داستان که برساخته تخیل ما باشد؛ اما به هر حال برساختگی، نقل که خود شیوه ای است در روایت رخدادها، باعث می شود که ما به نوعی تاریخ را داستان بدانیم. از آن جهت تاریخ نویس وقتی که از شیوه های مختلف روایت استفاده می کند و تصمیم می گیرد که به چه بخش هایی توجه کند و آن ها را برجسته کند و یا از چه بخش هایی بگذرد. چه قسمت هایی را خرده روایت به حساب آورد و چه قسمت هایی را در بخش اصلی ، وارد حیطه داستان پردازی کند؛ از این جهت تاریخ وقتی که توسط ابوالفضل بیهقی نوشته می شود، شیرین و تاثیرگذار است؛ چراکه از شیوه های نقل به خوبی استفاده می کند. یا وقتی که فردوسی تصمیم می گیرد آن چیزی را که از گذشته بازمانده و به آن نظمی بدهد و در پوشش کلام موزون و شعر بیان کند.

اما اینجا سخن از رمان است؛ یک اثر خلاق که بن مایه های خودش را از تاریخ می گیرد و سوال شما پیرامون تاریخ یک ملت و سرگذشت مردمی است که در جغرافیایی به سر می برند که آن جغرافیا برای آن ها دلبستگی ایجاد می کند و خودشان را متعلق به آن سرزمینی می دانند که رخدادهایی در یک سیر تاریخی هم خودشان را همپای گذشتگان دخیل می دانند. بنابراین هنگامی که می خواهیم بن مایه های روایتی خودمان را از تاریخ بگیریم و آن را در قالب رمان عرضه کنیم، باید بیش از هر چیزی به شیوه های نقل تکیه کنیم. هرچه از این شیوه های نقل بهتر استفاده کنیم؛ هر چه شیوه های نقل و روایت هماهنگ و متناسب روایت رخداد باشد، می شود به نوعی گفت که شیرینی و جذابیت آن افزون می شود. ولی از جهتی هم ما می توانیم بگوییم که رمان، تاریخ نیست؛ و در شکل متفاوتی باید به آن نگریست و در مورد اصطلاح رمان تاریخی هم به سختی می توان گفت که تاریخ را بازگو می کند؛ و علت آن هم این است که فرد پژوهنده به سراغ رمان تاریخی نمی رود و باید از روی رمان تاریخی تاریخ را بیاموزد و متوجه شود؛ و به هیچ عنوان رمان تاریخی نمی تواند محل استناد قرار بگیرد و ابزاری برای دریافت حقیقت تاریخی باشد.

رمانی که بن مایه خودش را تاریخ قرار می دهد، به واقع نگاه متفاوتی هم به تاریخ دارد. ادعایی ندارد که تاریخ را بازگو کند بلکه به جهت پیداکردن رگه های طلا در معدن گذشته مردمان خودش حرکت می کند. یک رمان تاریخی رگه های هوشمند روایی را بیرون می کشد و آن را تبدیل به محصولی می کند که قیمت و ارزشش صد چندان می شود. در واقع یک انگشتری، یک خالص طلا در معدن نیست. دیگر نگاه ما بیشتر نگاه یک انگشتری و اثر هنری است که شخص هنرمند ماده یا فلزی را به یک فلز تماشایی تبدیل کرده است. تاریخ، ارزشمند است؛ اما اگر بن مایه یک رمان قرار بگیرد، تبدیل به یک اثر هنری می شود ؛ و یک هیات و ماهیت دیگر پیدا می کند.

ما نیاز داریم که این تبدیل ها و دگرگونی ها را، این نگرش ها را روی رگه های طلای گذشته خودمان بیشتر اعمال کنیم. در واقع توجه صرف و ارائه صرف تاریخ به مانند خام فروشی می ماند. هرچه شما این را به محصولی برتر و بالاتر تبدیل کنید، هم سود بیشتری می برید و هم کارآمدتر برای کسانی که صاحب این تاریخ خواهند بود. ملت ما، فرهنگ ما و تمدن ما نیازمند این است که این رگه های ارزشمند تاریخی را استخراج کند و در هیبت و شمایل یک اثر والا و قابل ارزش عرضه کند. بنابراین از این وجه ما بسیار بسیار کم کار کرده ایم. به جهت این که روی چاه نفت خوابیده ایم؛ و گنجینه بزرگ تاریخ هم قرار داریم؛ و باید از خودمان بپرسیم که با این گنجینه بزرگ چه کرده ایم؟ از تاریخ نه تنها استخراج نکرده ایم؛ بلکه ان چنان که شایسته و بایسته هم بوده؛ بلکه آن اندکی را هم که استخراج شده بوده هم تبدیل نکردیم به ماهیت دیگرگونی که ارزش فوق العاده ای در چشم جهانیان داشته باشد.

خود شاهنامه یا همان تاریخ بیهقی که مثال زدم را در نظر بگیرید هیچ وقت این گونه مورد توجه جهانیان قرار نمی گرفت اگر تبدیل نمی شد به ماهیتش و آن هیبت و شمایلش عوض نمی شد. در تبدیل رگه های تاریخی هم ماهیت عوض می شود، هم شمایل. چرا؟ چون رمان و به هر حال اثر خلاق داستانی روایت خودش را از تاریخ دارد؛ بنابراین ماهیتش عوض می شود. به همین سبب اگر ما این سوال را این طور پاسخ بدهیم؛ یک اینکه ضرورت دارد در تبدیل و دگرگون کردن داشته های تاریخی مان در قالب هایی که این داشته ها را درخشان تر و زیبنده تر ارائه دهد. خب از این میان این بهره وری و سودمندی بسیار گسترده است. یعنی هم کمک حال تمدن و فرهنگ ماست و هم ارائه تصویر ما در نظر جهانیان و هم شیوه ای است در جهت شناختن ما یعنی خودشناسی ما. ما خودمان را در نقش و نگار یک فرش دستبافت می توانیم تماشا کنیم می توانیم در گچبری های بی نظیر یک مسجد از دوره های اسلامی تماشا کنیم. در پیکره ها یا سازه هایی که حتا در دوران پیش از اسلام در یک اثر باستانی و در یک شیء هنری می توانیم به خودشناسی برسیم. چون این اثر هنری به هر حال فشرده تفکر و تامل و دلمشغولی ها و علاقه مندی ها و داستان های یک ملت است. یک سنگ یا یک تار و پود به تنهایی نمی تواند برای ما نتیجه ای داشته باشد. تاریخ را باید این گونه نگریست . باید تبدیلش کرد . قرائت و تفسیر و تاویلش کرد؛ و آن را به عنوان یک داشته ارزشمند نگریست؛ و حالا قالب رمان هم یکی از گونه های تغییر و تبدیل کردن تاریخی است که ما داریم.

رمان عاشقی به سبک ون گوگ جوایز زیادی را کسب کرده از جمله برنده جایزه قلم زرین و نامزد کتاب سال شهید غنی پور و نامزد جایزه جلال. این رمان چه ویژگی هایی دارد که از نگاه منتقدان قابل اعتناست؟

این سوال را باید منتقدان پاسخگو باشند. و من توجه دادن به ویژگی های عاشقی به سبک ون گوگ را کار پسندیده ای نمی دانم.

راوی، نقص مادرزاد دارد. از ناحیه پا. به نظر می رسد این نقص نماد درست عمل نکردن سیستم کشوری می ماند. به نظر می رسد شما برابر بخشی از رمان، از شخصیت پردازی گرفته تا لحن راوی و حتا انتخاب مکان روایت تمهیداتی اندیشیده اید. آیا می توان راوی را که البرز نام دارد و جوانی پر شرو شور و عاشق است، نمادی از ایران دانست؟

به نکته خوبی اشاره کردید، غیر از این که لنگان بودن شخصیت اول کتاب اشاره به همان فشل بودن و ساختار ناقص کشور هم دارد، می تواند به نوعی بیشتر از آن ما را ارجاع بدهد به بازماندن و لنگ زدن بخش زیادی از روشنفکران در عدم دریافتشان از آن چیزی که در کشور دارد، رخ می دهد و این جا ماندن و این عدم همراهی و هماهنگی خب در بخش وسیعی از روشنفکران دیده می شد. انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب مردمی بود و نمی توان گفت که عده اندکی از روشنفکران باعث و بانی انقلاب بوده اند. ما در بدنه انقلاب روشنفکرانی داشتیم از طیف های مختلف؛ اما غالب این حرکت را مردم تشکیل می دادند؛ به خصوص مردمی که مبنای حرکتشان مبنای عقیدتی و اعتقادی و دینی بود. باید بپذیریم که بسکمک از روشنفکران جنس این حرکت را درنیافتند. شما با یک تامل و توجه به روش و منش بسکمک از روشنفکران، گروه های مختلف مبارز قبل از انقلاب، این چندپارگی، این بیراهه رفتن ها، عدم دریافت جنس این خواسته ها، خودش ما را به معیوب بودن این روشنفکری پیش از انقلاب ارجاع می دهد. این حضرت امام بود که با بینش شگفت خودش جنس این حرکت را دریافته بود و هدایت هایش هم در جهت همین حرکت عمومی و کلی مردم بود. مردم تشنه رسیدن به یک حکومت اسلامی بودند؛ و می اندیشیدند و آرزو داشتند که با برقراری حکومت اسلامی شرایط بهتری پیدا کنند و از برخی اذیت هایی که دچار آن هستند، خلاصی پیدا کنند.

این نگاه آرمانی مردم متوجه اسلام بود. اگر غیر از این بود، قطعا انقلاب اسلامی به ثمر نمی رسید. کما این که در بسکمک از آرا و تفاسیر و تاویلات و حرکت های گروهی برخی از روشنفکران، می بینیم مردم نه همراهی کردند و نه آن جنس از حرکت را اصلا می پذیرفتند یا مورد پذیرش قرار می دادند. بنابراین عاشقی به سبک ون گوگ، نقد روشنفکری پیش از انقلاب هم هست. روش اندکی از روشنفکران قبل از انقلاب که دین، خواسته های دینی و آرمان های دینی مردم چه جایگاه وسیعی و عمیق و جدی ای در این مطالبه گری آن ها، در حرکت آن ها به سمت تغییر و تحول تاریخ سازی که به انقلاب اسلامی منتهی شد، دارد.

در نهایت عشق البرز به نازلی دختر تیمسار قرار است چه اتفاقی را برای او رقم بزند؟

عشق البرز به نازلی، بخش پررنگی از کتاب را تشکیل می دهد. به هر حال عشق یک مقوله درونی و حسی است؛ و می تواند به نوعی سرآغاز رسیدن به یک تحول بزرگ باشد. هر چند این عشق، یک طرفه باشد. مهم این رخداد حسی است که در درون شخصیت شکل بگیرد. به شرط اینکه این رخداد حسی منجر به رسیدن به مرتبه ایمانی شود. البرز شخصی است که ابتدا حتا شاید از رخدادهای حسی هم دور است؛ اما وقتی دچار رخداد حسی می شود، این رخداد حسی زمینه های حرکت او را به مراتب عقلانی و فراتر از آن اخلاقی و ایمانی هم فراهم می کند. ما اگر با رخداد حسی از سر جست وجوگری و کنکاش و شناخت برخورد کنیم، طبعا نتایج خوبی به دست خواهیم آورد. این کاری است که البرز انجام داده. قرار است عشق نازلی او را به مرتبه بالاتری برساند و این کنکاش ها و جست وجوکردن ها باعث می شود که او به دنبال هویت خودش بشود و دریافتن هویت هم یعنی شخم زدن تاریخ که چه بودیم، چه هستیم و در چه جایگاهی قرار داریم. اصلا من کی هستم؟ این قصه خُب نمادین است. یک آدمی که ترغیب می شود تا این که خودش را بشناسد و وقتی خودش را می شناسد، با حرکت جمعی همراه می شود. یعنی خودشناسی مقدمه ای است که برای اینکه شما در دریای حرکت جمعی غوطه ور بشوید؛ یعنی از خود بگذرید و به جمع بپیوندید.

وقتی شما به مصالح جمع می اندیشید، دیگر از مرتبه فردی گذشتید. ولی رسیدن به این مرتبه نیازمند توجه و تجسس در مرتبه حسی است و به نوعی می توان گفت این گیر و گرفتاری البرز با عشقی که به آن مبتلا شده، باعث می شود که نهیبی بر او باشد. بخصوص این که این عشق یک طرفه است و در بسکمک مواقع او را تحقیر می کند. عشقی است که به خودش ارجاع می دهد. تحقیرشدن و این نشانه دریافت شأن و شخصیت جایگاه، باعث می شود که او به خودش بیاید و بفهمد که او در کجای این داستان قرار گرفته است. در چه جایگاهی از این زندگی و جهانی که در آن به سر می برد قرار گرفته است و اصلا قرار است چه اتفاقی بیفتد و به چه چیزی برسد و جهت درست گاهی اوقات دریافتن تحقیرها و خردشدن ها باعث می شود که ما رویه دیگری در پیش بگیریم. به نوعی پس این عشق مقدمه ای است که چون همراه شده. با تامل و تفکر شخصیت اول، با جست وجوگری شخصیت اول منجر به خودشناسی می شود و پس از آن منجر به دریافت مراتب بالاتر و همراهی با خواسته های جمعی می شود. پس به نوعی می توان عشق البرز به نازلی را از این منظر نگاه کرد.

سرگذشت راوی، مبهم و اسرارامیز است. به تدریج رمزگشایی می شود، این جهت البرز را به کجا می رساند، و یا به عبارتی دیگر چه تحولی می یابد؟

سرگذشت البرز مبهم نیست. روشن می شود. در بخش پایانی کتاب در فصل پوست کندن از نقاش، یعنی برداشتن لایه های ظاهری، جسمانیت و به نوعی رسیدن به وجوه خالص انسانی. ما درمی یابیم که این البرز چه کسی بوده و اتفاقا متوجه می شویم که البرز یک آدم گمنام و بی نام و نشان و سر به هوا و سر راهی و بی هویتی نبوده که عشق را از یک دختر سرهنگ التماس کند. اتفاقا برآمده از یک حماسه بوده. خودش نمی دانسته و آگاه نبوده به اینکه چگونه پیشینیان و پدر و مادر و جد او همه جان و وجود خودشان را صرف ظلم ستیزی کرده اند و چگونه این سابقه حماسی را پشت سر دارند. به نوعی این البرز خودش به تاریخ آگاهی پیدا می کند. به گذشته سرزمین خودش آگاهی پیدا می کند.

البرز فرزند شاهنامه است. البرز همه ما هستیم ؛ همه ما. کافیست پدران ما و گذشته خودمان و تلاش آن ها را در طول تاریخ برای رسیدن به رهایی و آزادی برای حفظ داشته های خودشان و نگه داشت سرمایه ارزشمند معنوی و پیدا کردن مراتب بالا و ایثاری که کردند، دریابیم. همه این ها دریافت هویت است. می توان گفت البرز در فصل پایانی به هویت خودش می رسد. به یک خودشناسی می رسد. اما این البرز نیست که روایت می کند. فصل چهارم اتفاقا دانای کل روایت می کند. فصل های قبل را از زبان البرز می شنویم ؛ اما فصل پایانی را به دست دانای کل می سپاریم. گویی که ما به یک دانای کل نیاز داریم تا ما را با هویت خود آشنا کند. گوش سپردن به دانایی که به چندوچون گذشته ما اگاه باشد؛ و این راوی محاط و مسلط بر وجود ما چیزی جز همان خرد جمعی و آن حکیم درونی ما نیست . این حکیم درونی ما فردوسی است. حکیم درونی ما ابوالفضل بیهقی است. این کسانی که بر گذشته ما احاطه دارند و با این گذشته ما، می خواهند ما را حفظ کنند و به ما تذکر بدهند و یادآوری کنند و از زاویه دانای کل هم برای ما روایت می کنند.

ما اگر خودمان دست به روایت بزنیم، شاید در مرتبه حسی خودمان بی اعتنا به فرازهای مهم و با عظمت وجود خودمان باشیم. اما باید حکمت درونی را بیدار کنیم تا این دانای کل تا به ما آگاهی بدهد. این حکمت درونی همان آگاهی از گذشته خویشتن است که این جا به مثابه یک تکنیک خودش را نشان می دهد. یعنی این جا در فصل پایانی، دانای کل فقط یک فن روایتی نیست و خودش هم کمک می کند که مفهومی را به عهده بگیرد. و نشانه ای است برای ایراد یک سخن و پیام ؛ و تنها یک شیوه روایتی و ساختاری بیرونی نیست. این خود دانای کل جز ساختار درونی و معنای روایت می شود. این انتخاب دانای کل، خودش مفهومی را به همراه دارد.

هیچ راوی ای نمی توانست این پیام را برای بیداری حکمت درونی و حکیمی که باید درون فردفردِ ما شکل بگیرد را انتقال بدهد. باید به روایت آگاهی دهنده حکمت درونی خود گوش دهیم تا به مرتبه خودشناسی و دریافت هویت خویشتن برسیم.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1692

به "عاشقی به سبک ون گوگ، نقد روشنفکری پیش از انقلاب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عاشقی به سبک ون گوگ، نقد روشنفکری پیش از انقلاب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید