صنعاء از مذاکراتی برای آزادی چند هزار اسیر پرده برداشت

به گزارش گردشیا، رئیس کمیته ملی امور اسرا در دولت نجات ملی یمن فاش کرد، مذاکراتی غیرمستقیم با طرف مقابل و به وساطت سازمان ملل برای آزادی هزاران اسیر در جریان است.

صنعاء از مذاکراتی برای آزادی چند هزار اسیر پرده برداشت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، عبدالقادر المرتضی رئیس کمیته ملی امور اسرا در دولت نجات ملی یمن بیان کرد، به وسیله سازمان ملل مذاکراتی غیرمستقیم با ائتلاف متجاوز برای حصول یک توافق جهت مبادله هزاران اسیر در جریان است.

بر اساس گزارش العهد، وی گفت، این توافق بزرگتر از توافق های قبلی است، آخرین ملاقات با مقامات سازمان ملل حدود سه هفته پیش بوده و در آن درباره امضای توافق تبادل اسرا به وسیله طرفین بحث و رایزنی شده است.

المرتضی در ادامه از سازمان ملل خواست که امارات را در دور آینده، به پای میز مذاکره بیاورد. وی اضافه کرد، امارات مسؤول ناپدیدشدن هزاران اسیر در جبهه های استان های جنوبی و سواحل یمن است.

رئیس کمیته امور اسرا در خاتمه گفت، ده ها قرارداد محلی تبادل اسرا که بر سر آن توافق شده هنوز از سوی نظام سعودی معلق هستند و این یک جنایت در حق اسرای طرفین است.

وی حدود یک ماه پیش گفت، در سال 2021 در جریان 60 عملیات تبادل اسرای محلی، 400 اسیر از اسرای ارتش و کمیته های مردمی یمن آزاد شدند.

المرتضی اضافه کرد که 80 عملیات تبادل اسرای محلی که قرار بود طی آن 900 اسیر دو طرف آزاد شوند، به علت کارشکنی مکرر عربستان سعودی به شکست انجامید.

در اکتبر [مهر ماه]گذشته چندین عملیات تبادل اسرا بین دولت نجات ملی یمن و دولت مستعفی این کشور انجام شد و طی آن 1056 اسیر دو طرف آزاد شدند که 15 اسیر آن سعودی و چهار نفر سودانی بودند و این بزرگ ترین تبادل اسرای دو طرف از زمان شروع جنگ یمن بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1401 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 2168

به "صنعاء از مذاکراتی برای آزادی چند هزار اسیر پرده برداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنعاء از مذاکراتی برای آزادی چند هزار اسیر پرده برداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید