رئیسی: به ما می گویند به تولید مواد دخانی کاری نداشته باشید

به گزارش گردشیا، تهران (پانا) - معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت به ما می گویند به تولید مواد دخانی کاری نداشته باشید بروید به مردم بگویید سیگار و قلیان نکشند. این حرف مثل این است که گفته شود به تولید مواد مخدر کاری نداشته باشید بلکه جلوی مصرف آن را بگیرید! زیرا مواد دخانی هم مثل مواد مخدر برای سلامتی انسان ها ضرر دارد.

رئیسی: به ما می گویند به تولید مواد دخانی کاری نداشته باشید

به گزارش وبدا، علیرضا رئیسی گفت: صنعت دخانیات با گردش مالی سالیانه 20 تا 25 هزار میلیارد تومان در ایران، 40 هزار میلیارد تومان هزینه مستقیم و 70 تا 90 هزار میلیارد تومان هزینه غیرمستقیم و سرجمع 140 هزار میلیارد تومان هزینه سلامتی به کشور تحمیل می کند.

وی که در نشست خبری هفته ملی بدون دخانیات (4 تا 10 خرداد) سخن می گفت، افزود: از سال 96 تا به امروز رای دیوان عدالت اداری مبنی بر ممنوعیت واردات تنباکو به کشور بر زمین مانده است و شاهدیم که مافیای دخانیات انواع تنباکوهای معسل و معطر که زیان های بسیار جدی به سلامت افراد تحمیل می کنند، را وارد کشور می کند.

وی شرح داد: تنباکوهای معسل و معطر 7 هزار ماده شیمایی ، 70 ماده سرطان زا و 400 ماده سمی در خود دارند و تجارت این نوع مواد تجارت مرگ است.

سالانه 8 میلیون بر اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند

رئیسی گفت: کرونا در یکسال و نیم گذشته 3.5 میلیون انسان را کشته است ولی دخانیات سالیانه 8 میلیون انسان را در جهان به کام مرگ فرو می برد.

وی افزود: در ایران حدود 8 میلیون نفر مواد دخانی مصرف می کنند و سالیانه حدود 55 هزار میلیارد نخ سیگار مصرف می شود. متاسفانه هم سن مصرف مواد دخانی از جمله قلیان کاهش یافته و هم شاهد استقبال روزافزون بانوان از این مواد هستیم.

وی در خصوص فعالیت شرکت های خارجی تولیدی مواد دخانی در ایران، گفت: شرکت های کره ای، ژاپنی و انگلیسی و آمریکایی در ایران مشغول تولید مواد دخانی هستند. شرکت های کره ای باتحریم از ایران خارج شدند ولی شرکت تولید کننده مواد دخانی آنها در کشور فعال است. شرکت های آمریکایی در ایران اجازه فعالیت ندارند، ولی شرکت B.A.T با همکاری انگلیسی ها به صورت مشترک در ایران مواد دخانی تولید می کنند. شرکت ژاپنی G.P.I در ایران وینستون تولید می کند.

معاون بهداشت اظهار داشت: در فیلم ها و سریال ها با وجود ممنوعیت تبلیغ مصرف مواد دخانی این کار به راحتی انجام می شود و قهرمانان فیلم ها در حال تفکر، مطالعه، افسردگی و ... سیگار می کشند.

وی افزود: یکی از شناخته شده ترین راه های کاهش مصرف سیگار در کشورها اخذ مالیات از تولید کنندگان است. اما در ایران از قیمت درب کارخانه مالیات اخذ می شود نه قیمت عرضه مواد دخانی. به عنوان مثال قیمت درب کارخانه سیگار وینستون 660 تومان است، قیمت روی جلد 12 هزار تومان و قیمت فروش 18 هزار تومان ولی از قیمت 660 تومان درب کارخانه مالیات می گیریم.

وی با اشاره به اینکه از سال 97 تا به امروز ریالی از این مالیات که قرار بود به وزارت خانه های بهداشت و ورزش تعلق گیرد به بخش سلامت نرسیده است، گفت: مالیات سالیانه مواد دخانی بر اساس قیمت درب کارخانه 6 هزار میلیارد تومان است که در واقع باید 18 هزار میلیارد تومان بر اساس قیمت فروش به مردم باشد.

وی فروش سیگار نخی به دانش آموزان و افراد زیر 18 سال را غیرقانونی دانست و بیان نمود: دکه های فروش، مقابل مدارس اقدام به این کار غیرقانونی می کنند.

معاون بهداشت با تشکر از دادستانی کل کشور به خاطر ابلاغ حکم و اجرای دستور جمع آوری قلیان سراها گفت: در سال 98 بالغ بر 22 هزار واحد صنفی عرضه قلیان در کشور فعالیت می کردند که اکنون این تعداد به 2900 واحد رسیده است.

وی آمار توسعه صنعت دخانیات را چنین بیان نمود: در سال 94 واحدهای تولیدکننده دخانیات در کشور 7 واحد بود که در سال 99 به 23 واحد یعنی رشد 4 برابری رسیده است. در هیچ صنعتی شاهد رشد 4 برابری در این بازه زمانی نبوده ایم. همچنین تعداد واحدهای تولیدی تنباکو وقلیان در سال 94 بالغ بر 15 واحد بود که اکنون به 39 واحد افزایش یافته است.

رئیسی گفت: به ما می گویند به تولید مواد دخانی کاری نداشته باشید بروید به مردم بگویید سیگار و قلیان نکشند. این حرف مثل این است که بگوییم به تولید مواد مخدر کاری نداشته باشید بلکه جلوی مصرف آن را بگیرید! زیرا مواد دخانی هم مثل مواد مخدر برای سلامتی انسان ها ضرر دارد.

وی در سرانجام بار دیگر نگرانی وزارت بهداشت را از فرایند رو به رشد تبلیغ، تولید و بسته بندی های شیک مواد مخدر و واردات تنباکوهای معسل و معطر اعلام و شرح داد: کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برای مقابله با این فرایند عزم جدی دارد. انتظار داریم دیوان عدالت اداری نیز مصوبه بر زمین مانده ممنوعیت واردات تنبکوهای معسل و معطر را اجرا کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 خرداد 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1783

به "رئیسی: به ما می گویند به تولید مواد دخانی کاری نداشته باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیسی: به ما می گویند به تولید مواد دخانی کاری نداشته باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید