ایران؛ مقصد زوج های نابارور خارجی برای درمان، تبلیغ داروهای ناباروری در ماهواره دام است؛ فریب نخورید!

به گزارش گردشیا، معاون درمان و خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان گفت: بودجه هایی به نام حمایت از زوجین نابارور و ترویج فرزند آوری اختصاص داده اند که اغلب در اختیار مراکز دانشگاهی قرارگرفته است اما هنوز ما نتوانسته ایم برای درمان ناباروری پوشش بیمه ای داشته باشیم.

ایران؛ مقصد زوج های نابارور خارجی برای درمان، تبلیغ داروهای ناباروری در ماهواره دام است؛ فریب نخورید!

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی و چاپ کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران به نقل از دانا، دکتر احمد وثوق، رئیس مرکز درمان ناباوری رویان با اشاره به راه اندازی و تأسیس پژوهشگاه رویان، اظهار کرد: موضوع تأسیس مرکز درمان ناباوری در کشور در دهه 60 مطرح شد و در سال 66 بااینکه ما دچار جنگ تحمیلی بودیم و تمام کوشش مسئولان کشوری برای اداره کشور و پیروزی از جنگ بود، در آن موقع تعدادی از جوانان کشور به فکر طراحی مرکزی برای درمان ناباروری افتادند اما آن موقع احساس می شد کشور دارای مسائل دیگری است که باید حل شوند تا اینکه بحث بیماری و مسائل ناباروری را در کشور پیگیری کنیم.

وی ادامه داد: با شرح درباره اینکه تأسیس مرکز درمان ناباروری کار بسیار دشواری نیست و با یک همت نیروهای جهاد دانشگاهی و یاری دولت، می توان این اقدام را شروع کرد این ایده در آن موقع توانست صندلی اصلی خود را پیدا کند و در اوائل سال 69 مرکز درمان ناباروری با حمایت های مسئولان، به بهره برداری رسید و رسماً سال 1370 این مرکز در کشور تحت عنوان مرکز درمان ناباروری رویان شروع به کار کرد.

درمان بیماران نابارور در کنار پژوهش؛ هدف اصلی پژوهشگاه رویان است

رئیس مرکز درمان ناباوری رویان ابراز کرد: نگاه ما از همان ابتدا انجام خدمات درمان ناباروری با توجه به پژوهش های اجرا شده در زمینهٔ علل ناباروری بود و در کنار آن آموزش نیروی انسانی مورجهانز برای مراکز دیگر نیز یکی دیگر از اهداف رویان به شمار می آید، درواقع هدف گذاری و نقشه راه ما این بود که موسسه ای داشته باشیم تا فعالیت های آموزشی، پژوهشی و درمانی را در کنار هم دارا باشد.

وثوق، درباره اهمیت مسئله پژوهش در پژوهشگاه رویان، بیان نمود: ما در این پژوهشگاه توانستیم سؤالات درمانی را به عنوان موضوعات پژوهشی در زمینهٔ درمان ناباروری مطرح کنیم و پیرو آن پژوهش صورت بگیرد و درنهایت پاسخ سؤالات که نتیجه پژوهش است را در اختیار درمان قرار دهیم. دراین باره توفیقات خوبی داشته ایم و توانستیم روش هایی برای بالا بردن کیفیت جنین و استحصال(جداسازی) تخمک داشته باشیم.

وی اضافه نمود: برای این که تخمک و اسپرم، کیفیت مطلوبی داشته باشند و منجر به بالا رفتن میزان پیروزیت در درمان ناباروری شوند، پژوهش های اجرا شده در اختیار درمان قرار می گیرد تا مراجعین ما از پیروزیت بالاتری برخوردار شوند.

ایجاد بانک نگهداری اسپرم و تخمک بیماران خاص برای حفظ شانس باروری

رئیس مرکز درمان ناباوری رویان بر توجه این پژوهشگاه به سلامت نوزادان متولدشده تأکید و بیان نمود: ما تنها به بالا بردن میزان پیروزیت توجه نمی کنیم، بلکه سلامت نوزادان نیز مهم است و باید بچه هایی متولد شوند که از سلامت کافی برخوردار باشند.

وی تأکید کرد: ما همیشه به دنبال این پژوهش بودیم که چگونه می توانیم شانس افراد در معرض بیماری را برای قابلیت باروری حفظ کنیم، به این صورت که اگر کسی در معرض بیماری واقع شده است که درمان آن منجر به کاهش شانس باروری شود، ما چه اقداماتی می توانیم انجام دهیم که این شانس باروری را برای او نگهداری و حفظ کنیم، اینجا بود که در همان سال های ابتدایی این موضوع را شروع کردیم که اسپرم و تخمک زوجین را استحصال و منجمد و برای آن ها نگهداری کنیم تا در زمان مورجهانز بتوانند از آن استفاده نمایند و همین علت سبب شد تا بانک اسپرم را ایجاد کنیم.

وثوق متذکر شد: هدف این بانک آن نیست که اسپرم و تخمک برای کسانی دیگر استفاده شود بلکه این نمونه ها صرفاً برای خود افراد نگهداری می شوند، این از راهبردهای ما بوده تا بتوانیم باروری را برای افراد حفظ کنیم.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان با اشاره به کوشش های این پژوهشگاه برای باروری افراد عقیم،اعلام کرد: ما در پژوهش دیگری به دنبال حل مسائل افراد عقیمی بودیم که نمی توان با هیچ روشی از آن ها نمونه و گامت گرفت و این ایده در ذهن محققین ما بود که آیا سلول هایی در ساختار بدن وجود دارند که توانایی تقسیم به انواع سلول ها را داشته باشند ازجمله سلول های جنسی، این موضوع باعث شد تا وارد تحقیقاتی شویم که نتیجه آن بحث دست یافتن به دانش سلول های بنیادی است و موجب شد تا سلول هایی را داشته باشیم که در موارد ضروری و ازجمله بیماری های لاعلاج،موضوعات ناباروری و عقیم کامل این نوع درواقع مسائل را بتوانیم درمان کنیم و توانستیم به سلول های بنیادی دست پیدا کنیم.

بومی سازی دانش شبیه سازی؛ با احداث پژوهشکده ای جانوری در اصفهان

وی بابیان بعضی دیگر از فعالیت های این پژوهشگاه، ادامه داد: با کوشش های محققان، پژوهشکده ای در اصفهان به نام بیوتکنولوژی جانوری را ایجاد کردیم که پیروز شده شبیه سازی حیوانات را اجرا کند. این پژوهشکده توانسته در طول این سال ها دانش شبیه سازی را کاملاً بومی کند، طوری که امروز توانایی استفاده از دانش شبیه سازی و سلول های بنیادی و توام کردن این ها برای درمان بیماران لاعلاج را به دست آورده ایم.

وثوق در بخش دیگری از این گفت وگو، در پاسخ به پرسشی درباره اهمیت خون بند ناف، بیان نمود: یکی از منشأهای سلول های بنیادی، خون بند ناف است، سلول های بنیادی را می توان از جنین، خون بند ناف و از انسان های عظیم سال جدا کرد، در حقیقت در استفاده سلول های بنیادی بند ناف نسبت به سلول های بنیادی افراد بالغ دست بازتر است و احتمال رد این سلول ها در پیوند بسیار کم است و قابلیت تمایز بهتری نسبت به بالغین دارند. به طور مثال در چند سال گذشته، وقتی نوزادی متولد می شد تمام محصولات همراه با نوزاد دور انداخته می شد اما امروز از خون بند ناف سلول های بنیادی بند ناف، از پرده دور جنین(آمنیوتیک) بسیاری از محصولات بیولوژیک و از مایعی که جنین در آن غوطه ور است سلول هایی می توان جدا کرد که در درمان مورداستفاده قرار می گیرند.

وی ادامه داد: در خود جفت نیز یک بافتی وجود دارد که کاربردهای فراوانی درزمینهٔ محصولات آرایشی بهداشتی دارد، در واقع خود بند ناف حاوی عناصر بسیاری است که قابلیت استفاده دارد و می توان از آن سلول های بنیادی جدا کرد.

رئیس مرکز درمان ناباوری رویان بیان نمود: موضوع ذخیره سازی خون بند ناف بحث جدیدی در دانش پزشکی است، این موضوع در بیماری های خونی بیشترین کاربرد را دارد و ما این کاربرد را به بیماری های سیستم اعصاب مرکزی مانند فلج مغزی، اوتیسم و بعضاً در سکته ها سوق دادیم اما آینده روشن است چراکه هرروز این تحقیقات دامنه وسیع تری پیدا می نماید و کاربرد آن سلول ها برای جامعه بشری علنی تر می شود.

خون بند ناف می تواند بچه ها بیمار تالاسمی را درمان کند

وی در تشریح فواید خون بند ناف، ابراز کرد: به طور مثال خانواده هایی هستند که پدر و مادر، ناقل بیماری تالاسمی هستند یعنی چون هردوی آن ها ناقل هستند احتمال اینکه نوزادان آن ها به بیماری تالاسمی مبتلا باشد بسیار بالاست و در نتیجه فرزند اول آن ها، مبتلا به بیماری تالاسمی است و برای فرزند دوم باید کاری کرد که از طرفی تالاسمی نداشته باشد و از سویی دیگر بتواند در درمان فرزند اول یاری کند.

وثوق اضافه نمود: امروز در مجموعه رویان زوجینی که ناقل تالاسمی بوده مراجعه می نمایند و ما با روش هایی برای درمان ناباروری، جنینی را در آزمایشگاه از پدر و مادر فراوری می کنیم و از میان آن ها جنینی سالم انتخاب و به مادر انتقال داده می شود، پس ازاین انتقال، مادر نوزادی را متولد می نماید که دیگر بیماری تالاسمی ندارد. دراین بین خون بند ناف نوزاد غیر تالاسمی جداسازی شده و بهترین نمونه برای پیوند فرزند اول مبتلابه تالاسمی است و می توان با آن نوزاد قبلی را درمان کرد.

می توان صدها بیماری را با سلول های بنیادی درمان کرد

عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان تأکید کرد: ما فکر می کنیم ذخیره خون بند ناف یک امیدواری برای آینده ایجاد می نماید که اگر مسئله ای پدیدار شود بتوان از این ذخیره برای درمان استفاده کرد، آینده ممکن است بتوان صدها بیماری را با سلول های بنیادی درمان کرد.

ایران مأمنی مناسب برای درمان بیماران نابارور خارجی در جهان

وی درباره پیشرفت ایران در عرصه درمان ناباروری اعلام کرد: تا پیش از شیوع کرونا در جهان؛ ایران جزو کشورهایی بود که برای درمان های پزشکی مانند ناباروری، بیماری های قلبی، کلیوی و چشم پزشکی میزبان تعداد زیادی از بیماران خارجی برای درمان بود که بنابر دلایلی مانند اعتماد و اعتقاد به پزشکان ایرانی، درمان استاندارد در ایران و رعایت اصول اخلاق پزشکی همیشه شاهد حضور بیماران در این پژوهشگاه بودیم.

معاون درمان و خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان با ارائه مقایسه ای بین درمان ناباوری در ایران و کشورهای اروپایی، توضیح داد: مسئله هزینه ها نیز مهم است، وقتی بیماران خارجی می بینند که درمان در ایران هزینه ای معادل یک سوم این اقدامات در کشورهای اروپایی است اما میزان پیروزیت قابل مقایسه و رقابت با آن کشورها است تبعا انگیزه مسئله اقتصادی می شود. این ها باعث شده که تا پیش از ایام کرونا تعداد قابل توجهی از زوج های خارجی برای درمان ناباوری به ایران بیایند و یک ارزآوری مطلوبی برای کشور به دنبال داشته باشند. این نه تنها برای رویان بود بلکه برای مراکز دیگری که درزمینهٔ چشم پزشکی، قلبی کلیوی و جراحی های مهم که ایرانی ها حاذق هستند ارزآوری خوبی بود که متأسفانه کرونا مراجعات خارج از کشور را کاهش داده و سایر مراکز از این مسئله متأثر شده اند اما تا پیش ازاین کرونا ایران کشوری بود که توانسته درزمینهٔ توریسم درمانی کم کم به صندلی خود دست پیدا کند.

درمان ناباروری زوج های مقیم خارج کشور در ایران

توفیق یادآور شد: ما از کشورهایی مانند استرالیا، کانادا، کشورهای آفریقایی،هند، پاکستان، مالزی و آسیای مرکزی، آمریکای جنوبی و ایرانیان مقیم آمریکا و اروپا بیماران ناباروری داشته ایم که درمان شده اند.

معاون درمان و خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان، درباره هزینه درمان ناباوری و زمان برطرف اختلالات ناباوری این گونه شرح داد: موضوع ناباوری می تواند دلایلی مختلفی داشته باشد، از یک مسئله بسیار ساده که سبب می شود زوجین نتوانند طبیعی باردار شوند شروع شده و بسیاری از زوجین با همین توصیه های پیش پاافتاده مسائلشان حل می شود و شاید بعضاً نیز بعضی ها احتیاجمند جراحی و یا دارودرمانی باشند که آن هم احتیاج به هزینه های آن چنانی ندارد.

وی درباره هزینه های باروری افراد عقیم در پژوهشگاه رویان، اعلام کرد: بعضی از خانواده ها مسائل جدی در این زمینه دارند و قدرت باروری دریکی از زوجین به اندازه ای پایین است که احتیاجمند مداخله جدی است تا قدرت باروری مرد یا زن افزایش پیدا کند، بر همین اساس باید از مرد یا زن نمونه گیری اخذ و در آزمایشگاه های آی وی اف (IVF) یا میکرواینجکشن انجام شود، پس ازآن جنین نیز منتقل می شود.

هزینه های درمان ناباروری بسیار بالا نیست

توفیق ادامه داد: اگر شدت بیماری به آن مرحله ای برسد که جداسازی اسپرم از مرد و تخمک از زن صورت گیرد، این عملیات را میکرواینجکشن گویند و برای این فرایند که از جداسازی اسپرم و تخمک شروع و تا مرحله تشکیل جنین و انتقال آن صورت می گیرد در مجموعه رویان مبلغی معادل 4 میلیون هزینه می شود که بخشی از آن به مواد مصرفی مانند سوزن استحصال تخمک، کاتتر انتقال جنین و محیط های کشت برای قرار دادن چندساعته خارج از بدن بر می شود.

وی یادآور شد: هزینه آماده سازی زوجین تا رسیدن مرحله تشکیل نوزاد متفاوت است، بعضی از زوجین با یک واکسن و بعضی ها با 4 بار تزریق واکسن پاسخ می دهند و قطعاً دراین باره هزینه ها متفاوت است.

زوج های نابارور همچنان چشم انتظار بیمه های ناباروری!

وی درباره پوشش بیمه ای داروهای ناباروری، گفت: بودجه هایی به نام حمایت از زوجین نابارور و ترویج فرزند آوری اختصاص داده اند که اغلب در اختیار مراکز دانشگاهی قرارگرفته است و حدود 2 میلیون تومان است اما هنوز ما نتوانسته ایم برای درمان ناباروری پوشش بیمه ای داشته باشیم، این پوشش بیمه نیست این یک اعتبار و بودجه دولتی برای مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی برای درمان ناباوری است. دولت و مجلس و مجموعه های پژوهشگاهی در کوششند تا بیمه زوجین نابارور صورت بگیرد و محقق شود و مانند دیگر درمان ها، بیمه ها بخشی از هزینه های آن را پرداخت نمایند.

تبلیغات داروهای ناباروری در ماهواره دروغ محض است

رئیس مرکز درمان ناباوری رویان بابیان اینکه نباید به داروهای تبلیغ شده در ماهواره ها توجه کرد، گفت: داروهایی که در ماهواره ها برای درمان ناباروری تبلیغ می شود تماماً به نظر بنده غیرقابل اعتماد هستند و نباید در تله این فریب کاران بیفتیم، بهترین موضوع این است اگر کسانی مسائلی دارند مراجعه حضوری داشته باشند و درمان ها را به وسیله طبیب حاذق پیگیری نمایند.

وی ادامه داد: این تبلیغات ماهواره ها درباره فروش داروهای ناباروری و مسائل جنسی پول دور ریختن است و می تواند در بعضی موارد اثرات سوء داشته باشد چراکه این ها ترکیبات هورمونی دارند و فرد بیمار را به جای تحریک سیستم باروری، سرکوب می نمایند. در واقع این داروها را نمی توان به صورت خودسرانه مصرف نمایند بلکه باید زیر نظر پزشک بود چراکه پزشک می داند آن فرد باید چه دارویی را مصرف کند.

دکتر آشتیانی پا به عرصه ای نهاد که باور پیروزیت در آن وجود نداشت

وی در انتها این گفت وگو، با اشاره به کوشش های دکتر کاظمی آشتیانی در راه اندازی پژوهشگاه رویان، بیان نمود: آقای مرحوم دکتر کاظمی آشتیانی، دوست و رئیس بنده، نقش مؤثر و مثال زدنی و بی بدیلی در توسعه دانش سلول های بنیادی و درمان ناباروری و علوم جدید پزشکی داشتند و مثل آقای دکتر را نداریم، امیدواریم جوانان ما در همان سمت و سویی حرکت نمایند که دکتر آشتیانی حرکت کرد و توانست اولویت های کشور را شناسایی کند. او شهامت این را داشت تا وارد عرصه هایی از پزشکی شود که واقعاً باور پیروزیت در آن عرصه سخت بود اما آن مرحوم قدم برداشت و وارد این عرصه ها شد و توفیق هایی را به دست آورد که ثبت جهانی شد و این نتیجه توکل، پشتکار و جسارت آقای دکتر بود.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1457

به "ایران؛ مقصد زوج های نابارور خارجی برای درمان، تبلیغ داروهای ناباروری در ماهواره دام است؛ فریب نخورید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران؛ مقصد زوج های نابارور خارجی برای درمان، تبلیغ داروهای ناباروری در ماهواره دام است؛ فریب نخورید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید