خبرنگاران تفتیان: به تعویق یکساله المپیک رأی دادم

به گزارش گردشیا، تهران- خبرنگاران- حسن تفتیان یکی از ورزشکاران نامدار ایران در سطح ملی است که در سطح بین الملل نیز از ورزشکاران شناخته شده کشورمان به شمار می رود.

خبرنگاران تفتیان: به تعویق یکساله المپیک رأی دادم

تفتیان اواخر سال گذشته و به منظور برپایی اردوی آماده سازی شرکت در مسابقات دنیای دو و میدانی داخل سالن 2020 چین، به فرانسه رفت.

با شیوع ویروس کرونا در چین، زمان برگزاری این مسابقات یک سال به تأخیر افتاد. این مسأله باعث شد تا او پس از مشورت با مربی و موافقت وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و فدراسیون دو و

میدانی کشورمان همچنان در فرانسه بماند و با تغییر در شیوه تمرینات، خود را برای مسابقات فضای باز که قرار بود اردیبهشت سال جاری برگزار شود، آماده کند.

متأسفانه با فراگیرشدن ویروس کرونا در سراسر دنیا برنامه تمرینات این ملی پوش کشورمان در فرانسه نیز لغو و او به ایران بازگشت تا برای دوران پساکرونایی از نو برنامه ریزی کند.

کی به ایران برگشتید؟

بیست و هفتم اسفندماه. همانطورکه می دانید فرانسه دیرتر از سایر کشورهای اروپایی درگیر کرونا ویروس و یا همان کووید 19 شد و زمانی که من به سمت ایران پرواز داشتم شهر پاریس کاملاً در شرایط سخت کرونایی قرار داشت و وحشتناک ترین مسافرت هوایی ام را آنجا تجربه کردم.

چرا وحشتناک ترین؟

پاریس سرشار از زندگی است؛ این شهر در طول شبانه روز یک لحظه هم آرام و قرار ندارد. برای نخستین بار بود که شهر را تا این حد خالی از جمعیت می دیدم؛ درست شبیه شهر ارواح که در فیلم ها نشان داده می شوند ترسناک شده بود.

البته این تنها بخشی از شرایط سخت بازگشتم به ایران بود. برای خروج از این کشور بلیت تهیه کرده بودم و هرچه به ساعت حرکت نزدیک تر می شدم بیشتر می ترسیدم. به هر زحمتی بود خود را به فرودگاه شارل دو گل رساندم. فرودگاه خلوت و در کنترل نیروهای پلیس و کادر درمانی و سلامت دولتی قرار داشت. به نظرم در خوش بینانه ترین حالت، شاید قرار بود پنج پرواز خروجی از آن فرودگاه که دومین فرودگاه بزرگ و شلوغ اروپاست انجام شود. باور کردنی نبود. خلوتی فرودگاه از یک طرف و تعطیلی تمامی فروشگاه های آن ترسم را بیشتر کرده بود. فرودگاه در کنترل ماموران سلامت فرانسه بود. مسافران با رعایت نکات لازم بهداشتی، ماسک به صورت و دستکش در دست در سالن فرودگاه بهت شان زده بود و دستوراتی که به منظور جلوگیری از شیوع کرونا در این مکان به اجرا درآمده بود را بدقت رعایت می کردند.

به صورت منظم از مسافران نیز آزمایش سلامت گرفته می شد همانطور که عنوان کردم برای نخستین بار بود که در این شرایط قرار می گرفتم از این رو یکی از عجیب ترین، سخت ترین و وحشتاک ترین سفرهای خود را تجربه کردم.

اقدامات پیشگیرانه دولت فرانسه به منظور جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا با دستورات کشورمان که در این رابطه صادر می شود چه شباهت و یا تفاوت هایی داشت؟

همانطور که گفتم شرایط سخت کرونایی فرانسه سه هفته پس از آنکه در ایران تجربه شده بود تازه آغاز شد. در ابتدا اجتماعات بیش از پنج هزار نفر، پس از آن بالای هزار نفر و در انتها نزدیک به 200 نفر ممنوع شد.

سپس مدارس، دانشگاه ها، مراکز خرید، موزه ها و سایر امکان گردشگری، ادارات وسازمان های دولتی تعطیل شدند. در آخر نیز تمامی اردوها، مسابقات و تمرینات ورزشی تعطیل شد که با دستورالعمل هایی که در ایران در این رابطه گرفته شد، تقریباً مطابقت دارد.

کادر درمانی بیمارستان های فرانسه نیز در این مدت تمامی به صورت تمام وقت در گیر این موضوع بوده و برای کاهش صدمات این ویروس کشنده با تمام توان تلاش می کردند.

البته بدون اغراق باید بگویم تلاش پزشکان و کادر درمانی بیمارستان های ایران قابل مقایسه با هیچ کجای دنیا نیست؛ این عزیزان درحالی که به علت تحریم از کمبود دارو و تجهیزات پزشکی رنج می بریم برای مهار این ویروس از جان مایه گذاشته اند که بسیار ارزشمند و ستودنی است.

شاید تنها نکته ای که در فرانسه با ایران تفاوت دارد، اطاعت از قانون اعلام شده درباره کروناست. در آنجا به محض اینکه اعلام می شد فعالیت و یا کسب و کاری باید تعطیل شود این اتفاق بدون فوت وقت انجام می شد اما در ایران هنوز هم شاهد بعضی ناهماهنگی ها هستیم. از سوی دیگر پلیس فرانسه با کسانی که به قانون وضع شده بی توجهی می کردند بشدت برخورد می کرد و برای متخلفان، جرایم سنگینی نیز در نظر می گرفت که در ایران چنین چیزی را شاهد نیستیم و یا اگر جرایمی هست حداقلی است. مردم باید بدانند تلاش پزشکان و کادر سلامت کشور برای مهار کرونا در صورتی موثر واقع می شود که نسبت به هشدارهایی که دراین ارتباط داده می شود بی توجه نباشیم. با تمامی این اوصاف و در حالی که همگی در قرنطینه خانگی بسر می بریم افرادی هم هستند که به اجبار باید در محل کار خود حاضر باشند و شخصاً به آنان احترام می گذارم. اما در عین حال معتقدم با کسانی که با سهل انگاری اول به سلامتی خود و سپس به سلامتی دیگران آسیب می رسانند و یا آن را به خطر می اندازند نیز باید برخورد شود.

سلبریتی ها و ورزشکاران بنام فرانسوی در طول زمان فراگیرشدن کرونا برای مردم شان چه کردند؟

به طور کامل از برنامه های حمایتی قهرمانان و سلبریتی های فرانسوی اطلاع دقیقی در دست ندارم اما از طریق رسانه ها چندین بار شاهد بودم که مردم را به در خانه ماندن تشویق می کردند.

جایگاه فرانسه در دو و میدانی دنیا کجاست؟ ورزشکاران آن کشور این روزها را چگونه سپری می کنند؟

فرانسه یکی از کشورهای مدعی در دو و میدانی دنیا است و ورزشکارانش مدال های زیادی در این رشته دارند. آنان در بعضی رشته ها نیز رکورد دار دنیا و المپیک هستند.

از طرف دیگر، رکوردهای ملی ورزشکاران این کشور با رکوردهای دنیای و المپیک فاصله چندانی ندارد و وضعشان مطلوب است. با چند ورزشکار و مربی این کشور دوست بوده و با آنان در ارتباط هستم. ورزشکاران فرانسوی نیز همانند قهرمانان کشورمان شیوه تمرینات شان را با محل زندگی تطبیق داده و آن را پی گیری می کنند.

فرانسوی ها به کتاب خوانی و تماشای فیلم بسیار علاقه دارند و اوقات خالی زندگی شان را با خواندن کتاب و دیدن فیلم می گذرانند؟ این عادات چقدر به روی شما تاثیر گذاشته است؟

پیش از کتاب خوانی و تماشای فیلم، عادات غذایی فرانسوی ها روی من تاثیر گذاشته است. البته من هم همانند آنان فیلم دیدن را دوست دارم و این موضوع یک از سرگرمی های زندگی من به حساب می آید. اما در رابطه با کتاب باید بگویم همانند آنان به کتاب خوانی اعتیاد ندارم.

المپیک 2020 یک سال به تعویق افتاد؟ ارزیابی شما از این اتفاق چیست؟

معتقدم تصمیم به تعویق انداختن یکساله المپیک از سوی مسوولان برگزار کننده، تصمیم درستی بوده است؛ چرا که سلامت انسان مقدم تر بر هر موضوعی از جمله ورزش است. بر همین اساس به عنوان یک المپین در نظر خواهی کمیته برگزارکننده این بازی ها شرکت کرده و به تعویق یکساله المپیک رأی دادم. خوشبختانه بر اساس تصمیم کمیته مسابقات، ورزشکارانی که تا به امروز سهیمه ورودی بازی ها را کسب کرده اند سهمیه شان محفوظ است و این خبر خوبی بود و سایر مدعیان برای بدست آوردن سهمیه های باقی مانده باید مبارزه کنند.

کشور فرانسه و شهر پاریس نخستین مقصد گردشگری در دنیا است؛ فرانسویان با گردشگران به ویژه میهمانان ورزشی که در آن کشور اردو زده اند چگونه برخورد می کردند؟

درست می گویید پاریس نخستین مقصد گردشگری دنیا است. تعداد گردشگران این شهر هفت برابر شهروندان مقیم آن است. پس به طور طبیعی آنان باید با میهمانان از جمله ورزشکاران رفتار خوب و مناسبی داشته باشند و دارند. متاسفانه این روزها شیوع ویروس کرونا بر نظام اجتماعی، اقتصادی و ورزشی این کشور نیز تاثیر منفی گذاشته و درآمد حاصل از گردشگری این کشور را بشدت کاهش داده است. در این شرایط پلیس ورود گردشگران به اماکن و اقامتگاه های این کشور را ممنوع کرده است و در زمان حاضر به علت شدت شرایط امنیتی، یک نفر را هم نمی توانید ببینید که حوالی برج ایفل باشد.

نخستین رقابت های بین المللی دو و میدانی پسا شرایط کرونایی چه زمانی برگزار می شود؟ از زمان برگزاری آن اطلاعی در دست دارید؟

فدراسیون دنیای تمامی مسابقات دو ومیدانی از جمله رقابت های دایموند لیگ، مسابقات بین المللی و پس از المپیک مسابقات جوانان دنیا را لغو کرده است.

بر همین اساس تا اوایل خردادماه هیچ رقابت دو و میدانی در سراسر دنیا برگزار نخواهد شد.

احسان حدادی نامدارترین ورزشکار دو و میدانی ایران کرونا گرفته است و درخانه استراحت می کند؛ اطلاعی از او دارید؟

ابتلای حدادی به ویروس کرونا خبر بدی بود و از شنیدن آن شوکه شدم. تا آنجا که می دانم در زمان حاضر شرایط او بهتر از قبل است. برای او و خانواده اش آرزوی سلامتی دارم.

از طرف دیگر معتقدم این خبر، تلنگری به تمامی ورزشکاران و جوانان است تا بیشتر مراقب خود و خانواده شان باشند. کرونا ویروس بسیار خطرناک و فقط افراد مسن و کسانی که بدنشان نسبت به بیماری ضعیف تر است را درگیر نمی کند. باید از ابتلای حدادی این قهرمان المپیک ودنیا به این ویروس درس بگیریم و از خودمان در برابر این ویروس مراقبت کنیم بی شک ما از حدادی قوی تر نیستیم.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1065

به "خبرنگاران تفتیان: به تعویق یکساله المپیک رأی دادم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تفتیان: به تعویق یکساله المپیک رأی دادم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید