بیماران در کشور بیش از حد ام آر آی و سی تی اسکن می شوند

به گزارش گردشیا، رئیس پژوهشکده فناوری های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: نقشه برداری از مغز جنبه درمانی ندارد و یک تکنولوژی برای شناخت بیماری ها است.

بیماران در کشور بیش از حد ام آر آی و سی تی اسکن می شوند

به گزارش مهر، مجتبی زارعی، در آستانه برگزاری ششمین همایش بین المللی نقشه برداری مغز ایران، افزود: نقشه برداری از مغز مجموعه ای از تکنولوژی های جدید است که کمک می کند مسائل مغز را برای شناخت بیماری هایی مانند افسردگی، اسکیزوفرنی، پارکینسون و صرع بهتر درک کنیم که در آینده در درمان بیماری ها موثر است.

وی گفت: نقشه برداری از مغز در هیچ جای دنیا جنبه درمانی ندارد، این علم رادیولوژی نیست و نباید با ام آری ای و...، اشتباه شود، مشاهده می شود که برخی پزشکان با ادعاهای عجیب و بدون آگاهی کافی، برای انجام نقشه برداری مغز از بیماران هزینه می گیرند که درست نیست.

رئیس ششمین همایش بین المللی نقشه برداری مغز ایران ادامه داد: در حال حاضر تمام خدمات پزشکی برعهده دانشگاه های علوم پزشکی است در حالی که باید دانشگاه ها به آموزش و پژوهش بپردازند.

به گفته زارعی، این همایش بر انجام تحقیقات مشترک با کشورهای مختلف در حوزه نقشه برداری مغز و اختصاص بودجه برای انجام این تحقیقات بسیار کمک می کند و در حاشیه همایش کارگاه های تخصی نیز برپا است.

رئیس پژوهشکده علوم و فناوری پزشکی تاکید کرد: استفاده بیش از حد از روش های تصویربرداری مانند ام آر آی و سی تی اسکن به دلیل سیستم بیمار گونه بهداشت در کشور است و این موضوع ریشه در آموزش و تربیت رزیدنت ها همچنین نوع اداره بیمارستان های کشور دارد به همین دلیل گاهی دیده می شود که پزشک کارهای تشخیصی را بدون ضرورت و بیش از نیاز به بیمار خود تجویز می کند.

زارعی ادامه داد: وضعیت اعصاب در کشورها یک مسئله نسبی است و من در زمینه وضعیت اعصاب در ایران هیچ نظری ندارم، زیرا آمار خاصی در این خصوص وجود ندارد و در ایران هیچ محققی در این زمینه کار علمی نکرده است، اما به طور کلی در دنیا 25 درصد از بار بیماری ها مربوط به موضوع اعصاب است.

برگزاری سمپوزیوم نقش زنان در علوم اعصاب

وی تاکید کرد: امروزه زنان فعالیت زیادی در بخش های مختلف کشور دارند به همین دلیل سمپوزیومی برای اولین بار در حاشیه ششمین همایش بین المللی نقشه برداری مغز، تحت عنوان نقش زنان در علوم اعصاب برگزار می شود.

زارعی افزود: در این سمپوزیوم زنان متخصص در علوم اعصاب که در خارج از کشور فعالیت می کنند یا در خارج تحصیل کرده و در حال حاضر در ایران فعالیت می کنند در حاشیه همایش نقشه برداری مغز در حوزه نقش زنان در علوم اعصاب سخنرانی می کنند.

رئیس پژوهشکده علوم و فناوری پزشکی، گفت: امروزه زنان باید از اعتماد به نفس بالایی برخوردار باشند تا بدون در نظر دریافت جنسیت مدیر ارشد خود بتوانند کارها را به بهترین نحو انجام دهند.

وی ادامه داد: امروزه تحقیقات گسترده ای در زمینه بیماری های مختلفی مانند آلزایمر، پارکینسون، ام اس اجرا شده است. نقشه برداری مغز به نوعی یک تکنولوژی محسوب می شود و برای تمام گروه های هدف مانند بیماران افسرده یا افرادی دچار اختلالات روانی هستند موثر هستند.

زارعی افزود: نقشه برداری مغز برای تمام گروه های پزشکی از جمله رادیولوژیست ها جهت تشخیص بیماری های مختلف موثر است و این کار از طریق فعل و انفعالات و امواج مغز انجام می شود. بررسی ها نشان می دهد نقشه برداری مغز مانند بسکمک از روش های تصویر برداری و تشخیصی، ضرری برای این عضو حیاتی ندارد.

زارعی با اشاره به برگزاری ششمین همایش بین المللی نقشه برداری مغز، شرح داد: این همایش دارای 35 سخنرانی و 35 پوستر بوده و ارتباطات جدید بین المللی را هموارتر می کند.

ششمین همایش بین المللی نقشه برداری مغز 17 تا 19 مهر 98 در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 481

به "بیماران در کشور بیش از حد ام آر آی و سی تی اسکن می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماران در کشور بیش از حد ام آر آی و سی تی اسکن می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید