افشاگر جنایت آمریکا در ویتنام برنده جایزه اولاف پالمه شد

به گزارش گردشیا، به گزارش خبرنگاران، جایزه اولاف پالمه یک جایزه یک میلیون کرونی (حدود 100 هزار یورو) است که از سال 1987 به یادبود اولاف پالمه، نخست وزیر معروف سوئدی (کشته شده در سال 1986) هر سال به یک فعال مهم بین المللی در زمینه امور بشردوستانه، از سوی مرکز بین المللی اولاف پالمه اهدا می گردد.

افشاگر جنایت آمریکا در ویتنام برنده جایزه اولاف پالمه شد

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

جایزه سال 2018 به آقای دانیل السبرگ Daniel Ellsberg افشاگر (whistleblower) 87 ساله از آمریکا اهدا گشت. وی در سال 1971 در حالی که به عنوان یک تحلیلگر جوان در پنتاگون کار می کرد، تعداد 7 هزار برگ سند وزارت دفاع آمریکا را نشان می داد افکار عمومی را درباره جنگ ویتنام گمراه می نمایند، کپی کرد و به روزنامه های نیویورک تایمز، واشنگتن پست و 17 روزنامه محلی آمریکایی داد.

این کار السبرگ در آن موقع، جنجال بزرگی در آمریکا برپا نموده بود و موجب تسریع در خروج آمریکا از ویتنام شد. کاری که او کرد می توانست 115 سال زندان برای او داشته باشد ولی با حمایت یک تیم حقوقی بزرگ از دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد و اشتباهات روشن دولت آمریکا، تبرئه شد. بعدا چندین فیلم هم با الهام از کار بزرگ او ساخته شد از جمله؛ یک فیلم توسط استیون اسپیلبرگ، کارگردان معروف آمریکایی به نام The Post که کنایه به ترامپ هم دارد در سال 2017 ساخته شد.

نظرات سیاسی السبرگ

السبرگ از مخالفان سرسخت ترامپ است و می گوید از هنگامی که او به قدرت رسید، خطر جنگ هسته ای افزایش یافته است. وی همچنین از حامیان افشاگرانی مانند ویکی لیکس و ادوارد اسنودن است. السبرگ، ناتو را غیر مسئولانه ترین اتحاد امنیتی دنیا می داند و از سوئد می خواهد که از عضویت در آن خودداری کند.

السبرگ در گفت وگو با روزنامه داگنز نیتر DN سوئد، اولاف پالمه را از قهرمانان خود نام برد و تاسف می خورد که چرا دنیا در این روزهای سخت، سیاستمدارانی مانند پالمه ندارد.

وی اضافه کرد: من همواره از تحسین نمایندگان پالمه بودم، در سال 1978 در استکهلم با او دیدار کردم و تحت تاثیر قرار گرفتم، او یک سیاستمدار هوشمند و با اخلاق بود، او قهرمان من بود. سوئد و دنیا باید بگویند که اگر او اکنون زنده بود درباره جنگ یمن و نسل کشی genocide عربستان علیه شهروندان یمنی، چه می گفت. زبان تند پارلمه را خیلی از سیاستمداران نمی پسندیدند چون او یک انسان دوست واقعی بود، مثلا او جنگ ویتنام را با Treblinka (یکی از مکان های وقوع هولوکاست در لهستان) مقایسه نموده بود.

آقای السبرگ درباره کنار رفتن ژنرال متیس از وزارت دفاع، برخلاف بسیاری از تحلیلگران که او را تنها فرد عاقل در حلقه ترامپ می دانستند، می گوید: من از رفتن متیس اصلا ناراحت نیستم، او در کشتار مردم یمن توسط عربستان شریک بود و هیچگاه از آن ناراحت نشد ولی نسبت به تنها کار عاقلانه ترامپ برای خروج از سوریه، دیوانه شد و کنار رفت.

آقای السبرگ درباره جایزه خود می گوید؛ می خواهد این مبلغ را برای ترجمه کتاب های ضد جنگ در اروپا هزینه کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 شهریور 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 376

به "افشاگر جنایت آمریکا در ویتنام برنده جایزه اولاف پالمه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشاگر جنایت آمریکا در ویتنام برنده جایزه اولاف پالمه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید