اتحادیه اروپا مقامات سرکوبگر بلاروس را تحریم می نماید

به گزارش گردشیا، وزرای خارجه 27 کشور عضو اتحادیه اروپا در جریان نشستی که روز آدینه برگزار گردید، توافق کردند آن دسته از مقامات بلاروس را که در سرکوب های اخیر معترضان نقش داشته اند، تحریم نمایند.

اتحادیه اروپا مقامات سرکوبگر بلاروس را تحریم می نماید

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به نقل از یورونیوز، هنوز فهرست تحریم شدگان و چگونگی مجازات آنها روشن نیست و بنا بر اعلام یکی از مقامات این اتحادیه، فهرست افرادی که باید تحریم شوند توسط دستگاه سیاست خارجی این اتحادیه در دست تهیه است.

بنا بر اعلام دیپلمات ها، در این جلسه وزرای اتریش، سوئد و آلمان از هواداران جدی تحریم دوبارۀ مقامات بلاروس بودند، مجارستان در این موضوع کمی تردید داشت و جمهوری چک، دانمارک و وزرای کشورهای بالتیک نیز بیشتر بر میانجی گری میان لوکانشکو و مخالفان او تاکید داشتند.

در بیانیۀ خاتمهی این نشست، بار دیگر از بلاروس خواسته شد تا خشونت علیه معترضان را متوقف و همه افرادی را که بطور غیرقانونی بازداشت نموده اند، آزاد کند.

شرکت نمایندگان در این جلسه همچنین با توجه به گزارش های تکان دهنده درباره رفتار با بازداشت شدگان، خواهان آن شدند که تحقیقات کامل و شفاف در خصوص سوء استفاده از قدرت در جریان این بازداشت ها انجام گردد.

بیانیه اعلام می دارد که انتخابات اخیر بلاروس، نه آزادانه بوده و نه عادلانه. اتحادیه اروپا آن را جعلی می داند و به همین دلیل نتایجی که از سوی کمیسیون مرکزی انتخابات این کشور اعلام شده را نمی پذیرد.

وزرای خارجه 27 کشور همچنین اعلام می نمایند که این اتحادیه در کنار یاری برای حل و فصل بحران کنونی بلاروس و برقراری امکان تبادل نظر میان مقامات سیاسی و مخالفان، در صورت لزوم برای مجازات افراد مسئول در قبال خشونت ها، سرکوب ها و جعل نتایج این انتخابات وارد عمل خواهد شد.

وزرای خارجه این اتحادیه همچنین توافق کردند که در جلسه غیررسمی که در خاتمه ماه اوت برگزار می گردد، بار دیگر به آنالیز روابط این اتحادیه با بلاروس بپردازند.

دست کم 50 پلیس ضدشورش روز آدینه در شهر میسنک، پایتخت بلاروس اسلحه و دیگر تجهیزات سرکوب را زمین گذاشته و به معترضان پیوستند.

معترضان نیز در حالی که شعارهای آزادیخواهی سرمی دادند، آنها را در آغوش کشیدند.

صحنه تسلیم این نیروها و پیوستن آنها به مردم، در مقابل چند ساختمان دولتی در پایتخت تکرار شد.

روز آدینه نیز هزاران نفر از مردم خشمگین به نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور که الکساندر لوکاشنکو را پس از 26 سال زمامداری بار دیگر بر مسند ریاست جمهوری می نشاند، به خیابان ها آمدند.

در جریان اعتراضات به نتایج این انتخابات که از عصر یکشنبه شروع شده، دست کم 1 نفر کشته و بیش از 6700 نفر دستگیر شدند.

وزارت کشور بلاروس روز آدینه با انتشار بیانیه ای اعلام کردند که بیش از 2 هزار نفر از دستگیرشدگان آزاد شده اند؛ شماری از افراد آزاد شده گفته اند که در دوران بازداشت، شکنجه شده اند. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1287

به "اتحادیه اروپا مقامات سرکوبگر بلاروس را تحریم می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا مقامات سرکوبگر بلاروس را تحریم می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید