آپارتمان سازی به کوه های خراسان رضوی رسید؛ هزینه تجهیزات کوهنوردی 4 برابر شد

به گزارش گردشیا، کوهنوردان خراسان رضوی این روزها با مسائل متعددی از جمله گرانی روزافزون تجهیزات روبرو هستند.

آپارتمان سازی به کوه های خراسان رضوی رسید؛ هزینه تجهیزات کوهنوردی 4 برابر شد

جهت دریافت خدمات بازسازی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران از مشهدمقدس، خراسان رضوی یکی از استان های مستعد در بحث کوهنوردی و صعودهای ورزشی است، تا به امروز خراسانی ها در مسابقات مختلفی شرکت کردند و مقام های متعددی به دست آوردند که از آنها می توان به قهرمانی و نایب قهرمانی مسابقات آسیایی، دنیای و کشوری اشاره نمود.

ورزشکاران برای دستیابی به این مقام ها تمام کوشش خود را به کار بردند، البته آنها می توانند بهتر از این نیز باشند اما امکانات کافی در اختیار آنها قرار ندارد، ورزشکاران با تجهیزات بسیار محدودی فعالیت خود را ادامه می دهند و در صورت ارتقاء امکانات و بهبود شرایط استان قطعاً می توان شاهد پیشرفت بیش از شرایط کنونی باشیم.

حمایت های مسئولان از کوهنوردان کافی نیست

جواد نوروزی؛ قهرمان مسابقات دنیای کوهنوردی، گفت: تا به امروز مقام های بسیاری نظیر طلای کشوری، آسیایی و بین المللی را نیز کسب کردم و با اجرای تمریناتم به صورت مستمر، توانستم پیشرفت بسیاری داشته باشم، همچنین نشان بین المللی کوهنوردی پلنگ برفی گرفتم.

وی توضیح داد: علت کسب این نشان، فتح قله اورست و دریافت طلای آن، کسب طلا برای فتح پنج قله 7 هزار متری و نظایر این موارد بوده است، تا به امروز هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی خراسان رضوی و همچنین فدراسیون این رشته ورزشی از ورزشکاران حمایت کافی را داشته اما برای پیشرفت احتیاج به حمایت های دیگری نیز هست.

اسپانسرها به دنبال حمایت از کوهنوردان نیستند

نوروزی ادامه داد: مطبوعات به دنبال رشته های شاخص هستند و سایر رشته های ورزشی مانند کوهنوردی را رها کردند، بنابراین اسپانسرها اغلب به دنبال سایر رشته های ورزشی هستند و به کوهنوردان توجه چندانی ندارند، بسیاری از کارخانجات برای فعالیت در رشته ورزشی کوهنوردی تمایلی نشان نمی دهند.

وی گفت: زمین های کوهنوردی ورزشکاران به تاراج رفته است، بعضی سازمان ها مناطق کوهنوردی را اشغال نموده اند، توسط بعضی نیز آپارتمان سازی شده و معدن کارها نیز برای انجام امور خود به کوهنوردان و طبیعت بکر اهمیتی نمی دهند، به عبارتی کوهنوردی در مشهد یتیم شده است.

حضور در مسابقات دنیای با تجهیزات 400 میلیونی

قهرمان مسابقات دنیای کوهنوردی اعلام کرد: با توجه به افزایش دلار، قیمت های لوازم ورزشی آزاد شده و دلخواه فروشندگان است، در گذشته تجهیزاتم را با 40 میلیون تومان خریداری می کردم اما به تازگی باید برای تهیه همان وسایل 200 میلیون تومان پرداخت کنم، قیمت تنها یک جفت کفش سه پوش به 15 میلیون تومان رسیده است.

وی گفت: برای فتح قله 8 هزار متری باید 200 میلیون برای وسایل هزینه کنم و جدا از آن 200 میلیون برای فتح آن در نظر بگیرم، اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی و هیئت کوهنوردی استان از ورزشکاران حمایت می نمایند اما بیش از این از عهده آنها خارج است.

بعضی شناختی از کوهنوردی ندارند

محمود توسلی؛ دارنده مدال نقره مسابقات دنیای کوهنوردی گفت: عضو باشگاه پویا در مشهد هستم، تا به امروز با صعود به قله لنین در رشته کوه پامیر قرقیزستان با ارتفاع 7 هزار و 134 متر توانستم برنز آسیا را از آن خود کنم، در سال 1396 نیز با صعود به قله ماناسلو در رشته کوه های هیمالیا با ارتفاع 8 هزار و 163 متر در کشور نپال نقره دنیا را به دست آوردم.

وی اظهار داشت: در حال حاضر حمایتی از ورزشکاران کوهنوردی خراسان رضوی صورت نپذیرفته است، بعضی حتی شناخت کافی از بخش صعودهای داخلی و ارتفاعات ایران و همچنین صعودهای 7 تا 8 هزار متری یا به عبارتی هیمالیا نوردی ندارند.

ورزشکاران به تنهایی باید از عهده مخارج خود بر آیند

توسلی ادامه داد: امکانات مورد احتیاج ورزشکاران به صورت شخصی تأمین می گردد و بار سنگین هزینه های جانبی نظیر تهیه تجهیزات مورد احتیاج، هزینه استهلاک وسایل، هزینه دسترسی به محیط های مناسب کوهنوردی و مانند این موارد بر دوش ورزشکاران است.

نایب قهرمان مسابقات دنیای کوهنوردی گفت: عدم حمایت بعضی از مسئولان و متولیان رشته ورزشی کوهنوردی یکی از بزرگترین مسائل ورزشکاران بوده که جهت آنها را پر پیچ و خم می نماید، هزینه های رشته ورزشی کوهنوردی بسیار بالاست و به میزان فعالیت کوهنوردان بستگی دارد.

گزارش از ثمره نمازی

ز

منبع: تسنیم
انتشار: 11 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1000

به "آپارتمان سازی به کوه های خراسان رضوی رسید؛ هزینه تجهیزات کوهنوردی 4 برابر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آپارتمان سازی به کوه های خراسان رضوی رسید؛ هزینه تجهیزات کوهنوردی 4 برابر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید