آمریکا: خبری از نفت و پول در صورت حضور حزب الله در دولت نیست

به گزارش گردشیا، ایسنا نوشت: مسؤولان ارشد آمریکایی اظهاراتی را به صورت مستقیم و صریح علیه حزب الله مطرح نموده و موضع خود را نسبت به لبنان این گونه عنوان نموده اند که در دوره میشل عون و یا در صورت حضور حزب الله در دولت، استخراج نفت در لبنان صورت نمی گیرد و صندوق بین المللی پول نیز کمکی به این کشور نمی کند.

آمریکا: خبری از نفت و پول در صورت حضور حزب الله در دولت نیست

روزنامه الاخبار چاپ لبنان در شماره امروز، شنبه خود نوشت: آمریکا در حال گروکشی از اقتصاد لبنان است تا دولت و جامعه آن را به شوریدن علیه مقاومت وادار سازد. آخرین این گام های آمریکا، إعمال فشار بر پاریس و جلوگیری از یاری به لبنان و تهدید کردن سرمایه گذاری های این کشور در دنیا بوده است. آمریکا همچنین این معادله را تحمیل می نماید که تا زمانی که حزب الله در دولت باشد، هیچ نفت یا پولی در کار نخواهد بود.

تا زمانی که حزب الله در دولت باشد، واشنگتن نمی خواهد که لبنان روی پای خود بایستد. تهدیدها و شرط گذاری های مقامات آمریکایی بعد از تشکیل دولت حسان دیاب بیشتر شده است. یک روز بعد از مراسم تحلیف دولت، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا به لبنانی ها درباره یک بحران مالی هولناک اطلاع داد. او یاری های کشورش را منوط به آمادگی های دولت لبنان برای اتخاذ تدابیری دانسته که باعث شوند دولت لبنان تابع حزب الله نباشد.

آمریکایی ها سرگردان مانده اند که از کدام جهت در این خصوص به إعمال فشار بپردازند. در این راستا، از یک طرف، آمریکا بعضی از گروه ها در میادین اعتراضات را به این سمت سوق داد تا مساله خلع سلاح مقاومت و اجرای قطعنامه 1559 را مطرح نمایند. سپس قانون سزار (قیصر) را بیان کرد که در اوایل ماه جاری میلادی، اجرای آن شروع شد، این قانون تحریم هایی را بر هر طرفی که با دولت سوریه روابط تجاری برقرار یا از آن حمایت کند، إعمال می نماید. آمریکایی ها در باج خواهی ها و تهدیدهایشان به این حد اکتفا ننموده اند. دومین محوری که دولت آمریکا روی آن کار می نماید، اروپایی ها بالاخص فرانسه است. از زمان شدید شدن بحران مالی در لبنان، فرانسه تمایل خود را برای عدم فروپاشی لبنان بنا به صندلی این کشور در خاورمیانه ابراز نموده، این تمایل فرانسه باعث شده است که آمریکایی ها برای ممانعت از این رویکرد فرانسه، وارد عمل شوند.

مسؤولان رده بالای آمریکایی مناقشات با فرانسوی ها را با هدف بازداشتن از روینمودهای آنها در حمایت از لبنان شروع نموده اند. آمریکایی ها به صورت مستقیم و صریح صحبت نموده و موضع خود را نسبت به لبنان را اینگونه خلاصه نموده اند که در دوره ریاست جمهوری میشل عون و یا با حضور حزب الله در دولت، استخراج نفت در لبنان صورت نمی گیرد و یاریی نیز از سوی صندوق بین المللی پول انجام نمی گردد.

فرانسوی ها نیز کوشش می نمایند که آمریکا را عصبانی ننمایند تا سرمایه گذاری های خود را حفظ نمایند. آنها به دنبال راه هایی هستند تا از یک سو با آنچه آمریکا می خواهد سازگاری داشته باشد و از سوی دیگر، حزب الله هم آن را بپذیرد. فرانسه در این بین حتی گزینه تشکیل دولت جدید به ریاست سعد حریری را در سر خود دارد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1205

به "آمریکا: خبری از نفت و پول در صورت حضور حزب الله در دولت نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا: خبری از نفت و پول در صورت حضور حزب الله در دولت نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید