آخرین شرایط مناطق سفید و قرمز کرونا ، علت افزایش دوباره مبتلایان

به گزارش گردشیا، سخنگوی وزارت بهداشت با اعلام آخرین شرایط مناطق سبز و سفید کرونا در کشور، گفت: ما در بازوی نزول و در حالت افول بیماری در کشور هستیم و تعداد موارد بستری به نسبت کاهش یافته و حتی در روز های اخیر و به دنبال بازگشایی ها ممکن است، ثبات پیدا نموده باشد.

آخرین شرایط مناطق سفید و قرمز کرونا ، علت افزایش دوباره مبتلایان

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، کیانوش جهانپور درباره آخرین شرایط مناطق قرمز، زرد، سفید و سبز کرونایی در کشور، گفت: تعریف هر یک از این مناطق بر اساس تعداد موارد مرگ و میر و ابتلای جدید ظرف هفته قبل است که بر این اساس رنگ های قرمز، زرد، سفید و سبز را تقسیم بندی می کنیم که عمدتا با هدف آگاهی بخشی، هشدار یا اطلاع رسانی درباره شرایط مناطق است؛ هم برای اهالی و هم برای کسانی که قصد تردد دارند.

تنها یک نقطه سبز کرونا در کشور

وی با بیان اینکه منطقه سبز به معنای منطقه بی خطر است و تقریبا به جز شهرستان و جزیره ابوموسی، هیچ نقطه سبزی در کشور وجود ندارد، گفت: در عین حال بقیه مناطق عمدتا شهرستان های سفید هستند که شرایط سفید به معنای کم خطر بودن است، نه بی خطر بودن. باید توجه کرد که این شرایط شنماینده نیز هست و ممکن است خیلی راحت با موارد جدید ابتلا یک منطقه سفید، در هفته بعد در شرایط زرد قرار بگیرد و یا از شرایط زرد به شرایط قرمز بدل شود.

اغلب مناطق استان ها در شرایط سفید

اعلام شهرستان های قرمز

جهانپور با بیان اینکه مناطق در اغلب استان ها عمدتا در شرایط سفید قرار دارند، ادامه داد: مناطقی هم در شرایط زرد قرار دارند که خطر در آن ها متوسط ارزیابی می شود. البته در بعضی مناطق کشور، به خصوص در استان خوزستان، هرمزگان، کرمانشاه، کردستان، بوشهر، جنوب کرمان و جنوب استان سیستان و بلوچستان و تا حدی بعضی مناطق در استان های آذربایجان غربی و شرقی شهرستان های قرمز را بیشتر می بینیم که امیدواریم با فرایندی که وجود دارد، در هفته های آینده تعداد این مناطق کاهش پیدا نموده و این مناطق به سمت شرایط زرد و مناطق زرد نیز به سمت شرایط سفید سوق پیدا نمایند.

شرایط زرد در پایتخت

جهانپور درباره شرایط پایتخت نیز گفت: به طور کلی شرایط استان تهران به این صورت است که هم مناطق سفید و هم مناطق زرد در تهران وجود دارد، اما در کل در تهران با توجه به نوسانی که فرایند ابتلا دارد، اگر بخواهیم یک ارزیابی کلی استانی داشته باشیم، شرایط زرد را برایش قلمداد می کنیم.

ثبات نسبی در موارد بستری روزانه

سخنگوی وزارت بهداشت درباره احتمال بروز موج دوم با توجه به فرایند صعودی ابتلا و مرگ و میر، اظهار کرد: در موارد بستری فرایند صعودی چشمگیری نداریم. البته ممکن است در بعضی مناطق کشور اینگونه باشد، اما در بعضی مناطق هم کاهش موارد بستری را شاهدیم. بنابراین تقریبا یک ثبات نسبی در موارد بستری روزانه در بیمارستان ها وجود دارد و بین 400 تا 500 نفر نوسان داشتیم. همچنین موارد ابتلای قطعی به بیماری کووید-19 نیز به همین صورت بوده است.

جهانپور تاکید نمود: به هر حال هرجای جهان که بازگشایی اتفاق افتد، قطعا تغییرات اندکی در تعداد موارد ابتلای جدید خواهید داشت و اگر کشور یا کشورهایی بعد از بازگشایی چنین تغییری را در نمودار ندارند، حتما به الگوی بیماریابی آن ها بازمی شود؛ چراکه ممکن نیست در شرایطی که بیماری مهار و ریشه کن نشده، بعد از بازگشایی فرایند کاهشی موارد را داشته باشید؛ مگر اینکه الگوی بیماریابی در آن کشورها تغییر پیدا نموده و کاهش موارد تست داشته باشند.

علت افزایش دوباره موارد ابتلا به کرونا در ایران

وی گفت: در کشور ما از آنجایی که این اتفاق نیفتاد و حتی به سمت بیماریابی فعال تر رفتیم، به ظاهر در اعداد افزایش موارد ابتلای جدید را در دو سه هفته اخیر و بعد از بازگشایی ها می بینیم، اما این به هیچ وجه به معنای شیوع بیشتر بیماری نیست. صرفا ممکن است موارد شناسایی شده امروز، بیش از روزها و هفته های بعد بوده باشد. در موارد بستری هم چنین تغییری نیست. در اوایل فروردین ماه ممکن بود 90 درصد موارد مبتلایی که شناسایی می شد، در بیمارستان ها بستری می شدند، اما امروز 15 و تا20 درصد مبتلایان بستری می شوند. وقتی تعداد را مقایسه می کنیم می بینیم که شاید دو تا سه هزار بیماری که در فروردین ماه شناسایی می شد، در بیمارستان ها بستری بودند، اما امروز 400 تا 500 نفر است. بنابراین موارد شناسایی شده ای که در بیمارستان ها بستری شدند یا از بیمارستان ها نمونه ارسال می شود، شاید به یک پنجم روزهای اوج بیماری رسیده است.

کاهش موارد بستری در بخش های ICU

وی ادامه داد: همچنین میزان موارد مرگ و میرمان شاید به یک سوم و یک چهارم روزهای اوج بیماری رسیده و موارد بستری در بخش مراقبت ویژه علی رغم اینکه به نوعی آستانه بستری در بخش مراقبت های ویژه پایین تر آمده و افراد را سریع تر در ICU بستری می نمایند، اما باز هم موارد به یک دوم تا یک سوم رسیده است، اما در ظاهر شاید تعداد شناسایی شده را بیشتر یا برابر قبل ببینید که صرفا به رهگیری موارد تماس نزدیک بازمی شود.

غربالگری گروه های پرخطر در 15 استان؛ بزودی

جهانپور گفت: به هر حال استان هایی که تعداد مناطق سفیدشان بیشتر می شود، به تدریج به سمت رهگیری و غربالگری موارد و گروه های پرخطر و افراد مسن خواهند رفت که ممکن است تغییراتی را در ظاهر افراد ایجاد کند. در حال حاضر 15 استان و به زودی 21 استان به سمت غربالگری گروه های پرخطر خواهند رفت که قاعدتا ممکن است به کاهش یا افزایش موارد شناسایی شده روزانه در استان ها منجر شود. بنابراین همه این متغیرها همگن و یکسان نیست و بدون تحلیل و دانستن و لحاظ کردن مواردی که تشریح کردم، نمی شود آن ها را باهم مقایسه کرد.

وی تاکید نمود: ما در بازوی نزول و در حالت افول بیماری در کشور هستیم و تعداد موارد بستری به نسبه کاهش یافته و حتی در روزهای اخیر و به دنبال بازگشایی ها ممکن است، ثبات پیدا نموده باشد، اما باز هم منتظر می مانیم و هرکجا که احساس کنیم که فرایند شیوع بیماری در کشور در حال افزایش است، قطعا توقف نموده و حتی ممکن است یک تا دو مرحله به عقب بازگردیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1173

به "آخرین شرایط مناطق سفید و قرمز کرونا ، علت افزایش دوباره مبتلایان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط مناطق سفید و قرمز کرونا ، علت افزایش دوباره مبتلایان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید