73 محوطه باستانی در همدان شناسایی شد

به گزارش گردشیا، نخستین فصل بازنگری بررسی در محدوده دهستان شوردشت (شرا) منجر به شناسایی 73 محوطه و 8 بنای تاریخی شامل مسجد، قلعه و حمام شد.

73 محوطه باستانی در همدان شناسایی شد

به گزارش گردشیا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، زینب قاسمی سرپرست هیئت باستان شناسی امروز چهارشنبه 17 مرداد با اعلام این خبر گفت: نخستین فصل بررسی های باستان شناختی دشت شراء، شهرستان قهاوند همدان با مجوز ریاست پژوهشگاه، توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان انجام شد.

او افزود:بررسی صورت گرفته با هدف بازنگری بررسی های باستان شناختی پیشین، تحلیل الگوهای استقراری، بررسی نقش عوامل زیست محیطی بر شکل گیری استقرارها در دوران مختلف و ثبت آثار حائز اهمیت، در فهرست آثار ملی صورت گرفته است.

این باستان شناس وجود رودخانه قره چای و زمینهای حاصلخیز در این دشت را بستری مناسب برای شکل گیری استقرارها در دوره های مختلف دانست و گفت: نخستین فصل بازنگری بررسی در محدوده دهستان شوردشت (شرا) بصورت پیمایشی صورت گرفت و منجر به شناسایی 73 محوطه و 8 بنای تاریخی شامل مسجد، قلعه و حمام شد.

به گفته او، در این میان 19 محوطه پیش از این ثبت آثار ملی شده و در حاضر پرونده ثبتی 62 محوطه در حال آماده سازی برای ارائه به اداره کل ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی است.

سرپرست هیئت باستان شناسی گفت: قدیمی ترین دوره شناسایی شده مربوط به دوره مس و سنگ با سفالهای شاخص این دوره و همچنین عصر مفرغ قدیم با سفالهای شاخص گودین IV یا فرهنگ یانیق است.

او افزود: در فاز اول عملیات بازنگری، بررسی و شناسایی روشمند (سیستماتیک) باستان شناختی دشت قهاوند (شوردشت) همچنین استقرارهایی از عصر آهن، سلوکی، اشکانی، ساسانی و اسلامی شناسایی شد.

منبع: chtn.ir
انتشار: 24 مرداد 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 6

به "73 محوطه باستانی در همدان شناسایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "73 محوطه باستانی در همدان شناسایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید