6 علت سردرد و راه های درمان آن ها

به گزارش گردشیا، سردرد یکی از رایج ترین مشکلاتی است که مردم به صورت روزمره از آن شکایت می نمایند. بعضی از افراد در دوره خاصی از زندگی خود سردرد شدید را تجربه می نمایند و بعضی دیگر دچار سردردهای گاه و بی گاه می شوند. هر کسی ممکن است دچار سردرد گردد و هیچ تفاوتی ندارد که چه سنی، چه نژادی یا چه جنسیتی داشته باشید. تشخیص این که علت سردرد چیست همواره راحت نیست. با این حال با توجه به زندگی روزمره ما 6 علت عمده برای انواع سردرد از جمله سردرد خوشه ای، سردرد سینوسی (سینوزیت)، سردرد میگرنی و سردرد تنشی توسط متخصصین معین شده است. با ما همراه باشید تا با این دلایل و راه درمان سردرد آشنا شوید.

6 علت سردرد و راه های درمان آن ها

چه چیزهایی ممکن است علت سردرد شما باشد؟

شغل شما

هیچ شکی وجود ندارد که استرس های کار می تواند باعث سردردهای متعدد در طول هفته گردد، اما اگر علت سردرد روزهای تعطیل شما هم کار باشد بسیار غیر منتظره است! بله استرس کاری هفته در روزهایی که کار نمی کنید به سراغ شما می آید و باعث سردرد می گردد؛ این نوع سردرد دقیقا بعد از این که شما یک پروژه کاری را به خاتمه می رسانید، یا وقتی بعد از یک هفته کار در حال استراحت در روز تعطیل هستید، یا حتی وقتی برای سفر مرخصی گرفته اید یا به تعطیلات رفته اید به سراغ شما می آید. این نوع سردرد که متخصصین آن را با نام Let-Down Headaches می شناسند، سردردی است که خیلی از مواقع به اشتباع تشخیص داده می گردد. علت سردردهای این چنینی را می توان میزان هورمون های استرس دانست که بر روی فعالیت های شیمیایی حساس مغز تاثیر می گذارند.

راه درمان: هر روز 5 دقیقه این تمرین ذهنی را برای کاهش استرس انجام دهید: چشمان خود را ببندید و به جایی که شما را خرسند می نماید فکر کنید؛ مثلا ساحلی که از آن خاطره دارید. روی تصویری از آن تمرکز کنید و خود را در آنجا تصور کنید. به تمام جزییات دقت کنید، گرمای تابش خورشید روی پوست صورت تان یا نسیم خنک دریا، بوی آب شور دریا و حس نرم شن ها زیر پاهایتان. در روزهایی که خیلی خسته و فرسوده هستید به ماساژ روی بیاورید؛ تحقیقات وسیع در اسپانیا نشان داده است که 40 دقیقه ماساژ می تواند سردردهای تنشی را در چند ساعت آرام کند.

رژیم غذایی شما

بی اهمیتی و فراموش کردن یا به تعویق انداختن هر وعده غذایی، باعث افت قند خون و جرقه یک سردرد می گردد. اما جالب است بدانید که خوردن برخی از خوراکی ها هم می تواند باعث سردرد گردد. حداقل 30 درصد سردردهای میگرنی به دلیل رژیم غذایی هستند. طبق تحقیقات بنیاد ملی سردرد (National Headache Foundation)، غذاهایی که تیرامین (Tyramin) دارند در صدر جدول غذاهایی قرار دارند که باعث سردرد می شوند. به همین دلیل انواع کالباس و سوسیس، کلم ترشی، سس سویا و پنیر کهنه و در برخی افراد خوردن پیاز و مرکبات باعث بروز سردرد و میگرن می گردد. خوراکی های دیگری که درد میگرن را تحریک می نمایند شامل مواد غذایی حاوی کافئین، مونوسدیوم گلومات (MSG) و آسپارتام هستند. مونوسدیم گلومات نمکی است که به عنوان طعم دهنده در بسیاری از کنسروها و غذاهای آماده استفاده می گردد و آسپارتام نوعی شیرین نماینده مصنوعی است که در محصولات کم کالری و رژیمی وجود دارد.

راه درمان: پرهیز غذایی برای سردرد می تواند برای هر فرد به صورت متفاوتی باشد. به همین دلیل پزشکان معمولا توصیه می نمایند افراد رژیم غذایی با پرهیز را برای چند ماه ادامه دهند تا متوجه شوند که چه ماده غذایی سردردشان را تحریک می نماید یا می تواند باعث سردرد گردد. می توانید با غذاهای کم تیرامین (Low Tyramine Diet) رژیم غذایی خود را آغاز کنید و از خوردن غذاهایی مانند سوسیس، کالباس، پنیرهای قوی مثل چدار، بلوچیز، پنیر کهنه، سس سویا، دانه سویا، پنیر سویا، باقالی، ترشیجات مثل ترشی کلم و خیارشور و نان هایی که با خمیر ترش تهیه می شوند خودداری کنید.

همچنین سعی کنید حداقل هر 3 ساعت چیزی بخورید، مثلا 3 وعده غذایی کوچک و 3 میان وعده در روز. به یاد داشته باشید که کم آبی بدن می تواند علت سردرد باشد، همینطور نوشیدن زیاد قهوه؛ پس سعی کنید برای برطرف سردرد و پیشگیری از آن، در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید و بیش از 200 میلی گرم کافئین در روز مصرف نکنید. یک فنجان معمولی قهوه دارای چیزی حدود 100 میلی گرم کافئین است و یک قوطی نوشابه حدود 30 تا 50 میلی گرم کافئین دارد.

زندگی اجتماعی شما

اگر آخر هفته را با دوستان خود خوش بگذرانید، تا دیروقت بیدار بمانید و در عوض آدینه را تا ظهر بخوابید؛ به احتمال زیاد صبح را با سردرد از خواب بیدار می شوید، اما چرا؟ بیدار ماندن تا دیروقت، قرار دریافت در معرض دود سیگار یا سیگار کشیدن و خوابیدن بیشتر از ساعتی که همواره بیدار می شوید از دلایل اصلی سردرد در روزهای تعطیل است. درست است که کمبود خواب به تنهایی یک علت سردرد شناخته شده است اما بهم زدن ساعت خواب هم به همان اندازه سردرد می آورد.

راه درمان: مجبور نیستید برنامه های تعطیلات آخر هفته خود را کلا لغو کنید. اما برای پیشگیری از سردرد، شب را زودتر به خانه برگردید تا برنامه خواب خود را خیلی تغییر ندهید و حتی بتوانید کمبود خوابی که در طول هفته داشتید را در صبح روز تعطیل جبران کنید. البته نه به این معنی که زیاد در رخت خواب بمانید. اگر در طول روز هنوز احساس خواب آلودگی کردید، یک چرت کوتاه حال شما را بهتر خواهد نمود.

وزن شما

اضافه وزن احتمال سردرد مزمن را برای شما افزایش می دهد و اگر این اضافه وزن در قسمت میانی بدن شما باشد این احتمال 2 برابر می گردد. خانم هایی که در قسمت شکم چربی اضافه دارند تا 30 درصد بیشتر از خانم هایی که شکم تخت و لاغری دارند دچار میگرن می شوند. بر اساس تحقیقات دانشگاه پزشکی درکسل (Drexel)، قسمتی از مغز شما که میزان میل شما به خوردن و نحوه عملکرد سلول های چربی را کنترل می نماید، هنگام وقوع سردردهای حاد هم فعال می گردد. دلیل این موضوع هنوز کاملا معین نیست اما رئیس تحقیقات مرکز سردرد جان هاپکینز می گوید: میزان پروتئین بالایی که سلول های چربی ترشح می نمایند، مثل آدیپونکتین (Adiponectin) و لپتین (Leptin) می تواند باعث ایجاد التهاب در بدن شما شوند که این روی میگرن هم تاثیر می گذارد و از علل سردرد محسوب می گردد.

درمان: تعریق کردن! ورزش کردن نه تنها باعث چربی سوزی و لاغری شما می گردد، بلکه عملکرد قوی در تسکین درد هم دارد. تحقیقات نشان داده است که 40 دقیقه تمرین ایروبیک 3 بار در هفته، به اندازه داروهای مسکن در بهبود میگرن موثر است!

هورمون های شما

عادت ماهانه علاوه تاثیرات خلق وخویی و درد بدن، باعث انواع سردرد نیز می گردد. تغییرات هورمونی علت سردرد حدود 60 درصد خانم ها است. بر اساس تحقیقات دانشگاه یوسی ال ای (UCLA) دقیقا قبل از عادت ماهانه میزان استروژن در بدن شما کاهش پیدا می نماید و این تغییر در مغز می تواند باعث سردرد میگرنی گردد.

درمان: مصرف قرص های مسکن غیراستروئیدی مثل ایبوپروفن، به صورت روزانه و چند روز قبل از آغاز عادت ماهانه، می تواند به کاهش التهاب رگ های خونی مغز که باعث سردرد میگرنی می شوند یاری کند. اگر این نوع مسکن ها به اندازه کافی در تسکین درد شما موثر نبودند دکتر زنان شما می تواند داروهای دیگری به شما پیشنهاد کند. مثل داروهایی که از کاهش میزان استروژن در بدن شما جلوگیری کند یا مسکن های قوی تر که تاثیر آن ها مدت بیشتری در سیستم عصبی باقی خواهند ماند. در این مورد فقط از پزشک متخصص خود مشورت بگیرید.

عادت های شما هنگام خواب

علت سردرد می تواند مسائل فک شما باشد؛ برای مثال کسانی که در خواب دندان قروچه می نمایند، یا کسانی که در طول روز دندان های خود را به هم فشار می دهند. تحقیقات وسیعی که در یکی از دانشگاه های دندان پزشکی اجرا شده نشان می دهد این رفتارها در افرادی که سردرد تنشی دارند بسیار رایج است. این افراد ممکن است در خواب یا بیداری این کارها را انجام دهند. بسیاری از افرادی که از سردرد گیج گاهی شکایت می نمایند در خواب یا در ناخودآگاه به فک خود فشار می آورند که این کار باعث فشار بر مفصل گیج گاهی زیرواره ای می گردد. این نوع سردرد با نام سندرم Temporomandibular joint یا TMJ شناخته می گردد. خروپف کردن هنگام خواب نیز یکی دیگر از دلایل سردرد شدید روزانه در افراد است.

درمان: از نشانه های این رفتار درد فک، درد گوش و صدای کلیک مانند فک هنگام باز کردن دهان و جویدن است. دندان پزشک شما نیز به راحتی می تواند تشخیص دهد که شما در خواب دندان قروچه می کنید یا خیر. اگر این مشکل برای شما تشخیص داده شد می توانید به متخصصین کلینک خواب مراجعه کنید که درمان های متفاوتی برای برطرف مسائل خواب دارند.

انواع سردرد را بشناسید

درد خود را بشناسید؛ علت بیش از نیمی از سردردها تشخیص داده نمی گردد یا به اشتباه تشخیص داده می گردد. بر طبق مطالعات بنیاد ملی سردرد، سه نوع شایع سردرد عبارتند از:

سردرد تنشی (رایج ترین نوع سردرد)

احساس یک فشار مداوم یا فشرده شدن محکم در قسمت پیشانی، دور سر یا پشت سر که با حرکت کردن شما بیشتر یا بدتر نمی گردد. حدود 88 درصد خانم ها دچار سردرد تنشی می شوند.

سردرد میگرنی (رایج تر در خانم ها)

احساس درد معمولی رو به ازدیاد در یک طرف پیشانی یا یک طرف کل سر که برخلاف سردرد تنشی با حرکت بدن یا سر، درد بیشتر و بدتر می گردد. این نوع سردرد با حالت تهوع یا حتی استفراغ همراه می گردد. حساسیت به نور و صدا نیز در این نوع سردرد رایج است. حدود 18 درصد از خانم ها دچار میگرن می شوند.

سردرد سینوسی (نادر)

احساس درد و فشار دور چشم ها، روی گونه ها و پیشانی به همراه آبریزش و احتقان یا گرفتگی بینی و حتی در برخی موارد تب و لرز. این عوارض توسط آنتی بیوتیک از بین می فرایند. اکثر افرادی که فکر می نمایند دچار سردرد سینوسی هستند در واقع دچار التهاب سینوسی یا میگرن هستند.

درمان طبیعی سردرد

بر اساس بسیاری از تحقیقاتی که برای پیدا کردن دلایل سردرد اجرا شده است، حدود 40 درصد افرادی که از سردرد رنج می برند می توانند فقط با پرهیز کردن و ایجاد عادت های صحیح به راه طبیعی درمان سردرد خود برسند. اما فقط 14 درصد از مردم این کار را انجام می دهند. بهتر است با دکتر خود در خصوص استفاده از یک یا چند درمان گیاهی سردرد صحبت و قبل از استفاده از داروهای شیمیایی، با استفاده از ویتامین ها و مکمل های غذایی برای درمان سردرد خود کوشش کنید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 692

به "6 علت سردرد و راه های درمان آن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 علت سردرد و راه های درمان آن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید