گسترش نمایش عروسکی در دیگر شهرها

به گزارش گردشیا، معاون هنری وزارت ارشاد از گسترش نمایش عروسکی در دیگر شهرها اطلاع داد

گسترش نمایش عروسکی در دیگر شهرها

به گزارش خبرنگاران، طبق گزارش رسیده، سید مجتبی حسینی شامگاه یکشنبه 4 شهریور ماه با حضور در تالار سایه مجموعه شهر به تماشای نمایش قصه بخت نوشته داود فتحعلی بیگی نشست که با کارگردانی مشترک احسان صانعی و زهرا بکتاش از شهرضا در این دوره از جشنواره حضور دارد.

این نمایش با هنرمندی گروهی از نابینایان، ناشنوایان و کم توان های ذهنی روی صحنه رفت.

بعد از دومین اجرای آن، فتحعلی بیگی با تقدیر از گروه اجرایی این نمایش گفت: نزدیک 45 سال است کار هنری می کنم و امشب یکی از زیباترین شب های زندگی ام بود.

او خطاب به کارگردان این نمایش ادامه داد: در برابر انسانیت شما که به این بچه ها انرژی دادید، سر تعظیم فرود می آورم و امیدوارم همین بچه ها در آخرت مرا شفاعت نمایند.

در حاشیه این اجرا، معاون هنری از چند طرح برای گسترش نمایش عروسکی در کشور اطلاع داد.

حسینی درباره ایجاد کارگاهی برای ساخت و ساز عروسک که از احتیاجهای جدی نمایشگران عروسکی است، شرح داد: یکی از طرح هایی که در معاونت هنری به عنوان طرح های ویژه در حال پیگیری است و از سال جاری به صورت برنامه های کلان معاونت محسوب می گردد، ایجاد شهرهای خلاق هنر است در واقع شهرهایی که می توانند بستری برای تئاتر عروسکی باشند و فعالیت نمایند و ما براساس اینکه ایران تهران نیست، می توانیم رشته های مختلف هنری را در شهرهای مختلف توسعه بدهیم.

او ادامه داد: یکی از بسترهای این طرح، همین موضوع است. طرح دیگری که در برنامه های معاونت هنری است، گفتگوی دیروز و امروز است که تئاترهای سنتی عروسکی یا متون ایرانی در قالب عروسک حتما مورد حمایت قرار خواهد گرفت.

معاون هنری درباره زمان احتمالی راه اندازی این کارگاه شرح داد: باید برای ایجاد کارگاه ساخت عروسک فرآیند مفصلی در نظر بگیریم و در نظر من موضوع پیش پا افتاده ای نیست که بتوانم خیلی سهل آن را ببینم. با توجه به اهمیتی که دارد و پیشینه عروسک ها در تاریخ فرهنگی ایران و نقشی که در انتقال مفاهیم و آموزه ها داشته اند، از نظر ما پدیده بسیار مهمی است که احتیاج به تمرکز و زمان بیشتری دارد.

شهرام کرمی، مدیر اداره کل هنرهای نمایشی، محمدحسین ناصربخت، ایرج محمدی و ... از دیگر تماشاگرانی بودند که شب گذشته به تماشای این نمایش نشستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 91

به "گسترش نمایش عروسکی در دیگر شهرها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گسترش نمایش عروسکی در دیگر شهرها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید