چگونگی افزایش پنج برابری عملیات معدن کاری

به گزارش گردشیا، خبرنگاران : نایب رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران معتقد است، تولیدات داخلی تجهیزات و ماشین آلات معدن کاری به هیچ وجه جوابگوی احتیاج 6 هزار معدن فعال در کشور نبوده و ضرورت تامین این تجهیزات به وسیله واردات احساس می گردد.

چگونگی افزایش پنج برابری عملیات معدن کاری

به گزارش به نقل از اتاق تهران ؛ سجاد غرقی نایب رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران، تسهیل واردات تجهیزات و ماشین الات معدنی را به اسم یکی از الزامات توسعه صنعت معدنکاری ایران اسم کرد و گفت با تامین ماشین آلات، امکان فراوری و عملیات در بخش معدن به 5 برابر ظرفیت عملیاتی کنونی افزایش پیدا می نماید.

غرقی با بیان اینکه ماشین آلات صنعتی و معدنی، پایه و موتور محرک بخش معدن محسوب می گردد ادامه داد: در چهار یا پنج دهه گذشته که کشور وارد فضای معدن کاری مدرن شده، ذخایری که به صورت دستی قابل استحصال باشد بسیار محدود است. در واقع اکنون، تنها بعضی از معادن زغال سنگ و نمک وابستگی مستقیم به نیروی کار دارد. اما بیش از97 درصد استخراج و سایر عملیات معدن کاری به وسیله ماشین آلات انجام می گردد و این ماشین آلات چه در حفاری و چه در بخش حمل و بارگیری عمدتا در خارج از ایران فراوری می گردد.

او با اشاره به اینکه ظرفیت ساخت داخل تجهیزات و ماشین آلات حوزه معدن در برترین حالت کمتر از 10درصد ظرفیت عملیاتی فعلی است شرح داد: فراوریات داخلی، به هیچ وجه جوابگوی احتیاج 6 هزار معدن فعال در کشور نبوده و ضرورت تامین این تجهیزات به وسیله واردات احساس می گردد؛ چرا که، تمام بار استخراج در معادن روی ماشین الات است و حتی آنچه برای بارگیری مورد استفاده قرار می گیرد، مانند لودر و بولدوزر در خارج از کشور ساخته می گردد. در چنین شرایطی، علاوه بر حمایت هوشمندانه و هدفمند از فراورینمایندگان داخلی، امکان واردات ماشین آلات هم باید تسهیل گردد. در واقع، با توجه به زمان بر بودن توسعه ساخت داخل در این بخش، واردات ماشین آلات برای ادامه فعالیت معادن حیاتی است؛ از آن جهت که نرخ استهلاک سرمایه و تجهیزات در این بخش بالاست و اگر تجهیزات و ماشین الات به موقع و با قیمت مناسب در دسترس فعالان این بخش قرار نگیرد، معادن دچار بحران خواهند شد.

غرقی سپس واردات ماشین آلات دست دوم و با عمر کمتر از 10 سال را مالی خواند و گفت: انتظار این است که دولت برای واردات این نوع ماشین الات، تسهیلات ویژه ای در نظر بگیرد. البته از گفتار مسئولان چنین برداشت می گردد که واردات ماشین آلات معدنی را با مقایسه می نمایند، حال آن که ماشین آلات معدنی از نوع سرمایه گذاری و یاری به رونق فراوری بوده و با توجه به کارکرد تخصصی آن، تسهیل واردات در این بخش منجر به دلالی و سفته بازی نخواهد شد. بنابراین با توجه به نرخ استهلاک سرمایه در تجهیزات معدن و وابستگی شدیدی که به ماشین آلات سنگین وجود دارد، اگر شرایط موجود تداوم پیدا کند و ماشین الات کمتر از ده سال با حقوق عوارض گمرکی پایین در اختیار فراورینماینده قرار نگیرد، امکان افزایش ظرفیت در معادن عظیم وکوچک وجود نخواهد داشت.

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: زیان مستقیم عدم دسترسی به ماشین آلات، در عدم ایفای تعهدات عدم النفع فعالان این حوزه رخ نشان داده است؛ چنانکه، در تحلیل هزینه های عملیاتی، 60 درصد به ماشین آلات معدنی اختصاص پیدا می نماید.حال آنکه اگر اکنون، ظرفیت استخراج و عملیات سالیانه در بخش معدن به 550 میلیون تن در سال می رسد، با تامین تجهیزات، این ظرفیت به بیش از 5 برابر اندازه کنونی افزایش پیدا می نماید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 1 مرداد 1400 بروزرسانی: 1 مرداد 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1847

به "چگونگی افزایش پنج برابری عملیات معدن کاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونگی افزایش پنج برابری عملیات معدن کاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید