چه مجازاتی در انتظار مزاحمان تلفنی است؟

به گزارش گردشیا، قانون برای افرادی که به هر دلیلی به صورت تلفنی مراحم سایر افراد می شوند مجازات خاصی را در نظر گرفته است.

چه مجازاتی در انتظار مزاحمان تلفنی است؟

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرنگاران، فرزانه فراهانی- مزاحمت تلفنی اقدام غیر اخلاقی و غیر قانونی است که فرد مرتکب شونده با آگاهی کامل مرتکب آن می شود و آرامش فرد آن سوی خط را بر هم می زند.

بسکمک از افراد با شنیدن عنوان مزاحم تلفنی این جمله را می گویند که دیگر زمان این قبیل مزاحمتها به سر آمده است اما در واقع اینطور نیست و هنوز هم افراد بسکمک هستند که به دلایل مختلف به وسیله تلفن ثابت یا گوشی تلفن همراه، به صورت تماس تلفنی یا پیامکی مزاحم سایرین می شوند.

بعضی از مزاحمان تلفنی با شماره گیری تلفن ویژه اقدامات امدادی و ارائه خدمات در مواقع بحرانی نظیر اورژانس، نیروی انتظامی، آتش نشانی و مجموعه های خدماتی از این دست وقت درخواست سایر مشترکان نیاز به خدمت را می سوزانند.

بر اساس آخرین آمار روزانه صدها تماس و مکالمه تلفنی غیر ضروری از طرف مزاحمان تلفنی با اپراتورهای ارائه دهنده خدمات در دستگاههای مختلف امدادی برقرار می شود که در مواردی منجر به عدم امدادرسانی به موقع به افرادی می شود که نیازمند واقعی دریافت کمک هستند.

بعضی دیگر هم با شماره گیری تلفن همراه سایر مردم برای فردی که پاسخ تلفن را می دهد ایجاد مزاحمت و دردسر می کنند و این گونه مزاحمتها بر خلاف باور عموم مردم تنها مربوط به گذشته نبوده و امروزه نیز توسط بعضی کاربران تلفنی مورد سو استفاده قرار می گیرد.

مصادیق شاخص مزاحمت تلفنی!

عدم آشنایی عموم مردم با بعضی قوانین ساده مثل چگونگی برخورد قانونی با فردی که به صورت تلفنی ایجاد مزاحمت می کند، گاهی به قیمت از هم پاشیدن زندگی بعضی از افراد منجر می شود.

فحاشی و بیان حرف های رکیک نسبت به مخاطب و دادن اخبار کذب و غیرواقعی به مخاطب پشت خط ارتباطی، از جمله مواردی هستند که مزاحمان تلفنی طی مزاحمت خود به این جرم مرتکب می شوند.

بیان تهمت های ناروا که ممکن است عواقب وخیمی به دنبال داشته باشد و همانطور که عنوان شد منجر به از هم پاشیدن زندگی مشترک افراد شود، یکی دیگر از اقدام مزاحمان تلفنی محسوب می شود.

دروغ پردازی و عنوان اخبار کذب و تکان دهنده که گاهی اوقات باعث شوک آنی شده و آرامش خانواده ها را بر هم می زند نیز از دیگر کارهای خلافی است که توسط مزاحمان تلفنی صورت می گیرد.

مشترکین تلفن همراه در صورت داشتن مزاحم تلفنی، در تهران می توانند برای شکایت و شناسایی مزاحم تلفنی به مراکز تلفن ثابت مراجعه نموده و سایر مردم در استانها نیز برای پیگیری شکایت از مزاحم تلفنی می توانند به ادارات مشترکین استان خود مراجعه کنند.

سیمکارتی که فرد به وسیله مزاحم تلفنی مورد اذیت و آزار قرار می گیرد باید به نام خود فرد باشد و فرد می تواند با ارائه اصل کارت ملی و تکمیل فرم مربوطه جهت پیگیری و شکایت اقدام کند.

مجازات قانونی مزاحم تلفنی چیست؟

به گفته مجید علیمردانی وکیل پایه یک دادگستری، یکی از شکایات مرسوم در مراجع قضایی مزاحمت تلفنی است و ایجاد مزاحمت تلفنی به طور صریح در قانون به عنوان جرم، بیان شده و برای آن مجازات در نظر گرفته شده است.

این وکیل پایه یک دادگستری شرح داد: در ماده 641 قانون مجازات اسلامی آمده است که هرکس به وسیله تلفن یا دستگاه های مخابراتی دیگر، برای اشخاص ایجاد مزاحمت کند، علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات، مرتکب به حبس از یک تا شش ماه محکوم خواهد شد.

علیمردانی افزود: مطابق ماده واحده قانون تاسیس شرکت مخابرات: هرکس وسیله مخابراتی در اختیار خود را وسیلۀ مزاحمت دیگری قرار دهد یا با عمد و سوءنیت ارتباط دیگری را مختل کند، برای بار نخست پس از اکتشاف، ارتباط تلفنی او به مدت یکهفته همراه با اخطار کتبی قطع میشود و تجدید ارتباط، مستلزم پرداخت هزینه های مربوطه خواهد بود.

وکیل پایه یک دادگستری گفت: مجازات این امر از دو ماه تا دو سال حبس و یا 74 ضربه شلاق خواهد بود و مطابق رای وحدت رویه به شکایت مزاحمت تلفنی در محل دادسرای محل وقوع جرم یعنی همان دادسرای محل سکونت شاکی رسیدگی می شود.

وی تاکید کرد: برای بار دوم، ارتباط تلفنی مزاحم به مدت سه ماه همراه با اخطار کتبی قطع شده و تجدید ارتباط، مستلزم پرداخت هزینه های مربوطه و تقاضای مشترک خواهد بود.

این وکیل پایه یک دادگستری افزود: در مزاحمت تلفنی برای بار سوم، شرکت مخابرات، ارتباط تلفنی وی را به طور دائم قطع و اقدام به جمع آوری منصوبات تلفن نموده و ودیعه مشتری را پس از تسویه حساب مسترد خواهد کرد.

در صورت داشتن مزاحم تلفنی به کجا مراجعه کنیم؟

علیمردانی گفت: علاوه بر موارد فوق، چنانچه بتوان ثابت کرد که فرد مزاحم، به وسیله تلفن همراه اقدام به نشر اکاذیب (انتشار و اشاعه اخبار دروغ و وقایع خلاف واقع به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی) نموده است، مشمول جرم اتهام، افترا و نشر اکاذیب میشود.

وی گفت: زنگ زدن و برقراری تماس تلفنی به وسیله هر یک از سامانه های ارتباطی از تلفن معمولی گرفته تا تلگرام، واتساپ و… ، مشمول عنوان مجرمانه مزاحمت تلفنی قلمداد می شود و همچنین ارسال هر گونه پیام به قصد ایجاد مزاحمت از مصادیق مجرمانه جرم مزاحمت تلفنی برشمرده شده و شاکی می تواند فرد مرتکب این نوع جرم را به وسیله قانون مورد تعقیب کیفری قرار بدهد.

ضرورت تشدید قوانین برخورد با مزاحمان تلفنی!

از آنجا که اغلب مزاحمت های تلفنی به وسیله افراد ناشناس صورت می گیرد فرد شاکی در برگه طرح شکایت خود باید در بخش مربوطه عنوان ناشناس را به جای نام فرد مزاحم درج کند.

کوچکترین پیامد مزاحمت تلفنی بر هم زدن آرامش افراد است و پس از آن از هم پاشیده شدن زندگی بعضی از افراد نیز از عواقب این اقدام مجرمانه محسوب می شود و ضرورت تشدید قوانین این جرم نیازمند توجه مسئولان دستگاه قضا است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1785

به "چه مجازاتی در انتظار مزاحمان تلفنی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه مجازاتی در انتظار مزاحمان تلفنی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید