چالش 99، 9، 9 فرزند تفکر سرمایه داری

به گزارش گردشیا، تهران (پانا) - 99/9/9 آخرین تاریخ رند قرن 14 شمسی است، تاریخی که از ماه های قبل، افرادی برای ثبت آن به نام خود برنامه ریزی های خاص کردند تا لاکچری بازی را به اوج برسانند.

چالش 99، 9، 9 فرزند تفکر سرمایه داری

به گزارش ایسنا، اینروزها صحبت از تولد نوزادان در رندترین تاریخ قرن 14 فراوان است، بعضی کوشش کردند تا این خواسته روی تحقق به خود ببیند و بسیاری این خواسته را مذمت کردند و کار به جایی کشید که سازمان ثبت احوال برای جلوگیری از تولد نوزادانی نارس یا دچار هزار و یک مشکل ناشی از دیر بجهان آمدن، با تاکید بر لزوم توجه والدین به سلامت فرزندان خود به جای توجه به تاریخ تولد رُند، اعلام کند که امکان صدور شناسنامه متولدین 15 روز اول آذر به تاریخ رُند وجود دارد.

اما سوال اینجاست که چه اتفاقی در ساختار اجتماعی یک جامعه می افتد که چنین مطالباتی شکل می گیرد؟ چرا رُند بودن ها همواره مایه افتخار بوده اند؟ در پس یکسان بودن اعداد چه چیزی مخفی است که افراد برای داشتن آن دست و پا می زنند و حتی از سلامت فرزندانشان می گذرند؟

یک جامعه شناس به این سوالات پاسخ داد و گفت: مسئله رُند بودن یک عدد مانند تاریخ یا شماره تلفن که نسبت به باقی شماره تلفن ها گرانتر است، دلایل مختلفی دارد و شاید عمده دلیل آن به ساختار تفکر سرمایه داری و فرهنگی که این ساختار فراوری می نماید، بازمی گردد.

مجتبی دانش فر توضیح داد: در جهان منابع محدودی وجود دارد که ممکن است در اختیار افراد معدود و خاصی قرار گیرد و باور عمومی در ساختار نظام سرمایه داری این است که دسترسی به این منابع محدود ارزش افراد را بالاتر می برد و این نگاه باعث می گردد که این منابع برای فرهنگی که ساخته تفکر سرمایه داری است، ارزش بیشتری داشته باشد.

وی با بیان اینکه این منابع حتی می تواند یک تاریخ رُند، یک شماره تلفن خاص، مکانی خاص و ... باشد که دسترسی به آنها در تفکر سرمایه داری و خرده فرهنگ فراوریشده در این نظام، فزونی به همراه داشته باشد، گفت: افراد برای این فزونی هزینه های بسیاری را متقبل می شوند، خرج های بسیاری می نمایند و بعضی نیز از این شرایط درآمدزایی می نمایند.

دانش فر با اشاره به اینکه در باور عمومی، داشتن این منابع ارتقای صندلی اجتماعی را رقم می زند، گفت: منحصر به فرد بودن چنین منابعی احساس متفاوت بودن را در باور عمومی ایجاد می نماید و افراد حاضرند برای تجربه همین لحظات کوتاه و مفهوم فزونی نسبت به دیگری و احساس برخورداری از یک صندلی خاص، هزینه نمایند.

وی توضیح داد: افرادی که می خواهند خود را در صندلی بالایی از نظام سرمایه داری جای دهند عموما به دنبال چنین منابعی هستند، بعضی به لحاظ مالی توان هزینه کردن برای رسیدن به این منابع را دارند، اما بعضی کوشش می نمایند تا خود را با هر زحمتی به این منابع بچسبانند در حالی که در واقعیت همه روزها خاص و متفاوت هستند، هر روز و هر لحظه می تواند خاص ترین روز و لحظه یک فرد باشد چراکه دیگر تکراری برای آن وجود ندارد.

این جامعه شناس تاکید نمود: 99/9/9 شاید تاریخی رُند و خاص باشد و دیگر تکرار نگردد، اما قطعا 99/9/10 هم دیگر تکرار نمی گردد و به خودی خود تاریخی خاص است، ذهنی که درگیر چنین مسائلی می گردد در واقع ذهنی است که لذت واقعی زندگی و اندیشه های ناب انسانی را تجربه ننموده و فقط به دنبال برتر بودن است و این باور غلط برتر بودن حاصل تاثیرگذاری فرهنگ سرمایه داری است.

وی با بیان اینکه مهم بودن چنین منابع و تاریخ هایی برای افراد در واقع محصول بازی های سیاسی، مالی و ذهنی است که برای افراد جامعه ساخته می گردد، اضافه کرد: 99/9/9 می توانست فرصتی برای داشتن یک اتفاق و جشن ملی باشد و به جای اینکه به موضوعی خانوادگی و فردی تبدیل گردد و می توانست مجالی برای تعریف ویژگی های انسانی باشد و قطعا چنین نگاهی به این تاریخ تحول اجتماعی را از این روز به یادگار می گذاشت، ولی متاسفانه بعضی رفتارها، بدون توجه به دیدگاه های اجتماعی و انسانی، به گونه ای دیگر به مهم بودن این تاریخ دامن زد.

دانش فر توضیح داد: مسلما زمانی که سازمان ثبت احوال به صورت رسمی اعلام می نماید که اگر نوزادی از اول تا 15 آذرماه به جهان بیاید می تواند شناسنامه به تاریخ 99/9/9 بگیرد، عملا به باورهای غلط در یک جامعه دامن می زند و در واقع این خود اجتماع است که می تواند تفکری خاص را در افراد ایجاد یا تقویت کند.

این جامعه شناس با بیان اینکه ذهن تحت تاثیر فرهنگ سرمایه داری می تواند به سمت اقدامات غیر انسانی هم سوق پیدا کند، اضافه کرد: مسلما تولد یک نوزاد در زمان غیر طبیعی می تواند مسائل جدی برای نوزاد و مادر به همراه داشته باشد، اما در این شرایط می بینیم که فرهنگ غالب اهمیت بیشتری پیدا می نماید، جای فرهنگ انسانی را می گیرد و برای برچیدن این فرهنگ و باور غلط نیز تا به امروز کوشش ننموده ایم و الگویی نساخته ایم.

خیلی ها منتظر امروز بودند، تعیین نیست که چه تعداد نوزاد به زور پا به جهان می گذارند تا برچسب 99/9/9 را همراه خود داشته باشند و در این شرایط فقط می توان افسوس خورد که فرهنگ جامعه در حال راهنمایی به سمتی است که کم اهمیت ترین مباحث به مهمترین و خاص ترین رویدادها تبدیل می گردد و در حالی که تمام لحظات و دقایق و ثانیه ها خاص و تکرار ناپذیرند، اما خود را گرفتار اعداد و ارقام نموده ایم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1482

به "چالش 99، 9، 9 فرزند تفکر سرمایه داری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش 99، 9، 9 فرزند تفکر سرمایه داری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید