آشنایی با پارک ملی پنانگ (National Park Penang) در تور مالزی

به گزارش گردشیا، جاذبه های طبیعی و شگفت انگیز مالزی انتها ندارد، یکی از محبوبترین پارک های ملی مالزی، پارک ملی پنانگ (National Park Penang) میباشد که از حیث گونه شناسی با پراکندگی گونه های فراوانی مواجه است و زیباترین پارک مالزی به شمار میرود البته مساحت این پارک به بزرگی دیگران نیست که البته همین موضوع باعث شده که گردشگران بیشتری به ان سر بزنند، زیرا میشود هم استراحت کرد هم زود به مبدا بازگشت و از این منطقه خارج شد.

آشنایی با پارک ملی پنانگ (National Park Penang) در تور مالزی

پارک ملی پنانگ یکی از نقاط جذاب کشور مالزی و از زیباترین پارک های این کشور است. این پارک ملی کوچکترین پارک ملی مالزی محسوب می شود و گردشگران تور مالزی می توانند یک روز خود را با فعالیت های مختلفی مثل پیاده روی در جنگل، ماهیگیری و آفتاب گرفتن در سواحل آرام و استراحت روی شن و ماسه های طلایی ساحل پر کنند. به جز این جاذبه های دیگری در پارک وجود دارد که همه گردشگرانی که به این پارک می آیند می توانند از آن استفاده کنند. این پارک که بسیار کوچکتر از منطقه گردشگری تانن نگارا است در جزایر مالزی یکی از مکان های طبیعی زیبا است که گردشگران تور مالزی را به خود جذب می کند. این پارک ملی در گوشه شمال غربی جزیره پنانگ قرار دارد.

تاریخچه پنانگ

آثار و مدارک باستان شناسی نشان می دهد که پنانگ در اوایل دوران نوسنگی سکونتگاه انسان ها بوده و آثار و باقی مانده های انسانی که قدمت آن به 5000 تا 6000 سال پیش می رسد از این منطقه یافت شده است. آثار سفالگری و وسایل شکاری که از پنانگ بدست آمده این نظریه را تایید می کند. این مصنوعات نشان می دهد که این منطقه در گذشته های دور مسکونی بوده است. در 1845 کتیبه ای از این منطقه بدست آمد و باستان شناسان و محققان به بررسی آن پرداختند.

بر اساس نظر مورخان جزیره پنانگ، استفاده از اصطلاح جزیره پنانگ برای اولین بار توسط ملوانان چینی سلسله مینگ در قرن 15 بکار رفته است. پژوهشگران معتقدند شخصی به نام کاپیتان فرانسیس نور اولین بار در 1786 به جزیره پنانگ پا گذاشت. بنابراین تاریخ مدرن پنانگ از سال 1786 آغاز شد، زمانی که کاپیتان فرانسیس نور بازرگان انگلیسی برای مأموریتی که از شرکت بریتانیایی هندوستان بر عهده داشت در جزیره پنانگ فرود آمد.

برای کاپیتان نور جزیره پنانگ که در وسط مسیر تجارت دریایی در امتداد تنگه ای بین چین و هند واقع شده بود محلی مناسب برای تجارت بود و همچنین نقطه ای ایده آل برای محدود کردن گسترش سرزمین های فرانسوی و هلندی در آسیای جنوب شرقی بود. بریتانیا که به دنبال پایگاهی دریایی در منطقه برای نگهداری کشتی های نیروی دریایی سلطنتی بود با سیاست هایی رقبای قوی خود در شمال سیام و برمه و همچنین شورش داخلی که با آن مواجه شده بود را دفع کرد.

به همین دلیل نور برای مذاکره با سلطان عبدالله حاکم منطقه تلاش کرد. در نتیجه در قبال حمایت از سلطان از خطر دشمنانش و کمک نظامی علیه دشمنان که از طریق اعزام نیرو به جزیره پنانگ از کمپانی بریتانیایی هند شرق صورت می گرفت سلطان هم امتیازاتی به نور بدهد. مذاکرات با موفقیت به نتیجه رسید. نور مالکیت رسمی این جزیره را در 1786 به نام پادشاه بریتانیایی، پادشاه جورج سوم و کمپانی هند شرقی هندوستان اعلام کرد. پس از آن این جزیره به جزیره شاهزاده ویلز که وارث تاج و تخت بریتانیا بود تغییر نام داد و شهر جورج تاون را در شمال شرقی آن تاسیس کرد. بسیاری از مهاجران اولیه جزیره از جمله خود نور در سال 1794 به مالاریا مبتلا شده و فوت شدند.

ویژگی های پارک ملی پنانگ

وقتی کسی به پنانگ می رسد اولین چیزی که توجه او را به خود جلب می کند سواحل و غروب آن است. پیاده روی در جنگل های پارک ملی پنانگ و محو شدن در طبیعت پارک انسان را شگفت زده می کند. از ویژگی های مهم این پارک این است که مسیرهای پیاده روی به خوبی مشخص شده اند اما اگر ترجیحا گردشگران بدون هماهنگی با راهنما در این مسیرها پیاده روی نکنند بهتر است. پارک ملی پنانگ واقعا مکانی عالی برای گشت و گذار است که طبیعتش پیچیدگی های خود را دارد.

در ادامه مسیر پیاده روی در ساحل به سرعت به یک مسیر جنگلی ختم می شود که دارای ناهمواری های زیاد و ریشه های بزرگی که روی زمین کشیده شده است . داستان های زیادی درباره بناها و کلبه های کوچکی در این بخش از پنانگ وجود دارد. در پنانگ برای عبور از یک طرف ساحل به سمت دیگر با قایقهایی که در آنجا وجود دارد جابه جایی امکان پذیر است. در حقیقت اینجا مثل یک اردوگاه در یک مکان زیبا است.

مردم محلی در سراسر ساحل برای فروش مواد غذایی به گردشگران مکان هایی را راه اندازی کرده اند اما هیچکدام از آنها نگرانی بابت فروش محصولات و مواد غذایی خود ندارند و اگر مواد غذایی را نفروشند دور می ریزند که این غم انگیز بود چون مواد غذایی شان از دست می رود. تعداد زیادی از فروشندگان مواد غذایی را در کیسه های باز در هر جا رها می کنند اما در این جزیره هیچ میمونی وجود ندارد که این مواد غذایی را استفاده کند و این بسیار عجیب است.

پارک ملی پنانگ یکی از بهترین پارک هایی است که حمل و نقل عمومی در آن خیلی راحت و قابل دسترسی است. از ایستگاه اتوبوس تا ورودی پارک فاصله کوتاهی وجود دارد. بازدید از نقاط گوناگون پارک ملی پنانگ هر روز از ساعت 9 صبح تا 4 بعدازظهر امکان پذیر است.

همچنین اگر گردشگران بعد از پیاده روی هنوز انرژی کافی داشته باشند و 30 دقیقه بیشتر مسیر پیاده روی را ادامه دهند می توانند به قدیمیترین فانوس دریایی مالزی که دومین فانوس دریایی مالزی از نظر قدمت است برسند که یک مسیر پله ای مارپیچی در فانوس دریایی به بازدیدکنندگان اجازه می دهد تا به چشم انداز بی نظیری که از بالای آن قابل دیدن است دست پیدا کنند. پارک ملی پنانگ اولین منطقه حفاظت شده در کشور مالزی است که تحت قوانین پارک های ملی مالزی اداره می شود و در سال 1980 در فهرست مناطق حفاظت شده به ثبت رسیده است. پارک ملی پنانگ برای حفظ و حفاظت از گیاهان و جانوران و همچنین از نظر زمین شناسی، باستان شناسی، تاریخی، قوم شناسی، علمی و طبیعت آن مورد بهره برداری قرار می گیرد.

مسیر دسترسی پارک ملی پنانگ

مالزی در جنوب شرقی آسیا قرار دارد و فاصله آن با کشور ما زیاد است بنابراین راحت ترین راه برای رسیدن به مالزی استفاده از مسیر هوایی و سفر با هواپیما است. یا اینکه از طریق سفر زمینی و یا ترکیبی به این کشور سفر کرد. همچنین گردشگران می توانند با تورهای مالزی یا بصورت شخصی به پایتخت این کشور بروند و از آنجا با اتوبوس یا ون به پارک ملی پنانگ بروند.

دیگر جاذبه های اطراف پارک ملی پنانگ

  • استخرهای شنا
  • دریاچه هایی با آب شور و آب شیرین
  • دیدن حیاط وحش دریاچه و لاک پشت های آن
  • سواحل بکر
  • ماهیگیری
  • پیاده روی در پارک ملی پنانگ
  • تپه های جنگلی
انتشار: 8 بهمن 1397 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 112

به "آشنایی با پارک ملی پنانگ (National Park Penang) در تور مالزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با پارک ملی پنانگ (National Park Penang) در تور مالزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید