وعده ساخت چهار میلیون مسکن به چینی ها سپرده می گردد؟

به گزارش گردشیا، مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران معتقد است اگرچه چینی ها در حوزه صنعتی سازی و تکنولوژی صنعت ساختمان پیشرو هستند، ولی شکل و شیوه کار با چینی ها در ساخت و فراوری 4 میلیون مسکن باید معین گردد ضمن آنکه از این تجربه و تکنولوژی هم در داخل استفاده گردد، زیرا فراوری مسکن برای سال های آینده ادامه خواهد داشت.

وعده ساخت چهار میلیون مسکن به چینی ها سپرده می گردد؟

به گزارش ایسنا، خشایار باقرپور با اشاره به برنامه ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در کشور اظهار کرد: در حال حاضر اصلی ترین بحثی که در حوزه فراوری مسکن مطرح است، مشارکت با چینی ها برای ساخت و ساز مسکن است. معتقدم که طرح نهضت ملی مسکن در ابتدا غیر واقع گرایانه آغاز شد و بر اساس هزینه های فراوری دستوری حرکت می کرد و عملا به جایی رسید که بانک ها و سایر نهاد های متولی خیلی با این طرح همکاری نداشتند، اما تامین زمین تا حدودی خوب پیش رفت تا اینکه از آن طرف در بحث زیرساخت و منابع مالی و ردیف های اعتباری که باید در بانک ها تخصیص داده می شد، کاستی هایی وجود داشت.

مردم به تنهایی دانش و توانایی مالی ساخت مسکن را ندارند

وی ادامه داد: معتقدم وزارت راه که می خواست زمین را به خود مردم بدهد تا مردم خودشان خانه بسازند، این کار عملا تهدید های بسیاری به همراه داشت، زیرا مردم دانش ساخت مسکن و ساختمان را ندارند و مهمتر از آن فاقد توانایی مالی برای این کار هستند. نتیجه اش این می شد که به سمت ساخت یکسری ساختمان های بی کیفیت و نا زیبا و نیمه کاره می رفتیم که در پس خود اختلافاتی داشت، زیرا قرار نبود زمین را به یک نفر بدهند بلکه به چند متقاضی یک قطعه زمین داده می شد که می توانست اختلافات و درگیری ها و تبعات منفی بسیاری در پی داشته باشد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران اضافه نمود: در پی این مساله ما هم واکنش هایی نسبت به این مدل داشتیم تا اینکه بحث روز اول دولت سیزدهم که طرح مشارکت چینی ها در راستای سند توسعه همکاری 25 ساله بود به میان آمد. آن موقع و هم اکنون کم و کیف این کار خیلی منتشر نشده است که قرار است این کار به چه شکلی انجام شد و در حد یک کلیت قرار است که با چینی ها در ساخت و ساز مشارکت داشته باشیم، ولی اینکه مابه ازای این مشارکت چه چیز است و قرار است با چه قیمتی داده گردد یا اینکه زمین داده گردد و یا حق بهره برداری از یکسری پروژه ها داده گردد، تعیین نیست.

استفاده از تجربه صنعتی سازی چین به وسیله متخصصان داخلی

باقرپور با اشاره به کیفیت ساخت مسکن اظهار کرد: قطعا چینی ها در حوزه تکنولوژی و صنعت ساختمان و صنعتی سازی جزو پیشرو ها هستند و این نقطه امید کار است به شرطی که بتوانیم این تکنولوژی ها را برای نیرو های متخصص داخلی نگه داریم و برای سال های بعد از این تجربه استفاده کنیم، زیرا فراوری مسکن برای سال های آینده ادامه خواهد داشت.

وی متذکر شد: در حال حاضر و برای فراوری چهار میلیون واحد مسکونی قرار است که با چینی ها مشارکت داشته باشیم.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران احتمال فاینانس از چین را برای ساخت و ساز مسکن بعید دانست و گفت: سازندگان چینی در پی سود ساخت خواهند بود و صرفا بحث فاینانس و سود تسهیلات مطرح نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 24 اسفند 1401 بروزرسانی: 24 اسفند 1401 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 2346

به "وعده ساخت چهار میلیون مسکن به چینی ها سپرده می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وعده ساخت چهار میلیون مسکن به چینی ها سپرده می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید