همایش بین المللی باستان شناسی جنوب شرق برگزار می گردد

به گزارش گردشیا، دانشگاه زابل با همکاری پژوهشکده باستان شناسی، مؤسسه ایزمئو، انجمن علمی باستان شناسی ایران و مجله مطالعات سیستان وبلوچستان سومین همایش باستان شناسی جنوب شرق را برگزار می نماید.

همایش بین المللی باستان شناسی جنوب شرق برگزار می گردد

به گزارش از ، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پژوهشگران می توانند برای شرکت در سومین همایش بین المللی باستان شناسی جنوب شرق ایران که از 22 تا 24 آذرماه 1400 به صورت مجازی برگزار می گردد چکیده و مقالات خود را به ترتیب تا 15 مهر و 15 آبان ماه به دبیرخانه این همایش به آدرس [email protected] ارسال نمایند.

همایش بین المللی باستان شناسی جنوب شرق ایران از اقدامات برجسته برای معرفی و بازشناسیِ فرهنگ باستان شناختی این ناحیه مهم تاریخی است که نخستین دوره آن اردیبهشت 1380 در زاهدان و دومین دوره آذر 1396 در دانشگاه جیرفت برگزار شده است.

اکنون دانشگاه زابل، در مقام قطب علمی منطقه، در صدد است سومین دوره این همایش را با توجه به پتانسیل بالای استان سیستان وبلوچستان و نواحی همجوار، در زمینه باستان شناسی و حجم فراوان برنامه های ملی و بین المللی که هرساله در منطقه اجرا شده و می گردد، در آذرماه 1400 به صورت بین المللی با همکاری دانشگاه ها و مؤسسات ملی و بین المللی برگزار کند.

از آنجا که ناحیه فرهنگی جنوب شرق ایران، شامل استان های امروزی سیستان وبلوچستان، کرمان، هرمزگان و بخش هایی از استان خراسان جنوبی، از دوران پیش از تاریخ تا به امروز همیشه همانند مرکز فرهنگی مهمی، دارنده نشانه های تلفیق و ترکیب فرهنگ ها و تمدن های منطقه ها غربی تر خود (میانرودان)، منطقه ها شرقی تر خود (تمدن دره سند) و دورتر، در آسیای میانه، نماد ارتباطات گسترده درون منطقه ای و فرامنطقه ای بوده و نقش مؤثر و برجسته ای در رشد و توسعه فرهنگ و تمدن بشری در فلات ایران داشته است، بی تردید برگزاری بین المللی این همایش گامی عظیم در جهت توسعه دیپلماسی علمی و شناخت بیشتر تاریخ و فرهنگ منطقه خواهد بود.

لازم به ذکر است، اهم اهداف این همایش عبارت است از ارائه به روز نتایج پژوهش های باستان شناختی و علوم وابسته در سطح بین المللی و برای جامعه مخاطبان، دیگر فراهم آوردن فضای مناسب جهت گفتگو و گفتگو علمی میان متخصصان باستان شناسی و رشته های وابسته و پیوسته درباره این ناحیه فرهنگی که به پژوهش های میدانی و کتابخانه ای مشغول هستند.

معرفی شایسته مقام استان سیستان وبلوچستان از جهت دارا بودن گنجینه ای آثار تاریخی و فرهنگی، ذخایر فرهنگی مادی و معنوی و آشکار کردن جاذبه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و ارائه راهکارهای ممکن برای جلب علاقه ای سرمایه گذاران و کارآفرینان در جهت پیشبرد و توسعه مالی و اجتماعی استان و نواحی همجوار آن است.

در کنار آن، معرفی دست آوردهای انتشاراتی تخصصی باستان شناسی و رشته های وابسته درباره حوزه فرهنگی مورد نظر، در غالب برپای مجازی نمایشگاه کتاب و برگزاری مجازی کارگاه های آموزشی و پژوهشی در باستان شناسی و رشته های وابسته.

کاوش ها و آنالیز های باستان شناختی جنوب شرق ایران، برهمکنش های منطقه ای و فرا منطقه ای باستان شناسی جنوب شرق ایران، تاریخ و هنر در باستان شناسی جنوب شرق ایران، تکنولوژی، معیشت و تجارت، باستان شناسی جنوب شرق ایران و خلیج فارس، باستان شناسی جنوب شرق ایران و علوم میان رشته ای و باستان شناسی و گردشگری جنوب شرق ایران: تعامل و توسعه، محورهای این همایش هستند.

ع

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1911

به "همایش بین المللی باستان شناسی جنوب شرق برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همایش بین المللی باستان شناسی جنوب شرق برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید