غنای فرهنگی جامعه با غذا معرفی می گردد

به گزارش گردشیا، مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در آیین افتتاح نمایشگاه غذاهای سنتی و محلی خراسان جنوبی در بیرجند گفت: یک جامعه زمانی دارای تاریخ و گذشته است که در همه ارکان خود مثل معماری، صنایع، باورها و غذا بتواند این تاریخ را به نمایش بگذارد.

غنای فرهنگی جامعه با غذا معرفی می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی، محمدرضا کارگر با تقدیر از برپایی جشنواره فرهنگی غذا در استان گفت: برپایی این جشنواره های فرهنگی در قالب نمایشگاه به اغنا و حفاظت میراث فرهنگی ملت ها یاری می نماید.

او اظهار کرد: غذا موضوع مهمی است چون امروز گردشگری غذا را در دنیا داریم و یکی از استان هایی که در این حوزه پیشتاز بوده، گیلان است زیرا بخش مهم گردشگری گیلان به تنوع غذایی مربوط می شود.

او گفت: منوی غدا در بعضی شهرهای ما همان منوی غذای تهران است، اما در بعضی شهرها کوشش شده که غذاهای بومی با نام های محلی به مشتری ارائه شود.

مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان نمود: خراسان جنوبی هم دارای ویژگی های خاص در بحث غذاهای بومی است که باید به این موضوع بیشتر پرداخته شود.

کارگر با بیان اینکه هدف موزه ها حفظ میراث مادی و معنوی است یادآور شد: باید به سرمایه گذاران یاری شود تا حرکت های خودجوش مردمی در زمینه راه اندازی و نگهداری موزه ها پایدار بماند.

او گفت: نان، جاذبه عجیبی دارد و در ترکمن صحرا که محصول اصلی آنها گندم و کشاورزی است بر انواع نان تمرکز شده، است ما پیشنهاد دادیم در آن منطقه موزه نان ایجاد شود.

کارگر اظهار کرد: غذاهای سنتی و تاریخی با اقلیم و ساختار ژنتیکی و احتیاج بدن ما همخوانی داشته و ضامن سلامتی است که توسط زنان این سرزمین با عشق و علاقه تهیه می شود.

او یادآور شد: سفره ایرانی فرصتی است برای اینکه یک خانواده دور هم گرد آمده و همسر می تواند با پختن این غذاها عشق و محبت خود را به خانواده ابراز کند. انسان حاضر است برای کسی که به او عشق می ورزد وقت بگذارد، اما وقتی از بیرون غذا سفارش داده شود انتقال عاطفه و عشق در آن وجود ندارد.

مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان نمود: بخش مهم احساسی که بین اعضای خانواده ایجاد می شود، همین است و خیلی اوقات به یاد غذاهای سنتی می افتیم که مادربزرگ ها می پختند و این موضوعی برای ایجاد خاطره و حس های خوب می شود.

او گفت: جای افتخار دارد در سرزمینی زندگی می کنیم که تنوع فرهنگی وجود دارد و سازمان دنیای یونسکو معتقد است بالاترین سواد مربوط به سواد فرهنگی است.

کارگر اضافه کرد: به اعتقاد یونسکو اگر سواد فرهنگی جامعه بالا برود میراث فرهنگی ملموس و غیرملموس هم حفظ می شود و اگر بانویی غذای سنتی در خانه طبخ کند فرهنگ و میراث غذا را به فرزندش منتقل می نماید.

کارگر اظهار کرد: باید کوشش کنیم سواد خود در بخش غذا را که بخشی از میراث ملی ماست، افزایش دهیم.

أو گفت: باید بدانیم اگر قرار است یک منطقه مورد توجه مردم کشور و دنیا قرار گیرد تنها نقطه قوت آن همین تفاوت در غذا، پوشاک، معماری و صنایع دستی است که تنها با حفظ این گونه از مزایا می توانیم چیزی برای عرضه به دنیایان و گردشگران داشته باشیم.

کارگر اضافه کرد: وقتی انسان می بیند که در نقاط مختلف کشور بانوان این گونه در عرصه های فرهنگی و اجتماعی حضور پیدا می نمایند به این باور ایمان می آوریم که زنان در تحولات آینده جامعه اثرگذار خواهند بود.

استان خراسان جنوبی برخودار از ظرفیت های متعدد و دیرپای فرهنگی است

حسن رمضانی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی هم در این مراسم گفت: این استان برخوردار از ظرفیت های متعدد و دیرپای فرهنگی است و زنان ما نقش بی بدیل، فرهنگی و ارزشمند در طول تاریخ داشته اند.

رمضانی اضافه کرد: در منطقه خراسان جنوبی به دلیل نوع طبیعت و شرایط اقلیم، زنان نقش مهمی در اقتصاد خانواده داشته و دارند.

او گفت: زنان خراسان جنوبی از امکاناتی که طبیعت در اختیار آنها گذاشته برای تامین غذای خانواده استفاده می نمایند به همین دلیل در سفره مردم این استان غذاهای متعددی داریم که مواد اولیه آن به وسیله محصولات کشاورزی و تولیدات منطقه استفاده شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی یادآور شد: این نمایشگاه با کوشش امور بانوان استانداری، دانشگاه علوم پزشکی، میراث فرهنگی و گردشگری و مجموعه موزه عروسک به مدت سه روز برگزار می شود.

رمضانی اظهار کرد: عروسک خراسان جنوبی نخستین عروسکی است که ثبت ملی شده که این ثبت ملی به همت تعدادی از جوانان علاقه مند استان رخ داد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: با توجه به قدمتی که عروسک منطقه عشایری اطراف شهرستان سربیشه داشته، مردم شناسان هم معتقدند که قدمت این عروسک مشهور به دوتوک به 400 سال قبل برمی شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه امروز اولین سالگرد موزه عروسک های خراسان جنوبی است، اضافه کرد: این بنای تاریخی میراث فرهنگی بعد از مرمت و بازسازی برای موزه عروسک ها انتخاب شد که نه فقط عروسک هایی از خراسان جنوبی بلکه عروسک هایی از دیگر استان ها و سایر ملل هم برای بازدیدنمایندگان به نمایش گذاشته شده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 3 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 659

به "غنای فرهنگی جامعه با غذا معرفی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غنای فرهنگی جامعه با غذا معرفی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید